4 tipy na návštěvy bez pláčeMiminka vnímají změny prostředí různě. Proč je někdy návštěva v pohodě a jindy je to slzavé údolí? Přečtěte si naše čtyři tipy, jak pojistit první variantu.

Je-li v pohodě máma, je v pohodě dítě

Návštěvy příbuzných, které moc nemusíte, nebo přátel, na které zrovna nemáte náladu? Někdy prostě nejste v tom správném rozpoložení. Ovšem pozor, vaše dítě to vždy spolehlivě vycítí, i když je ještě tak maličké.

Jakmile nebudete v psychické pohodě vy, vsaďte boty, že i vaše dítě bude nervózní, plačtivé a to roztočí spirálu vašich vlastních stresů a zacyklíte se v nekončícím pláči.

Jedna zásadní rada na úvod: prostě tyto návštěvy odmítněte. Nakonec, dítě je dokonalá výmluva, tak se nestyďte toho využít. A chce-li je vidět třeba váš partner, požádejte ho, ať s nimi zajde třeba do příjemné kavárny nebo restaurace.

1.  Akademická čtvrthodinka na úvod

Až dorazíte na návštěvu do cizího prostředí, omluvte se hostitelům a na chvilku jděte s dítětem mimo společnost. Na dítě mluvte, buďte s ním chvilku o samotě, aby mělo příležitost si trošku zvyknout na nové prostředí a nevyděsilo se. Většinou se hostitelé o miminko ihned živě zajímají, mluví na něj
a chtějí si ho pochovat, což je samozřejmě milé. Raději ale vítání s dítětem trochu oddalte
a poskytněte mu čas na aklimatizaci.

2. Analyzujte teplotu. Ihned

Dospělý člověk má vyvinutou vlastní termoregulaci, proto několik stupňů Celsia dolů či nahoru skoro nepocítí. Tělo vašeho miminka ale na každou změnu teploty intenzivně reaguje. A v místě, kam jste zavítali, může být o dva tři stupně chladněji či naopak tepleji. Vám to nepřijde, ale dítě to pozná hned. Věnujte tedy velkou pozornost tomu, kolik stupňů je v místnosti, a podle toho dítě přioblečte nebo svlečte. Teplota je u dítěte častějším důvodem k pláči, než si myslíte.

3. Více jídla. Nebuďte překvapeni

Pokud dítě ještě kojíte, může se vám zdát, že má větší hlad než obvykle. Neznámé prostředí v něm evokuje potřebu být mamince ještě více na blízku a nejlepší cestou je právě kojení. Pro dobu návštěvy tak neberte ohledy na běžný režim a dejte dítěti napít, když zpozorujete, že hledá váš prs nebo si strká ruce do úst.

I v případě, že už máte příkrmy a kaše, nebojte se opustit režim a klidně dávejte dítěti najíst více
a častěji než obvykle. Pro dítě je cizí prostředí určitým stresovým faktorem a hodně dětí (ale
i dospělých) na stres reaguje jídlem. Nemusíte mít obavy, že mu zaděláte na syndrom přejídání ze stresu, u kojenců je to jen nejistota z vnějšího prostředí, s níž se neumí jinak vypořádat.

Také je ale možné, že váš potomek to bude mít přesně naopak a nebude chtít jíst nic. Ani v tomto případě si nelamte hlavu – když vynechá jedno jídlo, nic se nestane. Nenuťte mu ho a nedělejte si s tím starosti. Pamatujte, že vaši nervozitu ihned přijme za svou.

4. Přebalovací režim na plné obrátky

Cizí prostředí u některých dětí zvyšuje citlivost na okolní faktory, jako je třeba mokrý zadeček. I když by doma v lehce počůrané plence bylo úplně v klidu, na návštěvě to u něj může vyvolat pocit nepohody. Pro jistotu jej přebalujte o trochu častěji, než je obvyklé. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se