Dovolená těsně před termínem?Pár týdnů před porodem žena většinou nemá na výlety ani pomyšlení, jenže život občas přináší různé příležitosti a shody okolností. Stojíte před rozhodnutím? Rádce Mimi klubu přináší několik tipů.

Cílová stanice

Vaše rozhodování bude z největší části záviset na destinaci, zejména na stavu místního zdravotnictví. Kdekoliv v Evropské Unii můžete nemocnice, přesněji porodnice, považovat za bezpečné. Zkuste vyhledat na internetu porodnici, která bude nejblíž vašemu místu rekreace a napište tam. Zeptejte se, zda by bylo možné v případě potřeby využít jejich služby, a v ideálním případě si do mobilního telefonu uložte kontaktní telefon.

Další důležitý parametr je vzdálenost do nejbližší porodnice a předpokládaná rychlost cesty. Pokud je dojezd zhruba do půl hodiny, maximálně hodiny, připište „plusový bod“ k úvahám o dovolené. Předem si také ujasněte, kdo a čím vás tam bude moct odvézt. Vždy s vámi tedy musí být někdo, kdo má nepřetržitě k dispozici vůz a také nebude po celou dobu dovolené pít alkohol.

Jazyk

Bylo by hezké předpokládat, že vy i všichni ostatní obyvatelé Evropské unie umí skvěle anglicky. Ale realita taková není. Pokud se místním jazykem domluvíte alespoň trochu nebo alespoň trochu mluví anglicky (německy, francouzsky – zkrátka jazykem, kterým se domluvíte vy) v dané porodnici, nejspíš je možné porod v cizí zemi zvládnout. Pokud ale neovládáte danou cizí řečí ani slovo, rozhodně není vůbec dobrý nápad jezdit na dovolenou těsně před termínem porodu. Snad s jedinou výjimkou, že s sebou budete mít tlumočníka, manžela či kamarádku, kteří budou s vámi po celou dobu možného předčasného porodu a budou tlumočit.

Pojišťovna

Díky Evropské unii má většina českých pojišťoven smlouvy s většinou zahraničních pojišťoven a vy tak máte vysokou šanci, že vás bezplatně ošetří. Vždy je nutné nejdříve zajít do své zdravotní pojišťovny v České republice a sjednat si pojistnou smlouvu na tuto konkrétní dovolenou, přičemž přiznáte vysoký stupeň těhotenství. Bez pojištění vás místní porodnice samozřejmě neodmítne, ale budete muset zaplatit léčebné výlohy.

Ostatní destinace

Mimo Evropskou unii záleží vaše rozhodnutí na důkladném zvážení. Pojišťovny mezi sebou nemusí mít uzavřené smlouvy a vy tak můžete část léčebných výloh doplácet.

Klíčový je také stav místního zdravotnictví. Neváhejte se pustit do pátrání na internetu, ale předem si v hlavě utvořte filtr – svůj zážitek s porodem v cizí zemi (ostatně jako jakékoliv jiné zážitky a doporučení, které po internetu kolují) zpravidla sdílejí buď lidé extrémně spokojení, nebo extrémně naštvaní. Přistupujte k informacím z internetu kriticky a s odstupem a nadhledem.

Na druhou stranu nepodléhejte omezujícím předsudkům. V Africe, Asii i Jižní Americe jsou země velmi chudé s mizernou úrovní zdravotní péče, ale také země relativně vyspělé a bohaté, jejichž nemocnice se mohou srovnávat s našimi.

Stále nejste rozhodnutá? Některé odpovědi na výše nastíněné otázky vychází pozitivně a jiné negativně? Řekneme vám, co asi nechcete slyšet. Prosím, zbytečně neriskujte a jeďte opravdu jen tehdy, pokud máte na místě zajištěnou porodnici v dojezdu do hodiny, máte sjednané odpovídající zdravotní pojištění a vy nebo váš doprovod se na místě bez problémů domluvíte místní řečí.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Odkdy nosit těhotenské kalhoty?

Bříško ještě není ani vidět a do kalhot se vejdete? Jakou velikost těhotenských kalhot kupovat a kde se po nich...

Číst celý článek

Dětské jarní módní vychytávky

Člověk v jarním počasí pořádně neví, jak má obléct sebe, natož děti. Je hezky a teplo, ale stačí aby se sluníčko...

Číst celý článek

Čím nahradit pečivo během kojení?

Vaše miminko trpí na větry a pediatr vám doporučil vynechat čerstvé pečivo, ale například i luštěniny a další...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se