Tipy: Naučte dítě chodit po schodechSchody jsou noční můra mnoha rodičů. Existují nějaké metody, jak dítě spolehlivě naučit vylézat a slézat schody?

Tréninková aréna

Klíčové je místo tréninku. Pokud schody máte doma, je to jasné. Pokud ne, požádejte své rodiče, příbuzné či přátele, ať vám poskytnou tréninkový prostor na svých schodištích.

Učit se zdolávat schody někde na veřejných místech je jednak nepříjemné, protože „někde otravujete“, jednak nehygienické, bereme-li v úvahu fakt, že dítě nejspíš k dobytí schodů bude alespoň ze začátku používat též přední končetiny, tedy ruce.

Útulný a čistý dům vašich blízkých bude pro účely tréninku ideální. Dítěti na to pořiďte bačkory nebo ponožky s protiskluzovými terči na obou stranách ponožek.

Individuálně, nebo s mentorem?

Můžete to zkusit rozhodnout vy, ale stejně si způsob výuky zvolí vaše dítě samo. Nejprve se musí o schody začít aktivně zajímat. Většinou prostě postačí, když vy sami vylezete na druhý či třetí schod.

Dítě bude zkoušet různé techniky a vy používání a zažití špatné metody můžete předejít tak, že dítěti názorně ukážete, jak se na schody leze, a pak ho jako loutku rozpohybujete správnými pohyby.

Nechte dítě, ať si vylézt na schody zkusí samo, a jen jeho pohyby korigujte, pokud je to nutné.

Schody dolů

Schody dolů jsou větší oříšek. Klíčové je totiž juniora naučit, že se leze zásadně a výhradně pozadu. Nejlépe sami dítěti předveďte, jak se správně po schodech leze, a doplňujte instruktáž i příslušným pokynem: „Pozadu!“

Slézání raději trénujte u paty schodiště, případný pád dítěte ze schodů mívá fatální následky.

Rozdíl sám vs. s někým

Dítě si časem osvojí techniku zdolávání schodů v obou směrech, problém nastává leda na veřejnosti. Z pochopitelných důvodů nechcete dítěti umožnit sahat rukama na schody. Raději ho vezměte za ruku a zdolejte schody společně. Buďte velmi opatrní! Dítě v tomto případě získá jistotu, že se nemusí bát a dávat pozor, a ztratí tedy pracně vybudovanou ostražitost. Pokud držíte dítě na schodech za ruku, buďte nadmíru pozorní, právě tady totiž nejčastěji dochází k nehodám.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Co neříkat dítěti, když čekáte druhé

Čeká vás pěkně perných pár měsíců. Asi to víte, tak proč vás navíc ještě strašit. Naopak jsme pro vás připravili tipy...

Číst celý článek

Těhotenský masážní manuál

V jaké fázi těhotenství se můžete nechat namasírovat? Jaké techniky jsou vhodné a na které raději zapomenout? Co...

Číst celý článek

Jak poznáte, že má kojenec hlad?

Zdá se to banální, ale u kojeného dítěte je rozpoznání hladu docela oříšek. Jaké signály vám napovědí, že váš malý...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se