Přechod na jeden denní spánekJak poznat, že je čas na jeden denní spánek, a jak dítěti upravit režim, aby byl přechod hladký? Co když jste se zmýlili a jeden spánek denně je ještě málo?

Kdy je čas?

Uvádí se, že mezi 12. a 18. měsícem dítě přechází na jeden spánek denně. Tabulkami se raději neřiďte, každé dítě je jiné a „šéfuje“ si svůj režim do značné míry samo. Vy můžete drobnými nuancemi do rytmu zasahovat, ale dlouhodobě je to stejně vždycky na dítěti.

Obecně ovšem „tabulky“ nelžou, většinou se denní spánek do roku a půl zredukuje v jeden delší šlofík. Pokud máte starší dítě a to ještě spí dvakrát, nic se neděje, nebuďte z toho na nervy, vůbec nic s ním není špatně.

Jak se to pozná?

Většinou se dětem mírně prodlouží noční spánek a začnou se budit později. Tím pádem se začátek dopoledního spánku posune blízko k poledni a konec přichází kolem druhé, někdy až třetí hodiny. Později odpoledne už dítě neusne, a pokud ano, v noci nespí nebo spí špatně.

Toto je velmi obecné schéma, které se jistě týká velké části dětí, ale děti jsou různé a scénáře jejich životních změn se liší.

Jediná opravdu všeobecně platná rada je, abyste se snažili své dítko co nejvnímavěji pozorovat, všímat si změn v jeho režimu a vycházet mu vstříc. Zároveň však vždy dodržujte daný denní harmonogram co nejpřesněji. Že to zní jako protimluv? Uvedeme příklad:

Potřeba spánku dítěte se začíná měnit. Vy si toho všímáte a vnímáte to, ale zatím jedete ve starých kolejích. Držíte pozice. Když je změna trvalejší a pozorujete ji třeba 4 až 5 dní za sebou, jemně začnete denní program měnit vstříc novým potřebám vašeho dítěte. Změnu provádějte postupně, každý den o pár minut či desítek minut, ať dítěti ze dne na den nezměníte biorytmus, to by totiž mohlo způsobit další potíže.

4 dobrá vodítka

  • Když jej ukládáte podle původního dvoufázového spacího schématu, chce si hrát, žvatlat, vylézat z postýlky a odmítá spánek minimálně hodinu. Když nakonec usne, usne jen na chvilku, třeba 20 minut a zase je plné energie.
  • Když dopoledne jedete autem nebo s dítětem v kočárku na nákup, neusne.
  • Když už vynecháte dopolední spánek, dítě je až do odpoledne dobře naladěné, má energii a nejeví známky mrzutosti.
  • Jeden ze spánků začíná být výrazně delší. Většinou je to ten odpolední, ale děti jsou „holt“ různé. Výrazně delší znamená například poměr 2 hodiny ku 30 minutám.


Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Těhotná s druhým dítětem

Bude to náročné období a vy to víte. Ale připravili jsme pro vás několik malých povzbuzení, protože i s malým dítětem...

Číst celý článek

Jak odnaučit plenky?

V životě vašeho malého cvrčka je to velký krok. Doteď ho nočníkové záležitosti moc nebraly, a najednou na ně má...

Číst celý článek

3 varovné signály ve vývoji motoriky

Pohybový vývoj dítěte je komplikovaná disciplína a pro rodiče může být těžké odhalit dysfunkce a nesprávný vývoj...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se