Náušnice a propichování uší u dětí

Náušničky u nás zdobí ouška většiny malých holčiček. Přestože je tradice brzkého propichování uší poměrně silná, stále více rodičů k ní přistupuje s rozvahou.

Náušnice ano, či ne?

Rozhodnutí, zda nechat našemu miminku propíchnout uši, může být poměrně nesnadné. Přeci jen, není to zákrok zcela bezbolestný a už vůbec ne nevyhnutelný. Ženy ovšem už od pradávna zdobí svá těla nejrůznějšími šperky a ani naše dcery nebudou zřejmě výjimkou. S největší pravděpodobností tento zákrok dříve či později podstoupí. Pokud to bude v raném věku, na nepříliš příjemný zážitek záhy zapomenou a nebudou jej muset podstupovat v době, kdy si jej budou uvědomovat mnohem více. Můžeme je tedy zbavit zbytečných starostí a stresu. Na druhou stranu žádný rodič nechce svoje malé miminko vystavovat zbytečné bolesti a riziku komplikací. Někteří proto raději toto rozhodnutí odloží na dobu, kdy jej dítě může učinit samo. Volba je v tomto případě zcela na vás.

Čas na první náušnice

Propichovat dětská ouška se doporučuje nejdříve kolem třetího měsíce života, tedy až po první sérii očkování, abychom dětský imunitní systém zatěžovali co nejméně. Zákrok lze pochopitelně odložit na pozdější dobu a provést jej kdykoliv, pokud jej ale plánujete v raném věku, je nejlepší jej směřovat mezi třetí a šestý měsíc věku. Miminko se pohybuje jen málo a díky tomu téměř nehrozí riziko nepříjemné nehody, která by zbytečně prodlužovala nebo ztěžovala hojení. Propíchnutí oušek by měl vždy provádět lékař, ať už dětský, ušní nebo chirurg. Ten vám ostatně nejlépe poradí, kdy a jak propíchnutí provést nebo jaký typ náušnic zvolit. Každé dětské ouško je navíc jiné, umístnit dírku správně proto není vždy snadné. A jistě si umíte představit zoufalství, když se vaše holčička dostane do puberty a zjistí, že má každou náušnici tak nějak jinde?

Propíchnout, nebo nastřelit?

Existují dva způsoby, jak vytvořit v dětských ouškách dírku pro náušničky. Prvním je klasické propíchnutí jehlou. Tento způsob je o něco bolestivější a poteče při něm troška krve. Jehla se nejprve provlékne ouškem, vytáhne a teprve poté je možné nasadit náušnici. Vyberete-li ale náušnice, které se nasazují zezadu, lze je nasadit už při vytahování jehly, což je pro dítě mnohem lepší. Druhou variantou je nastřelení pomocí nastřelovací pistole. Je to velmi rychlé, méně bolestivé a náušničky se v oušku lesknou okamžitě. Nastřelují se většinou náušnice z chirurgické oceli, která je zdravotně zcela nezávadná. Teprve po dvou měsících, kdy se rána zhojí, je můžete vyměnit. Při propichování i nastřelování musí být samozřejmě vždy dodrženy veškeré hygienické zásady.

Možná rizika

Každé dítě je jiné, a tudíž může na propíchnutí oušek reagovat různě. Většinou ale zákrok probíhá bez komplikací a ranka se rychle hojí. Nebezpečí hrozí, pokud nejsou dodrženy výše zmíněné zásady (hygiena, provedení zákroku lékařem). Potom může dojít ke vzniku infekce: ranka se zanítí, někdy začne i hnisat. Tyto potíže mohou být doprovázeny zvýšenou teplotou.

Při správném provedení je ovšem riziko komplikací velmi malé. Čerstvé ušní dírky je ale potřeba následně ošetřovat: péče spočívá v potření dírek lihem a v dezinfekci náušnic, na kterých často ulpívá sekret. Dále je potřeba si dávat pozor na výběr veškerých příštích ozdob - kovy, které se často objevují v příměsích nekvalitních náušnic (například nikl), mohou vyvolat řadu kožních problémů, alergií či zánětů.

Autor: redakce Mimi klub
27. 01. 2010

Drobečková navigace:

Úvodní strana Rádce mimiklubu Zdraví a bezpečnost Náušnice a propichování uší u dětí