Těhotenský masážní manuálV jaké fázi těhotenství se můžete nechat namasírovat? Jaké techniky jsou vhodné a na které raději zapomenout? Co aromaterapie? Rádce Mimi klubu připravil masážní manuál pro těhotné.

Těhotenství není nemoc

Často se dočtete, že před masáží musíte masérovi nahlásit takzvané kontraindikace, tedy takové aspekty svého zdravotního stavu, kvůli nimž by mohlo být provedení masáže nebezpečné.

A mezi těmito kontraindikacemi skoro vždy narazíte na těhotenství. Je to tam černé na bílém a vypadá to, že dlouhých devět měsíců, kdy vás každou chvíli bude bolet něco jiného, budete nabírat objem, bude se vám měnit těžiště a budete trpět změnami nálad, si u příjemné, uvolňující masáže zkrátka neodpočinete. Ale nebojte, tak zlé to není. Jen je potřeba vědět, jak na to.

Jízda všemi trimestry

V prvním trimestru je dobrá zpráva, že můžete ležet na bříšku. Plod je zatím velký jen několik milimetrů a nemusíte se bát, že jej vlastní vahou nějak významně zmáčknete.

Ve zbývajících měsících těhotenství máte dvě možnosti: nechat se masírovat na boku tak, že masér vždy namasíruje jednu stranu zad, vy se otočíte a on namasíruje tu druhou, nebo se posadíte na židli či na nafukovací balon a opřete se předloktím a hlavou. Měla byste si vždy zvolit podle toho, jaká varianta pro vás bude pohodlnější.

Techniky

Vedle klasické masáže si můžete vybrat ještě z desítek dalších masáží. Popsat je zde všechny by bylo velmi zdlouhavé, můžeme je ale rozdělit podle typů. Vy potřebujete vědět toto.

Ve všech fázích těhotenství je potřeba vyhnout se jakýmkoliv horkým, tlakovým, detoxikačním a protahovacím technikám.

Horké metody jsou nebezpečné hlavně na začátku a na konci. Pokud se totiž v důsledku zvýšení tělesné teploty překrví zárodek (1. trimestr), může se nenávratně poškodit. A pokud se překrví děloha s nenarozeným miminkem (3. trimestr, spíš 8. a 9. měsíc), může dojít k předčasnému porodu. Mezi horké metody patří lávové kameny, všechny druhy zábalových metod nebo méně obvyklé typy jako horké mušle, horké sáčky s bylinkami či pohankou.

Tlakové metody zahrnují celou rodinu masérských technik, které vychází z akupunktury a čínské medicíny. Riziko tlakové masáže spočívá v aktivaci bodů, které by se během těhotenství mohly chovat jinak, než je běžné. Ovšem musíme dodat, že některá centra čínské medicíny nabízejí i masáž pro těhotné ženy, a pokud se jedná skutečně o profesionálního maséra a vy nemáte žádné další zdravotní komplikace, můžete tento druh vyzkoušet i v těhotenství. Některé ženy si velmi chválí tlakovou masáž chodidel a nohou. A na tlakovou masáž si možná vzpomenete, pokud budete rodit sekcí, tzv. císařským řezem, tlaková masáž na jizvu je velmi účinná.

Ačkoliv vyčištění těla od toxinů je vždy žádoucí, intenzivní detoxikační masáže mohou organismus zbytečně vystresovat a vyčerpat. A to je v těhotenství opravdu zbytečná zátěž. Detoxikační masáže jsou nejčastěji medové (mimochodem, většinu lidí tento typ masáže také intenzivně bolí), vzácněji se můžete setkat s bylinnými detoxikačními masážemi či s cukrovou masáží.

Protahovací techniky zahrnují především populární thajské masáže, které provádí masér pomocí protahovacích pohybů přímo s pacientem/klientem. V prvních měsících by se nad thajskými masážemi dalo přimhouřit oko, nic vyloženě rizikového pro ranou fázi těhotenství nepředstavují. V pozdějších měsících by mohly tělo těhotné ženy přivádět do nepříjemných poloh a nevhodně vyvíjet tlak tahem na bříško. Ovšem i v případě thajských masáží existuje varianta pro těhotné ženy – zaměřuje se pouze na ruce, ramena, krk, horní část zad, zadek, nohy a chodidla a mnoho těhotných žen si ji velmi chválí. Vždy se ale svěřte do rukou pouze ověřenému profesionálovi.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se