Je horká koupel v těhotenství tabu?Zaslouží si horká koupel svou špatnou pověst u těhotných žen? Existují nějaká pravidla, kdy si ji nastávající maminka může dopřát? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Relax v. přehřátí

Těhotná žena by ze všeho nejvíce měla dbát na svou psychickou a fyzickou pohodu. Žádné stresy, žádná tělesná zátěž.

Ovšem některé ženy preferují aktivní odpočinek třeba na procházce v přírodě nebo jim vyhovuje svižné pracovní tempo i během krásných mateřských povinností. Zkrátka každý člověk vnímá psychickou a fyzickou zátěž jinak.

Takto je třeba přistupovat i k posuzování míry zátěže v těhotenství. Pokud byla žena velkou milovnicí dlouhých horkých lázní, krátká vlažná sprcha ji těžko uspokojí. Je třeba najít rozumný kompromis, horká koupel totiž může přinášet vysoká rizika.

Kritický první trimestr

Během prvních tří měsíců těhotenství se plodu vyvíjejí orgány. Jakýkoliv extrémní výkyv z normálu může tento proces ohrozit, poškodit či přerušit.

Proč?

Při horké koupeli, ale také saunování, horečce a vysoké fyzické zátěži se tělo intenzivně prokrvuje a zvyšuje se jeho teplota (teplota stoupá nejen na povrchu těla, ale i uvnitř!). V děloze tak může dojít ke krátkodobému překrvení a poškození přívodných cévek, ale i samotného plodu.

Následně může dojít k rozvoji rozštěpových vad, v horších případech i k závažnějšímu poškození embrya až k ukončení těhotenství.

2. a 3. trimestr

Ve druhém a třetím trimestru je horká koupel obecně méně riziková, snad s výjimkou posledních několika týdnů před porodem, kdy naopak příjemné uvolnění, které koupel poskytuje, může předčasně zahájit porod.

Co je ovšem rizikové pro těhotné ženy bez ohledu na jejich aktuální týden těhotenství, je koupel ve veřejných lázních, ať už jsou termální, či nikoliv. Voda, ačkoliv je pravidelně čištěna a kontrolována, může obsahovat choroboplodné zárodky, zejména kvasinkových infekcí a jakákoliv vaginální mykóza či jiná disbalance může nepříznivě ovlivnit vývoj plodu i samotné těhotenství.

Veřejným plovárnám se raději vyhněte, úplně zavrhnout je však nemusíte, dobrý tip je použít tampon jako mechanickou zábranu vniknutí většího množství bakteriálních nečistot.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Odkdy nosit těhotenské kalhoty?

Bříško ještě není ani vidět a do kalhot se vejdete? Jakou velikost těhotenských kalhot kupovat a kde se po nich...

Číst celý článek

Dětské jarní módní vychytávky

Člověk v jarním počasí pořádně neví, jak má obléct sebe, natož děti. Je hezky a teplo, ale stačí aby se sluníčko...

Číst celý článek

Čím nahradit pečivo během kojení?

Vaše miminko trpí na větry a pediatr vám doporučil vynechat čerstvé pečivo, ale například i luštěniny a další...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se