Věčně odřené děti – dá se hojení pomoci?Jakmile děti získají sebevědomí v chůzi či přímo běhu, nastává doba častých karambolů a zranění. Odřená kolena, lokty, dlaně a z obličeje typicky brada a nos. Jaký je správný postup ošetřování zranění drobnějšího charakteru?

Je to na šití?

Tuto otázku si vždy položte jako první. Je sice pravda, že děti se až neskutečně rychle hojí, ale pokud je zranění hluboké, může dojít ke špatnému srůstu kůže a dítě si pak odnese jizvu na celý život, nehledě na různé možné komplikace při hojení velké rány, jako například mokvání. Pokud se tedy nejedná jen o oděrku, ale máte podezření na hlubší ránu, jeďte vždy raději do nemocnice.

Na šití to není

Nejčastějším typem oděrek u dětí (a možná i u dospělých) je takzvaný silniční lišej. Sedřená kůže z pádu na chodníku, asfaltu, štěrku či hrubé venkovní dlažbě.

Sedřená může být i relativně velká plocha, ale pouze do hloubky několika milimetrů. Rána většinou hodně krvácí, avšak krvácení ustane v řádu několika minut.

1. Dezinfekce. Pamatujete si ze svého dětství příšerně bolestivé štípání dezinfekce? Dnes už vaše děti tolik trpět nemusí, na trhu je celá řada dezinfekcí, které nezpůsobují další bolest. Určitě svým dětem takovou pořiďte.
Ránu zbavte povrchových nečistot, kamínků, hlíny či písku. Pokud je rána hodně zanesená, vyčistěte ji pod tenkým proudem tekoucí vody a posléze pomocí vatového tamponku naneste dezinfekci.

2. Gel k urychlení hojení ran. Tato věc je báječná a díky medicíně za ni! Proč?
Gely pro rychlejší hojení ran vážou kyslíkové radikály, které vznikají při zánětlivých procesech, a navíc vytváří optimální pH v ráně. Konzistence gelu dodává do rány vlhkost, tím zabraňuje jejímu vysoušení a tvorbě tvrdých strupů, které se smršťují, čímž napínají okraje rány
a mohou tak způsobit další poranění a komplikace. Gely navíc snižují bolestivost rány a již během tvorby měkkého strupu zlepšují budoucí vzhled jizvy.

3. Vhodné zalepení rány. Někdy je tento krok docela oříšek. Je lepší ránu nechat dýchat, nebo raději zalepit? Vodítkem je umístění rány a předpokládaný kontakt. Pokud je rána na koleni, či loktu, o poraněné místo se bude otírat oblečení, rána bude roztahována při pohybu a tak dále. V těchto kontaktních zónách je lepší ránu opatrně a vzdušně zalepit tak, aby do ní mohl proudit vzduch, ale byla chráněna před opětovným odřením či kontaktem.

4. Následná péče o strup. Zde si dovolíme jednu babskou radu: přizvěte na pomoc vepřové sádlo. To má totiž strukturu velmi podobnou lidskému tuku a napomáhá tak rychlejšímu hojení rány. Navíc tím, že celý strup a jeho okolí dokonale promastí, zabrání napínání
a praskání pokožky a následnému prodlužování hojení. Opětovná tvorba strupu zpravidla prohloubí jizvu a ta je pak déle viditelná a někdy i větší, než by musela nutně být. Alternativou jsou samozřejmě i rozmanité produkty z lékárny, požádejte o radu svého lékárníka.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Odkdy nosit těhotenské kalhoty?

Bříško ještě není ani vidět a do kalhot se vejdete? Jakou velikost těhotenských kalhot kupovat a kde se po nich...

Číst celý článek

Dětské jarní módní vychytávky

Člověk v jarním počasí pořádně neví, jak má obléct sebe, natož děti. Je hezky a teplo, ale stačí aby se sluníčko...

Číst celý článek

Čím nahradit pečivo během kojení?

Vaše miminko trpí na větry a pediatr vám doporučil vynechat čerstvé pečivo, ale například i luštěniny a další...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se