Jak jíst, když dítě trápí kolikyStřevní koliky alias slavné „zaražené prdíky“ trápí celou řadu maminek & miminek. Při plném kojení ale můžete jejich vznik významně ovlivnit složením svého jídelníčku.

Co vynechat

Všude se dočtete, že nadýmá čerstvé pečivo, luštěniny (hrách, čočka a fazole) a buchty. Ano, skutečně je to nejčastější trojlístek, ale takových potravin je víc a každé dítě je citlivé na něco jiného.

Některým dětem vadí téměř cokoliv s moukou, což bohužel zahrnuje i zapečené druhy müsli. Velmi často je špatně snášena i čokoláda a čokoládové nápoje včetně kakaa.

Z ovoce se obvykle doporučuje vynechat dráždivé citrusy a vodnaté druhy v čele s melounem.
U zeleniny se vyvarujte pikantních druhů, jako je řapíkatý celer, špenát, ředkvičky, papriky a někdy také rajčata.

Stává se, že se na černé listině ocitnou i celozrnné knäckebroty, ale co má potom člověk jíst?

Pokus–omyl

Přesně podle této metody vždy postupujte. Pozorujte, jak dítě reaguje na jednotlivé potraviny,
a sama uvidíte, co způsobuje problémy.

Někdy se to dá poznat jen těžko, bohužel bude lepší raději po omezený čas vynechat více potravin, protože tak máte vyšší pravděpodobnost, že se vyhnete proplakaným hodinám kvůli bolavému bříšku.

Kdy to skončí

Zhruba po půl roce života se dítě začne otáčet na bříško (i kdyby mu bylo už 9 měsíců, je to stále naprosto v normě, buďte v klidu). Právě schopnost otočit se na bříško mu pomůže rozhýbat střevní peristaltiku a přebytečný plyn ve střevech vytlačit ven.

V této době zase začněte navracet vyřazené potraviny do jídelníčku, vašemu dítěti by to už nemělo způsobovat takové komplikace.

Jak tomu ještě pomoci

Do mateřského mléka přechází vše, co maminka sní, a právě i tímto způsobem lze příznivě ovlivnit střevní koliky dítěte. Zakysané mléčné výrobky, kefíry, acidofilní mléka, jogurty a mléko pomohou předat dítěti příslušné střevní bakterie a zklidnit trávicí trakt. Vaše zvýšená konzumace takových produktů může „prdíky“ významně zmírnit.

Existuje několik medikamentů, které dítěti pomohou. Jednak je to Espumisan, kapičky, které rozpouští plyn ve střevech a jsou pro dítě zcela nezávadné. V případě závažnějších či přetrvávajících kolik je klidně podávejte dítěti před každým kojením.

Druhá medicínská cesta (lze je bez problémů kombinovat) jsou bioaktivní kapičky (například BioGaia), které obsahují živé kultury bakterií, jež se přirozeně v trávicím traktu vyskytují, ale miminka ještě nemají střeva tak „zabydlená“. Většinou se jedná o laktobacily a mohou se podávat již od 1. měsíce života. Efekt se u nich však dostaví až po čase a není tak znatelný jako třeba u Espumisanu, který je efektivní, ale naprosto jednorázový. Nevýhodou je jejich vyšší cena. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se