Doma bosky, nebo v bačkůrkách?Zaznamenali jste vzrušenou diskuzi mezi ortopedy a fyzioterapeuty? Jedni tvrdí, že nejlepší je chodit v kvalitní obuvi s anatomicky tvarovanou stélkou, druzí zase, že naboso. Kdo se v tom má vyznat?

Výhody bačkor

Celá řada českých firem vyrábí textilní bačkory s průstřihy (kvůli odvětrávání), se zapínáním na přezku a s pryžovou podrážkou. Zpravidla mají kotníčkový střih a textil je mírně vyztužený.

Ortopedové patří mezi zastánce nošení takových bačkor. Ba co víc, uvítali by i ortopedickou stélku, jinak řečeno anatomicky tvarovanou vložku. Argumentují tím, že bačkora poskytne noze oporu, stélka správně tvaruje nožní klenbu a díky pryžové podrážce se minimalizuje riziko uklouznutí.

Výhody chůze naboso

Naopak fyzioterapeuti spíš lobbují za domácí capání naboso. Noha má neomezený prostor, nikde se nekrčí a vyvíjí se přirozeně.

Navíc se minimalizuje riziko rozvoje plísňových onemocnění, protože se noha nepotí v botě, ale volně dýchá. Přidávají i argument o otužování, protože podlaha přece jen bývá chladnější a dítě si tak nezvykne na „nohy v teple“.

Co s tím?

Argumenty obou stran dávají smysl, že? Rádce Mimi klubu není ani ortoped, ani fyzioterapeut, a tak radíme volit zlatou střední cestu.

Pořiďte dítěti opravdu kvalitní bačkory s anatomicky tvarovanou stélkou, pryžovou podrážkou a průstřihy pro odvětrávání (bota má tvar sandálu). A zároveň pořiďte silnější ponožky, ve kterých bude váš poklad ťapat bosky.

Jako princezna Koloběžka střídejte obuté dny s bosými. Nebo se řiďte teplotou podlahy. Doma, kde máte podlahové vytápění, nechte dítě běhat bosé, na návštěvy nebo v chladnějších místnostech obujte bačkory.

Sledujte jeho kroky

Asi nejpodstatnějším bodem v této diskuzi je stejně poloha chodidel při prvních krůčcích. Sledujte, zda dítě přenáší váhu na celou plochu nohy a zda má obě chodidla při capání ve správné poloze. Špičky by měly směřovat rovně dopředu, případně být mírně vyosené směrem ven.

Řádnou kontrolu polohy chodidel provádí pravidelně pediatr, takže s jakýmikoliv obavami se můžete obrátit na něj.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Jak zacházet s potravinovou alergií?

Potravinové alergie jsou u malých dětí stále běžnější. Jak je poznáte a jak s nimi zacházet? Rádce Mimi klubu přináší...

Číst celý článek

První dětský pokoj

Kdy je nejlepší doba zařídit dítěti vlastní pokoj a co všechno by v něm mělo a nemělo být? Malého průvodce dětskými...

Číst celý článek

Kolik byste měla přibrat v těhotenství?

Jen si dej, vždyť jíš za dva. Je to pravda, nebo je to hloupost? Jaký váhový přírůstek je normální a máte přibírat, i...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se