Školka na zkoušku?Proč je školka na zkoušku dobrý nápad a kdy je ten pravý čas začít školkování testovat? Jak to vysvětlit dítěti a jak pokus vyhodnotit? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu. 

Co je školka na zkoušku?

Školka na zkoušku znamená, že dítě dáte do školky pouze načas. Budete ho tam vodit třeba jen jeden týden v měsíci a pouze na dopoledne. Konkrétní časový úsek není klíčový, jde o to, že chození do školky nenastane z pohledu dítěte „odteď napořád“, ale bude to jakýsi výjimečný stav, kterému bude postupně přivykat.

Školka na zkoušku je skvělá ve dvou případech:

 • Chcete se pomalu vrátit do práce. Taky tak trochu na zkoušku třeba jeden týden v měsíci nebo každé pondělí a úterý. Rodičovská dovolená je možná nejkrásnější období v životě, ale je pravda, že profesně váš vlak stojí na místě, v případě některých oborů dokonce už pomalu vyjíždí ze stanice, ve které jste odešla na mateřskou.
 • Narodilo (nebo narodí) se vám další dítě. Mít předškolní dítě a do toho novorozeňátko je pořádná honička. Když občas vyšlete starší ratolest do školky, můžete si dopřát trochu odpočinku. No dobře, stejně si neodpočinete, ale alespoň trošku a na chvíli zvolníte své totální mateřské nasazení.
  Pokud miminko teprve čekáte, je zvykání na školku pro starší dítě hodnotné právě v tom, že pochopí, že jej do školky „neodstavíte“ po příchodu miminka.

Správný čas

Bohužel tady žádné univerzální doporučení neexistuje. Máme pár parametrů, po jejichž posouzení můžete být blíž určení ideálního času, kdy začít.

 • Dítě se domluví
 • Dítě si dokáže hrát s ostatními dětmi
 • Nemá plenky
 • Je schopné se samo najíst a napít

Každé dítě je jiné. Některé skládá věty v roce a půl, jiné se pořádně rozmluví až kolem 3. roku. Některé děti jsou šikovné na stolování, jiné brzy odloží plenky a zvládají chození na záchod.

Vy od svého potomka neočekávejte, že bude ve všem první a nejlepší. A netrapte se tím, že nějaké dovednosti si ještě pořádně neosvojilo a prostě mu něco trvá déle. Vůbec to neznamená, že nemáte doma nadané, šikovné a bystré dítě. Přijměte fakt, že každý malý človíček má prostě své tempo.

Venkovská versus městská školka

Ve vesnických školkách bývá snazší najít místo pro dítě „na zkoušku“, ale i na vesnicích platí, že přednost pro umístění do školky mají ty děti, které ji využívají standardně, tedy trvale.

Některé venkovské školky navíc umožňují umístění dítěte už po 2. roce věku za předpokladu, že zvládá chodit samo na záchod, tedy již nenosí plenky.

Ve městech bývá boj o místo ve školce daleko tvrdší, ale města mají tu výhodu, že už se v nich začínají rozšiřovat soukromé dětské skupiny. Co to znamená? Ženy na rodičovské dovolené, nebo kdokoli jiný, si udělají živnost na vedení soukromých dětských skupin, které jsou limitovány počtem dětí a nemusí tak plnit přísné standardy klasických školek, například na počet toalet, umyvadel či postelí a židlí.

Ve městech se také častěji setkáte s firemní školkou, kam je možné děti umístit přímo na pracovišti.

V neposlední řadě můžete zkusit i alternativní školky, tzv. lesní školky, které zase kladou důraz na vztah dětí k přírodě a na přirozený vývoj.

A opět spíš ve větších městech můžete vyzkoušet alternativní vzdělávací modely jako Montessori nebo waldorfskou školku.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Odkdy nosit těhotenské kalhoty?

Bříško ještě není ani vidět a do kalhot se vejdete? Jakou velikost těhotenských kalhot kupovat a kde se po nich...

Číst celý článek

Dětské jarní módní vychytávky

Člověk v jarním počasí pořádně neví, jak má obléct sebe, natož děti. Je hezky a teplo, ale stačí aby se sluníčko...

Číst celý článek

Čím nahradit pečivo během kojení?

Vaše miminko trpí na větry a pediatr vám doporučil vynechat čerstvé pečivo, ale například i luštěniny a další...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se