První pečivo v jídelníčkuTukový rohlík, nebo kornspitz? Chleba, nebo housku? Kdy s pečivem začít, jak ho podávat a jaké druhy vybrat? Pečivový manuál pro vás připravil Rádce Mimi klubu.

Kdy je správný čas

U zdravých, donošených dětí s váhou odpovídající věku je doporučený harmonogram přibližně následující:

  1.  0–4 měsíce – plné kojení
  2.  5–6 měsíců – vařená a rozmixovaná mrkev, brambor nebo květák
  3. 7–9 měsíců – ostatní druhy zeleniny a první kousky masa, podle stavu vývinu dětského chrupu se postupně upouští od kašovité stravy
  4. 10–12 měsíců – zařazování dalších surovin, zatím za minimální asistence cukru, tuku a sol

Správný čas na pečivo je zhruba mezi 7. a 9. měsícem života dítěte, hodně ovšem záleží, kolik má k dispozici zoubků. Jsou děti, které i v roce nemají ani jeden zub, podávání pečiva je tak možné jen v rozmočeném stavu třeba v kojeneckém mléce.

Jaké pečivo?

Zásady racionální a zdravé stravy nás už 20 let přesvědčují o prospěšnosti celozrnných, žitných, vícezrnných, slunečnicových, pohankových a různých dalších druhů pečiva. A pro dospělého člověka lze s tímto doporučením jen a jen souhlasit.

Ovšem zažívací ústrojí batolete na takovou nálož vlákniny není připraveno. Vláknina ve střevech nabobtná a vytvoří velký objem. Tím dospělým pomáhá se střevní peristaltikou a pravidelným vyprazdňováním, dítě by ovšem několikanásobné zvětšení objemu střev nejspíš velmi bolelo a mohlo by naopak zapříčinit gastroenterologické problémy a komplikace.

Nejlepší „starter pack“ je kůrka od jeden den starého chleba.

Proč?

Kůrka má pevnou konzistenci a dítě ji tak může žmoulat, aniž by se ihned rozsypala. Trénuje si tak kousací svaly a vlastně se na kůrce učí efektivně kousat potravu. Den starý chléb je nejméně o polovinu méně nadýmavý, a dítěti tedy nezpůsobí bolení bříška jako čerstvé pečivo.

Další krok je rohlík, obyčejný tukový rohlík, vždy bez makového či kmínového posypu (děti by mohly drobné koření vdechnout). Rohlík má rovněž skvělý „žmoulací“ potenciál a navíc zpravidla rozvíjí i motorické schopnosti dítěte. Děti totiž milují tunelování rohlíku prstem.

V případě rohlíkové svačiny se ovšem připravte na velkou spoustu drobků a zvažte, zda dítěti dávat rohlík třeba na návštěvě.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Cukr v těhotenství = hyperaktivita?

Hyperaktivita alias syndrom ADHD je závažnou poruchou soustředění a prokazatelně vzniká již v těhotenství. Může se na...

Číst celý článek

Objevte pro děti les

Pobyt v přírodě je blahodárný psychicky a fyzicky, jak ale děti zabavit? Jak jim ukázat les, aby je opravdu bavil?

Číst celý článek

Babské rady: jedna noc bez vstávání

Po dlouhých týdnech nocí plných vstávání byste upsali duši ďáblu za jednu noc bez přerušení. Mávnutím kouzelného...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se