První hlídání přes nocVašemu děťátku už je přes rok, a tak by to chtělo vyrazit na koncert, do divadla nebo si jít někam zatančit. Pro zachování duševního zdraví to doporučuje 10 z 9 psychiatrů. Jak se připravit na hlídání?

Osoba, místo a čas

Babičky dítěte jsou pro tyto účely nejvhodnějšími osobami. Do vašeho dítěte jsou nejspíš blázen a vy víte, že když zvládly vychovat vás či partnera, nejspíš noc s nimi přečká i váš prcek.

Pokud tuto možnost využít nemůžete, vyberte člověka, kterého vaše dítě zná a vídá ho nejčastěji. Může to být jeho strýček a tetička, možná i vaši blízcí přátelé. Dost pomůže, když vybraná chůva (samozřejmě jak muž, tak žena) přijede na návštěvu pár dní předem.

Zdaleka nejlepší místo na první hlídání přes noc je přirozené prostředí dítěte, tedy u vás doma. V prostoru se dítě vyzná, cítí se bezpečně a navíc tam (minimálně přes noc) přetrvají i vaše pachy. Čich je mocný čaroděj, nepodceňujte jej. Někdy také pomůže, když do postýlky umístíte tričko, které jste nosili, dítě bude cítit, že tam někde jste, a nebude tolik podléhat úzkosti, že vás nevidí.

Předání dítěte na hlídání dejte čas. Požádejte chůvu, ať dorazí v předstihu, společně si s dítětem hrajte, poskytněte mu prostor zvyknout si na dalšího člověka.

Rituály a obyčeje

Chůvě popište běžný večer a noc dítěte, popovídejte si o tom, co se bude dít.

TIP: Sepište scénář večera na papír. I když vám bude chůva naslouchat, až dítě začne plakat, může zpanikařit. Když bude mít k ruce jakýsi „návod k obsluze“, bude jistější, a tím i klidnější. Vždyť všechny emoce okamžitě přecházejí i na dítě. Na papír nastiňte i postup v neobvyklých případech, kdy se třeba dítě plně vzbudí uprostřed noci. Zmiňte i maličkosti, zda nabídnete nápoj a pochováte, nebo uložíte dítě zpět a trváte na spánku. I takové detaily pomohou.

Pokuste se dítěti navodit běžnou atmosféru. Běží po usnutí dítěte televize? Zhasínáte na chodbě u dětského pokoje? Když jste doma, takové drobnosti spánek dítěte nenaruší, když jej však hlídá ‚cizí‘ osoba, mohou se postarat o nepříjemnosti.

Nevolejte, nevolejte a nevolejte

Vsadíme boty, že budete mít z večera největší obavy vy sami. Na koncertě budete nejspíš myslet na to, jestli už spí a jak spí a jestli nepláče. Budete chůvu bombardovat zprávami a dožadovat se hlášení.

Nedělejte to.

Chůva se snaží pečovat o dítě a dodržet všechny postupy a nemá čas si s vámi esemeskovat. A když zavoláte, napadlo vás, že telefon může začít kvílet při uspávání? Domluvte se třeba na jedné SMS, až dítě usne.

Zatněte zuby a soustřeďte se na kapelu, divadelní hru nebo na to, co vám říkají vaši přátelé při posezení v baru. Vždyť jste se na to tak těšili a tolik to potřebujete. Opakujte si mantru: „Nevolá, je to dobrý.“Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Kolik jódu potřebuje těhotná žena?

Proč jód potřebujete a jaké je optimální doporučené množství? Z čeho jej můžete přirozeně získat a na co si dát pozor...

Číst celý článek

Sluneční sezóna

Odkdy používat krémy s SPF faktorem a UV ochranou? Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor? V opalovací sezóně...

Číst celý článek

Správná frekvence kojení

Některé maminky přikládají dítě k prsu co chvíli, jiné zase mají pevné intervaly kojení. Opravdu existuje přední a...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se