Těhotná v létě

Jak je to s těhotenstvím a cestování, opalování či koupáním. Jde to k sobě? Teplé letní měsíce lákají k cestování, pobytům v přírodě. Většina těhotných žen se také nechce vzdát svých plánů. Cestování ale může být komplikováno řadou těhotenských neduhů, na které musíme myslet už při plánování našich cest. Vždy se o svých plánech poraďte se svým lékařem, který zhodnotí váš stav, a nevydávejte se na cesty bez doprovodu.

Těhotenství a cestování

Cestování během prvního trimestru těhotenství bývá provázeno většími nevolnostmi, zvláště při jízdě autem, a také náchylností ke kolapsovým stavům.  Je dobré cestu přerušovat krátkými přestávkami, dodržovat pitný režim a mít u sebe vhodný prostředek na tlumení nevolností - nejlepší je zázvor. S pokračujícím těhotenstvím začíná být překážkou rostoucí bříško a v teplých měsících i těžké a oteklé nohy. Krátká procházka pak přinese velkou úlevu. Při jízdě autem vždy používejte bezpečnostní pásy - měly by vést pod bříškem a mezi prsy přes rameno. Správné vedení pásů umožní taky speciální pás pro těhotné. Pokud jsou v autě instalovány airbagy, je potřeba odsunout sedačku co nejvíce dozadu.

Létání v těhotenství je třeba vždy zkonzultovat se svým lékařem. Při normálně probíhajícím těhotenství, kdy nejsou zřejmé žádné známky ohrožení matky nebo dítěte, není létání nebezpečné, ale existuje mnoho onemocnění a stavů, při kterých je vyšší riziko ohrožení plodu vlivem tlakových změn v letadle. Hrozí také vyšší riziko trombembolických chorob vlivem přetížení žilního systému. Před odletem se informujte, zda letecká společnost přepravuje těhotné ženy a za jakých podmínek. Většina z nich požaduje lékařské potvrzení od 28. týdne těhotenství. Do letadla si vezměte pohodlné oblečení a obuv, během letu hodně pijte a alespoň dvakrát za hodinu se na chvíli projděte.

Pozor na jídlo a pití

Během letních měsíců je potřeba hodně pít, nejlépe vodu nebo ředěné ovocné džusy. Předejdete tak obtížím z přehřátí organismu a kolapsovým stavům.  Jezte často zeleninu a ovoce, vždy důkladně omyté. Nedojedené jídlo neskladujte a znovu neohřívejte, maso jezte vždy dobře tepelně upravené. Vyvarujte se potravin s obsahem syrových vajec, majonézových salátů, měkkých a plísňových sýrů. Pozor na smetanové zmrzliny.  V létě více než kdy jindy hrozí při špatné úpravě pokrmů přemnožení škodlivých bakterií a vznik žaludečních či střevních obtíží, někdy i s dramatickým průběhem. Nebezpečím jsou i závažnější infekce jako salmonelóza nebo listerióza.

Těhotenství a koupání

Pro většinu těhotných žen je koupání příjemnou letní aktivitou. Pozor ale dávejte na kvalitu vody, předejdete tak možným infekcím, které zvláště ve druhé polovině těhotenství mohou ohrozit i plod. Pozor také na silný proud v řekách nebo nárazy vln v moři, mohou vás nečekaně strhnout nebo odhodit na kámen či útes.

Těhotenství a opalování

Slunečné dny jistě lákají k delšímu pobytu venku, před slunečními paprsky je ale nutné se dobře chránit. Nechodit na přímé slunce, přes poledne, kdy je sluneční záření nejintenzivnější, raději zůstat doma, používat vzdušné a volné oblečení a opalovací krémy s dostatečným UV filtrem. Během těhotenství jsou ženy také vlivem hormonálních změn náchylnější k tvorbě hyperpigmentací (tmavých skvrn na kůži), zejména po slunění. Nezapomínejte na dostatek tekutin a nepřemáhejte únavu.

Při svých cestách mějte u sebe vždy těhotenskou průkazku, pokud cestujete do zahraničí, nezapomeňte na cestovní připojištění. Mělo by zahrnovat i náklady spojené s péčí o těhotnou, předčasný porod i eventuální péčí o novorozence.

Autor: redakce Mimi klub
11. 06. 2009