Vlasy v těhotenstvíCo těhotenství udělá s vaší hřívou, vám bohužel neřekneme. Některým ženám se stav kštice rapidně zlepší a jiným naopak výrazně zhorší. Proč tomu tak je a co pro to můžete udělat, zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Jak se vlasy mění?

V těhotenství ženské tělo produkuje celou řadu „nových“ hormonů. Jeden z nich, chorionsomatomamotropin, například stimuluje tvorbu červených krvinek a celkově má na svědomí vyšší prokrvení těla. Více krve se tak dostane i do kapilárních cév na pokožce hlavy a kořínky vlasů mají skokově mohutnější výživu.

U většiny žen v důsledku hormonálního koktejlu dojde spíš ke zlepšení kvality vlasů a jejich rychlejšímu růstu.

Vyšší aktivita ve vlasovém váčku však zároveň zapříčiní vyšší produkci mazu a vlasy jsou tak lesklejší, pevnější, ale také mastnější. Hůře na ně chytá barva právě kvůli mazovému filmu. Celkově jsou méně poddajné, takže vaše běžná úprava žehličkou, kulmou nebo natáčkami může mít slabší efekt a kratší trvanlivost.

Moje vlasy jsou jako roští

Některé ženy ale žádné takové změny nepozorují. Naopak vidí extrémní třepení konečků, vyschlé a lámavé vlasy bez lesku, někdy doprovázené tvorbou lupů, svěděním hlavy a vypadáváním vlasů.

Za to ale většinou nemůže primárně těhotenství, ale špatná výživa a psychický stav. V těhotenství totiž tělo vše směřuje jen ke správné výživě plodu a bere si z ženina, chcete-li matčina těla, co potřebuje. A pokud žena nedodává tělu dostatečně kvalitní výživu bohatou na vitaminy, minerály, vlákninu, omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, železo a vápník, tento nedostatek se projeví výrazněji, než když žena těhotná není.

Těhotenství zkrátka akceleruje celkovou kondici ženy. Jestli je žena v psychické pohodě a má dobrou životosprávu, v těhotenství „rozkvete“. V opačném případě, kdy mentální stav a kondice selhávají, neblaze se to projeví i na ženě. Bohužel, do negativních faktorů se počítá i věk. Čím je žena starší, tím obtížněji tělo reaguje na těhotenství.

Nervěte si vlasy

Velkým a klíčovým otazníkem je již zmiňovaný psychický stav. Můžete mít perfektní jídelníček a dostatek pohybu, ale pokud vás skličují další okolnosti, na vašem těle se to projeví. Někdy starosti nejdou smáznout mávnutím ruky, ale snažte se alespoň nestresovat z malých a nepodstatných věcí.

Nejlepší radou ke zvládnutí stresu z těhotenství je brát všechny rady, doporučení, „zaručené tipy“ kamarádek, z internetu a z knih s velikou rezervou.

Žádná zkušená matka z nebe nespadla, a jestli vám vypadají vlasy jen kvůli tomu, že nevíte, zda má dítě spát v posteli rodičů, nebo své vlastní, případně jestli máte dítě nosit v šátku, nebo vozit v kočáře, bude to obrovská škoda. A úplně zbytečná oběť.

Pevné nervy a pevné zdraví přeje Rádce Mimi klubu.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

3 potraviny pro štíhlejší těhotenství

Ne všechny, ale většina žen trpí v těhotenství „vlčím“ hladem. Potřebují stále něco jíst a pořád mají hlad. Jak...

Číst celý článek

Desatero dětských heren

Následující soubor pravidel považujte za takovou nepsanou etiketu v hájemství dětských koutků, heren, atrakcí, poutí...

Číst celý článek

Je plastové nádobí pro děti dogma?

Opravdu musíte kupovat sadu plastových mističek, talířků, lžiček a vidliček? Je skutečně plastové nádobí pro dítě...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se