Nový trend: Umývání zadečku po každé stoliciMísto vlhčených kosmetických ubrousků po každé stolici opláchnout zadeček, takový je nový trend mezi maminkami. Je to dobrý nápad a v čem spočívají rizika? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Bez chemie

Ze zásady používat obecně co nejméně chemie se stala mantra. My jsme pro, ale opravdu je v kosmetických hygienických ubrouscích něco toxického?

Ubrousky jsou napuštěné emulzí, díky níž zůstanou vlhké (také pokud důsledně balíček zavíráte), mají čisticí účinky a příjemně voní.

Naprostá většina látek, které takové dětské hygienické vlhčené ubrousky obsahují, jsou pro lidský organismus naprosto neškodné a ani při dlouhodobém používání nepředstavují žádné zdravotní riziko.

Opravdu jsou zcela bezpečné?

Při používání ubrousků na zcela zdravou pokožku, která nevykazuje alergické reakce a netrpí žádnou formou kožního onemocnění, můžeme s jistotou říct, že všechny vlhčené ubrousky známých značek, které vyrábějí potřeby pro miminka, jsou bezpečné.

Pokud však vaše miminko trpí nějakou formou dermatitidy nebo atopického ekzému, dejte si pozor na fenoxyetanol. To je látka, kterou obsahují i ubrousky od některých renomovaných firem, je zcela legální a není toxická, ale může již existující kožní onemocnění zhoršit. 

Alternativa pro problematickou pokožku

Pokud má vaše dítě problémy s pokožkou, vypadá jako dobrý nápad vlhčené ubrousky vynechat. Tedy až na případy, kdy nemáte jinou možnost, a tehdy vybrat ubrousky, které fenoxyetanol neobsahují. Po každé stolici miminka pak zadeček opláchneme proudem vlažné tekoucí vody, třeba v umyvadle.

Jenže i tato metoda má svá úskalí. Když několikrát denně budete dítě omývat, můžete narušit přirozenou kožní bariéru dítěte, kůže bude vysychat a bude náchylnější k rozvoji kožního onemocnění.

Rozhodnete-li se pro tuto metodu, po každém opláchnutí pokožku natřete dětským olejem, speciální dětskou emulzí či krémem.

U dětí trpících dermatitidou se sice častějším mytím bude pokožka vysušovat, ale zase ji tím častěji budete promazávat a nedojde k opruzeninám.

Pokus–omyl

A tak stejně jako téměř u všeho: Pokud se vám zkrátka tato oplachovací metoda zamlouvá, vyzkoušejte ji a uvidíte, jak na to bude reagovat pokožka vašeho miminka.

Každé dítě je jiné a každé dítě reaguje jinak. Berte to s nadhledem.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se