Domácí dětské hřištěDětský workout je termín, s nímž se často setkáte na internetu – je to anglické označení pro prolézačky, které si můžete pro své děti udělat doma. Jak na to, i když máte malý byt a omezený rozpočet?

Proč a nač?

Síť dětských hřišť v Česku je obrovská a téměř v každé zapadlé vesničce i na městských sídlištích najdete krásná nová dětská hřiště. Z velké části za to vděčíme i fondům Evropské unie.

Jenže ne vždy je čas, prostor a počasí jít řádit ven, takže se vám doma pár cvičebních pomůcek bude hodit. Děti si skvěle procvičí svaly a zapojí i ty, které při hraní s panenkami a autíčky běžně nepotřebují. Vyvíjí se jejich motorika, zpevňuje vnitřní svalstvo, ale zároveň trénují i mozek. Pokud nechtějí spadnout, musí se pohybovat chytře.

Workoutová zóna v malém bytě

Běžný byt 3 + 1 má něco kolem 60–80 m2. To je prostor, kam se čtyřčlenná rodina v pohodě vejde, ale přiznejme si, že na nějakou velkou tělocvičnu to zrovna není. S trochou důvtipu se tam však leccos vměstná.

Základem je žíněnka. Jakékoliv prolézačky dětem uděláte, na prvním místě je vždy bezpečnost. Klasické kožené žíněnky jsou ale hrubě neskladná věc a do malého bytu si je nepořizujte. Navíc stojí od 2 000 Kč výše. Ve velkých nábytkářských obchodech typu IKEA najdete skládací žíněnky, které mají jen o málo horší vlastnosti než klasické typy, zato jsou skladné.

Nastíníme si tři základní prvky workoutové zóny a pro vás to jistě nebude překvapení. Jsou to vodorovná tyč na přitahování, lano na šplh a žebřiny na lezení. Zkuste maximálně využít terénních možností ve svém bytě.

Tyč se často umisťuje do zárubní dveří. Pokud máte ale dřevěné obložky a nechcete do nich vrtat, bude to trochu problém. Můžete tyč například zavěsit od stropu, a až děti odrostou domácímu hraní, využijete ji třeba k efektnímu zavěšení designové lampy nebo na ni naaranžujete dekorace z rodinných suvenýrů a talismanů, třeba mušle z dovolené nebo výtvory dětí.

Lano na šplh může po připevnění dřevěného či plastového talíře rovněž sloužit jako improvizovaná houpačka. Pokud mají vaše děti patrové postele, máte ideální terénní předpoklad. Některé panelákové byty také disponují dlouhou chodbou, která je na takové houpání a šplhání ideální. Pokud budete instalovat horizontální tyč na přítahy, můžete k ní rovnou připevnit i lano. V každém hobbymarketu najdete speciální houpačkové vruty, které vám usnadní instalaci.

Žebřiny si sice můžete vyrobit sami, ale na trhu najdete celou řadu typů za příznivé ceny. Pokud máte místo například nad manželskou postelí, ta může sloužit jako perfektní přistávací plocha pro vaše malé žebřinové artisty. Až odrostou, zase můžete žebřiny využít k originální a osobité dekoraci. Krásně vypadají třeba natřené nabílo s dekoracemi přivázanými režným provázkem.

TIP: Nafukovací míč na sezení se vejde všude a dá se vždycky vyfouknout. Skvěle posiluje vnitřní svalstvo a napomáhá správnému vývoji páteře. K psacímu stolu ale školákům vždy raději pořiďte ergonomicky tvarovanou židli s opěrkami.

Máte víc místa?

Bydlíte v domečku? Tak to by se k vám mohla vejít i větší tělocvičná zóna. Sami, u truhláře nebo ve speciálních obchodech můžete pořídit celé sady vnitřních prolézaček, které obsahují domeček, klouzačku, ale třeba také malou lezeckou stěnu, lano a stojnou tyč na šplh nebo mají zabudované stabilizační pomůcky jako bosu či balanční oblouk.

U větších workoutových zón nepodceňte počet žíněnek a dejte pozor na umístění v blízkosti oken, zrcadel a dalších věcí, které se mohou rozbít. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Příchod sourozence

Nikdy to není snadné, a ještě se to liší, jestli je prvnímu dítěti rok, dva, tři nebo pět. Pozitivní motivaci dítěte...

Číst celý článek

5 triků na 9. měsíc těhotenství

Poslední týdny těhotenství jsou již extrémně nepohodlné. S velkým bříškem se „funguje“ opravdu nesnadno. Rádce Mimi...

Číst celý článek

Po porodu zpět do formy

Někomu jdou kila dolů sama. Stačí kojení a trocha pohybu a za 4 měsíce není po těhotenských kilech ani stopy. Bohužel...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se