Desatero dětských herenNásledující soubor pravidel považujte za takovou nepsanou etiketu v hájemství dětských koutků, heren, atrakcí, poutí či obyčejných sídlištních pískovišť. Berte ho s rezervou a nadhledem.

1. Vybavte se. Vždycky!

Povinnou výbavou jsou plenky, pití, něco malého k jídlu, papírové kapesníčky, peníze, klíče a mobilní telefon. Hračky do povinné výbavy patří, pokud míříte na hřiště, pískoviště nebo na návštěvu.

Pro těchto pár věcí opravdu neexistuje omluva – mějte je vždy, když opouštíte byt.

2. Zdravte a vykejte

Děti jsou malí konverzační skřítci, vždy vykouzlí nějakou situaci, kdy zkrátka musíte mluvit s úplně cizími lidmi, ať už jsou to jiní rodiče v dětském prostoru, či náhodní kolemjdoucí.

Vždy začínejte konverzaci pozdravem „Dobrý den“, ať už tomuto bodu předcházela jakákoliv situace. A na první dobrou vždy vykejte. A ještě jedna prosba – používání 1. osoby množného čísla (už kakáme, už máme zuby, ještě jsme nespali, už jsme papali…) je známkou toho, že máte nejvyšší čas otevřít si knihu, přihlásit se do kurzu nebo jít na víno s bezdětnými kamarádkami.

3. Uklízejte

Vaše dítě v dětské herně vyházelo hromadu míčků z balonkového bazénu nebo udělalo letecký den v dětské kuchyňce? Ano, zaměstnanci herny jsou tam sice od toho, aby uklidili, ale je normální za všech okolností po svém dítěti uklízet. Platí to i na návštěvách – i když hostitel řekne, ať to necháte být, aspoň rámcově po svých dětech ukliďte.

4. Hlídejte i ostatní

Každý rodič si hlídá své dítě, jenže děti mají talent způsobit malér přesně v těch dvou vteřinách, kdy se otočíte. Pokud vidíte, že jiné dítě může spadnout nebo sobě či někomu jinému jakkoliv ublížit, zakročte. Buďte solidární, vrátí se vám to.

5. S vinou začínejte u sebe a svých dětí

Děti se popraly o hračku? Někdo něco rozbil? Zachovejte nadhled a omluvte se, i když máte dojem, že druhé dítě je zlý a drzý spratek a jeho rodiče úplní pitomci. Nerozčilujte se a nezabředávejte do sporů.

6. Dbejte na hygienu

Má dítě ruce od písku nebo osahalo všechny hračky a atrakce v herně? Než se začne pusinkovat s malou kamarádkou nebo se pustí do svačiny, trvejte na umytí rukou. Nejde jen o jeho imunitu, jen ať ji děti získávají a budují si ji, ale takové rotavirové onemocnění se nejlépe přenáší právě na těchto dětských křižovatkách. Od lesní hlíny ruce mýt nemusíte, z pískoviště ano. Zhruba tak bychom to rozdělili typově.

7. Zouvejte se a noste přezůvky

V dětských koutcích a hernách se vždy musí děti i dospělí zout. Nejenže podlaha třeba nemusí být zrovna čistě vytřená, horší je, že vaše dítě může být zvyklé na teplejší podlahu a v dětském centru může prochladnout od nohou. Proto s sebou mějte bačkory. Platí to i na návštěvách. Hostitel může říct, ať si dítě venkovní boty nechá („aby malej nenastydl“), ale nenuťte ho zapřít své hygienické standardy a vždy mějte přezůvky.

8. V konfliktech trvejte na smíru a omluvě

Děti se mohou pohádat o hračku nebo se rovnou poperou. Jsou to děti, to se stává. Vy jako rodič ale nepátrejte po příčinách a trvejte na tom, aby se usmířily a omluvily sobě navzájem. Tyto lekce se jim budou v životě velmi hodit.

9. Hračky jsou všech dětí

Není to tak úplně pravda. Hračky mají své malé vlastníky, ale někteří z nich ještě nemají jasno v institutu půjčování věcí a odmítají hračku půjčit, i když si s ní zrovna nehrají, protože „je přece moje“. Vysvětlete dítěti, že hračky jsou pro všechny děti a s někým se rozdělit také může znamenat, že bude mít nového kamaráda.

10. Vy buďte v pohodě

Po noci strávené u postýlky, protože dítěti rostly zuby, máte náladu pod psa, energie tak akorát na usrkávání kafe na lavičce v parku a určitě nemáte chuť na žádné maminkovské small-talk. Chápeme vás, ale přemozte se. Každá vstřícnost je přece projevem dobré vůle a lidé, kteří na vás mluví, se nejspíš opravdu snaží být milí. Klidně řekněte, jak špatně vám je, třeba se dozvíte, že někdo jiný je na tom úplně stejně, a sdílené neštěstí je vždycky poloviční.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Odkdy nosit těhotenské kalhoty?

Bříško ještě není ani vidět a do kalhot se vejdete? Jakou velikost těhotenských kalhot kupovat a kde se po nich...

Číst celý článek

Dětské jarní módní vychytávky

Člověk v jarním počasí pořádně neví, jak má obléct sebe, natož děti. Je hezky a teplo, ale stačí aby se sluníčko...

Číst celý článek

Čím nahradit pečivo během kojení?

Vaše miminko trpí na větry a pediatr vám doporučil vynechat čerstvé pečivo, ale například i luštěniny a další...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se