Jak poznáte, že má kojenec hlad?Zdá se to banální, ale u kojeného dítěte je rozpoznání hladu docela oříšek. Jaké signály vám napovědí, že váš malý drobek není dosyta najedený? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Pláč jako odpověď na vše

Poznat, proč miminko pláče, se někdy maminkám zdá jako nadlidský úkol. A také je, protože miminka všechny své potřeby sdělují pláčem.

Snadno se tak může stát, že dítě třeba jen touží po vaší pozornosti, chce lepší výhled z vaší náruče nebo má mokrou plenku. Po přiložení k prsu se ale zklidní. Je to hladem?

Kojení není jen jídlo

Děti kojení vnímají i jako akt zajištění bezpečí, pohodlí a maminčiny blízkosti. Cítí teplo vašeho těla, vaši vůni a především váš tep, což jim připomíná prenatální stadium, tedy dobu, kdy byly ve vašem bříšku. 

Ovšem přikládat je k prsu pokaždé, když nejsou k utišení, není dobrý nápad.

Vy si totiž zvyknete na jednoduchý a rychlý způsob utišení dítěte, ale jemu tím nabouráte stravovací režim. Buď jej budete překrmovat a riskovat tak nepříjemné zdravotní potíže se zažíváním dítěte, nebo si naopak miminko zvykne si jen tak „cucnout“ a nebude dobře prospívat, protože se v kojení nedopracuje k výživnému mléku, které přichází až po první dávce řidšího mateřského mléka.

Kdy je to hlad?

Dítě je malé a zdá se, že nekomunikuje, ale opak je pravdou. Dítě, které má hlad, vás bude hapticky upozorňovat na svá ústa. Bude se pokoušet nacpat si do úst pěstičku nebo vaši ruku.

Zároveň bude otevírat pusinku, bude se vám zdát, jako by chtělo sníst něco imaginárního přímo před ním. Někdy se také děti pokouší cucat předměty, které váš prs mohou vzdáleně připomínat, často se to týká třeba gumových hraček. Musíte ale odlišit snahu o sání a běžné ožužlávání všeho, co je po ruce.

Prevencí je pravidelnost

Miminka si svůj rytmus určují sama, ale zkuste být o krok před nimi a začněte je učit pravidelnému řádu. Ať už budou jídlo vyžadovat po třech, nebo dvou hodinách, snažte se ze všech sil držet tento rytmus i vy. Aby se dítě pořádně najedlo, musí mít také trochu hlad. Zkuste jej nepřikládat k prsu při každém pláči, ale opravdu pouze v pravidelných intervalech. Na začátku vás to možná bude stát pořádné nervy, ale úspěch se většinou dostaví.

Pokud i přesto budete mít pocit, že dítě není syté, poraďte se svým pediatrem. Je možné, že vaše mateřské mléko pro ně již není dostačující a bude nutné jej doplnit umělým kojeneckým mlékem. Když to tak bude, nevyčítejte si to. Vždyť za to nemůžete, někdy se to prostě stává.

A i když je mateřské mléko zdaleka nejlepší, i jiné děti „vyrostly“ na umělé výživě a také jsou šikovné a zdravé. Hlavně nepropadejte panice a buďte nad věcí.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se