Škodí ovocné kapsičky dětským zubům?Takzvané medové zoubky, to není hezký pohled. Zkažené mléčné zuby u dětí sotva školkového věku jsou nepěknou vizitkou rodičů. Někdy se taková devastace zubů přičítá slazeným ovocným příkrmům a ovocným kapsičkám.

Zaslouží si opravdu takovou pověst? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Ovocné pochoutky

Je těžké říct, které potraviny určené pro děti jsou a nejsou dobré. Některé přesnídávky jsou doslazované, jiné nikoliv. Záleží také na objemu sladkých potravin, které dítě sní, a rovněž na dalším složení dětského jídelníčku.

Dnes se ale pojďme podívat na ony často kritizované kapsičky s dětskými ovocnými přesnídávkami.

Kolik cukru je skutečně v ovoci?

I vy si můžete udělat takový malý test. Vezměte třeba jablko s meruňkou, pokrájejte je na malé kousky a vařte 15 minut. Směs, která vám vznikne, je v podstatě velmi podobná džemu (ostatně takhle se džemy připravují) a je sladká až hrůza. A přitom jste do ní nepřidali jediný gram cukru.

Ovoce je sladké a svařené, svým způsobem tedy koncentrované ovoce je ještě sladší. Drtivá většina výrobců, kteří se na poli dětské stravy v České republice vyskytují, ovocné kapsičky pro malé děti nedoslazuje, není to totiž potřeba. Pak je ovšem relevantní otázka, co dalšího do kapsiček přidávají
a zda svačinky neobsahují zbytečné konzervanty. To se ale vždy dozvíte na obalu.

Kolik ovocných přesnídávek denně?

Zhruba od 6.–8. měsíce je vhodné začít s ovocnými příkrmy, pro začátek postačí i jedna porce denně. Ovocné kapsičky rozhodně můžete využít, stejně jako přesnídávky ve skleněných obalech.

Pokud ale má vaše dítě již první zoubky, klidně nakrájejte ovoce na menší kousky (ne příliš malé, které by mohlo vdechnout) a dítě si je může žmoulat.

U dětí starších jednoho roku můžete ovocnou svačinu podávat až třikrát denně, je ale vhodné ji vždy doplnit bílkovinou nebo pečivem – skvělá rychlá svačinka je jogurt s ovocem. Chcete-li využít ovocných kapsiček třeba na cestách, nemusíte mít obavy. Dobrý tip je například vymačkat ovocnou kapsičku do kelímku s bílým jogurtem.

Ovocné přesnídávky by ale nikdy neměly nahradit masozeleninový příkrm či regulérní oběd a večeři v pozdějším věku dítěte jako hlavní jídlo, a i když vašemu dítěti bude ovoce chutnat víc, rozhodně to nepřehánějte.

Prevence zdravých zubů

Takzvané medové zoubky neboli zkažené mléčné zuby nejsou dobrou vizitkou rodičů a dítěti mohou přivodit infekci s fatálními následky.

Jakmile se vašemu dítěti vyklube první mléčný zub, pořiďte dětský kartáček a dětskou pastu a začněte s čištěním zubů. I když to ze začátku může být boj, alespoň si dítě začne zvykat na pravidelné čištění zubů.

Z pohledu prevence zdravých zubů nepodávejte ovocné přesnídávky před spaním ani před denním spánkem, cukrovým kvasinkám v dětském organismu stačí i relativně krátká doba na rozmnožení.

A během dne vždy dávejte dítěti ovocnou přesnídávku zapít čistou vodou, aby se ústní dutina alespoň trochu vypláchla. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Příchod sourozence

Nikdy to není snadné, a ještě se to liší, jestli je prvnímu dítěti rok, dva, tři nebo pět. Pozitivní motivaci dítěte...

Číst celý článek

5 triků na 9. měsíc těhotenství

Poslední týdny těhotenství jsou již extrémně nepohodlné. S velkým bříškem se „funguje“ opravdu nesnadno. Rádce Mimi...

Číst celý článek

Po porodu zpět do formy

Někomu jdou kila dolů sama. Stačí kojení a trocha pohybu a za 4 měsíce není po těhotenských kilech ani stopy. Bohužel...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se