Co neříkat dítěti, když čekáte druhéČeká vás pěkně perných pár měsíců. Asi to víte, tak proč vás navíc ještě strašit. Naopak jsme pro vás připravili tipy, co nedělat, abyste si tu složitou vztahovou pavučinu v rodině ještě víc nezamotali.

5 věcí, co neříkat staršímu sourozenci

Svého potomka znáte nejlíp vy a víte, jak mu dát najevo, že i pro něj zbývá pořád moře lásky, i když přibude druhé dítě. Řekneme vám ale pět chyb, kterých se rodiče dopouštějí velmi často. Vy je nedělejte.

1. Neotravujte s imaginárním člověkem

Malé děti do tří let nepochopí, co to znamená, že maminka čeká miminko. Ani že miminko je v bříšku a že budou mít sourozence. Mlžně jim to začne docházet, když už bude mít maminka bříško.
Je pochopitelné, že se na druhé miminko nesmírně těšíte, ale nenuťte jej dítěti – nechápe to a jeho vlažná reakce vás jen rozesmutní a vystresuje.

2. Nedávejte miminku nic, co patří staršímu sourozenci

Honzíčku, teď už nesmíš nosit plenečky, musíme je nechat pro miminko. Tak taková věta je začátkem pořádné sourozenecké lapálie. Takže to malé miminko přijde, ukradne mi pleny a totéž pak udělá s láskou obou rodičů?

Přesně takový bude myšlenkový pochod vašeho dítěte. Ať to myslíte sebelíp, nedělejte to.

3. Nedělejte z porodu a porodnice tabu

Ano, malá miminka nejsou většinou žádní velcí krasavci. Ano, mamince je po porodu špatně, je slabá a vyčerpaná. Ano, starší dítě bude nejspíš plakat, že nemůže v porodnici u maminky zůstat.

Úplně jej z celého procesu vynechat je ale obrovská chyba. I když to nebudou možná zrovna příjemné zážitky, dítě musíte do celé věci zasvětit a začlenit. Jen si představte, jak se staršímu uleví, že jste po porodu hotová a mátožná a nezpíváte a netančíte s tím novým sourozencem po pokoji na jednorožci. Možná tak si to totiž vaše dítě bude představovat, když ho na celou dobu porodu a pobytu v porodnici „uklidíte“ k babičce, nejlépe do jiného města.

4. Nedělejte vědu s dárky

Vaše starší dítě se neužárlí k smrti, když půjde s tatínkem vybírat dárek pro malé miminko. Naopak poprvé může zakusit pocit „staršího a zkušenějšího“, když vybírá dárek pro to mrně, které, jak mu vysvětlíte, ještě nechodí, nemluví a docela hodně křičí.

A i kdyby to měla být panenka, přestože miminko je kluk, nebo by vybralo to starší třeba lego, naprosto nevhodné pro miminka, mávněte nad tím rukou a pořiďte to. Starší dítko bude mít radost, že vybralo sourozenci dárek, a co si budeme povídat, tomu mladšímu je to zatím opravdu buřt. 

Někdy se radí i koupit dárek staršímu, že to jako má od mladšího sourozence… No, tenhle trik může zabrat, pokud je prvorozenému méně než dva roky, ale staršímu dítěti bude divné, že by miminko zvládlo ten samý proces výběru v hračkářství, jaký absolvovalo ono samo. Raději tohle úplně zrušte a nechte vyznít radost z DÁVÁNÍ dárku staršího dítěte.

5. Nehoňte další velké změny

Máte před porodem a učíte staršího potomka chodit bez pleny? Nebo má jít do školky? Nebo se má stěhovat do nového pokojíčku? Počkejte s tím, a to ze dvou důvodů. 

Jednak všechny tyto změny vyžadují spoustu vaší trpělivosti, času a něhy, a než si s miminkem zajedete nějaký rytmus, bude to trvat. Tak si to nekomplikujte, vždyť ten záchod ještě chvíli počká. A druhý důvod? Během kojeneckého období druhého dítěte bude mít své obrovské milníky i to první. Všem návštěvám a příbuzným, které se budou ptát na to, jak se staršímu líbí miminko, může kontrovat tím, že už nemá plenku, že má nový pokojíček nebo že chodí do školky. Zkrátka dvojitá výhra.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Cukr v těhotenství = hyperaktivita?

Hyperaktivita alias syndrom ADHD je závažnou poruchou soustředění a prokazatelně vzniká již v těhotenství. Může se na...

Číst celý článek

Objevte pro děti les

Pobyt v přírodě je blahodárný psychicky a fyzicky, jak ale děti zabavit? Jak jim ukázat les, aby je opravdu bavil?

Číst celý článek

Babské rady: jedna noc bez vstávání

Po dlouhých týdnech nocí plných vstávání byste upsali duši ďáblu za jednu noc bez přerušení. Mávnutím kouzelného...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se