Doma bosky, nebo v bačkůrkách?Zaznamenali jste vzrušenou diskuzi mezi ortopedy a fyzioterapeuty? Jedni tvrdí, že nejlepší je chodit v kvalitní obuvi s anatomicky tvarovanou stélkou, druzí zase, že naboso. Kdo se v tom má vyznat?

Výhody bačkor

Celá řada českých firem vyrábí textilní bačkory s průstřihy (kvůli odvětrávání), se zapínáním na přezku a s pryžovou podrážkou. Zpravidla mají kotníčkový střih a textil je mírně vyztužený.

Ortopedové patří mezi zastánce nošení takových bačkor. Ba co víc, uvítali by i ortopedickou stélku, jinak řečeno anatomicky tvarovanou vložku. Argumentují tím, že bačkora poskytne noze oporu, stélka správně tvaruje nožní klenbu a díky pryžové podrážce se minimalizuje riziko uklouznutí.

Výhody chůze naboso

Naopak fyzioterapeuti spíš lobbují za domácí capání naboso. Noha má neomezený prostor, nikde se nekrčí a vyvíjí se přirozeně.

Navíc se minimalizuje riziko rozvoje plísňových onemocnění, protože se noha nepotí v botě, ale volně dýchá. Přidávají i argument o otužování, protože podlaha přece jen bývá chladnější a dítě si tak nezvykne na „nohy v teple“.

Co s tím?

Argumenty obou stran dávají smysl, že? Rádce Mimi klubu není ani ortoped, ani fyzioterapeut, a tak radíme volit zlatou střední cestu.

Pořiďte dítěti opravdu kvalitní bačkory s anatomicky tvarovanou stélkou, pryžovou podrážkou a průstřihy pro odvětrávání (bota má tvar sandálu). A zároveň pořiďte silnější ponožky, ve kterých bude váš poklad ťapat bosky.

Jako princezna Koloběžka střídejte obuté dny s bosými. Nebo se řiďte teplotou podlahy. Doma, kde máte podlahové vytápění, nechte dítě běhat bosé, na návštěvy nebo v chladnějších místnostech obujte bačkory.

Sledujte jeho kroky

Asi nejpodstatnějším bodem v této diskuzi je stejně poloha chodidel při prvních krůčcích. Sledujte, zda dítě přenáší váhu na celou plochu nohy a zda má obě chodidla při capání ve správné poloze. Špičky by měly směřovat rovně dopředu, případně být mírně vyosené směrem ven.

Řádnou kontrolu polohy chodidel provádí pravidelně pediatr, takže s jakýmikoliv obavami se můžete obrátit na něj.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Jak vybrat porodnici?

V Praze je nutné se k porodu zaregistrovat, ve zbytku země vás přijme vaše spádová porodnice, ale i porodnice v...

Číst celý článek

Přechod na jeden denní spánek

Jak poznat, že je čas na jeden denní spánek, a jak dítěti upravit režim, aby byl přechod hladký? Co když jste se...

Číst celý článek

Dítě mě kouše

Jen co ho vezmete do náruče, zakousne se vám do paže. Co to znamená, jak se bránit a jak kousání předcházet?...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se