Domluvte se s prarodiči na pravidlechBabičky jsou od toho, aby rozmazlovaly, říká se. Ale když si prarodiče berou dítě na více než pár hodin, nemělo by to znamenat totální anarchii. Jak se domluvit na pravidlech?

Ani milované vnouče nemůže všechno

V dnešní době prarodiče čekají na vnoučata déle než dřív, průměrný věk prvorodiček se v Česku pomalu blíží třicítce.

Možná o to víc si je potom chtějí prarodiče užít a „namazlit“. Ale pokud si dítě berou na delší čas, přes noc, nebo dokonce na několik dní, nastavte pravidla!

Jasný program

Děti jsou malé, ale nejsou hloupé. Pochopí, že s prarodiči si mohou vybrečet kdeco. Základním kamenem je dodržení běžného denního režimu.

Týká se to skladby jídelníčku, na kterém musíte vy a samozřejmě prarodiče dítěte trvat. Čokoláda se nesmí podávat místo snídaně, svačiny, oběda, svačiny, večeře a druhé večeře. Ani kdyby se dítě stavělo na hlavu. Stejně tak režim spánku – tedy kdy má dítě vstávat a jít spát – a pravidla ohledně chození na záchod nebo nočník.

Klíčové zkrátka je, aby se denní a stravovací režim nijak zásadně nenarušil a vy jste to doma pak nemuseli několik dní zase „spravovat“.

Pravidla chování a trest

Druhá zásadní věc je, aby se neměnila pravidla, podle kterých se dítě musí za všech okolností chovat. Pokud něco provede záměrně, ať už jde o házení jídlem, ničení věcí, kopání do nábytku, nebo lezení po něm, vztekání se, musíte prarodiče důrazně požádat o důslednost. Tohle (mluvíme o vašich vlastních pravidlech, která se samozřejmě liší v každé rodině) si prostě dítě dovolit nesmí, a pokud si to dovolí, musí následovat trest.

Nenuťte prarodiče, aby za to dítěti dali na zadek, jako byste to třeba udělali vy. Ale trvejte na tom, že dítě musí i od prarodičů dostat negativní zpětnou vazbu. To je velmi důležité. Možná důležitější než čokoláda k snídani.

Výjimky

Existují však výjimky, které si prarodiče mohou dovolit, aniž by vám to narušilo výchovu. Chtějí-li třeba mít vnouče na noc v posteli, ale vy to doma zakazujete, klidně je nechte. Dítě pochopí, že je to výjimka. Stejně pokud u vás doma máte trošku přísnější pravidla ohledně koukání na televizi, konzumaci sladkostí nebo možnost vybrat si oblečení na sebe.

Tyhle malé prohřešky prostě prarodičům a dítěti dopřejte. Zavřete oči a nechte to plavat. Smiřte se s tím, že se vám domů vrátí o malinko víc rozmazlené děťátko, ale nestojí to za konflikty. Prarodiče své vnouče milují a udělají, co mu na očích vidí.

Malý tip: Docela dobře funguje směrnice – chovej se k vnoučeti tak, jak by ses choval ke mně.

Ale až za vámi zaklapnou dveře, stejně to bude jejich malý, svatý poklad. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Příchod sourozence

Nikdy to není snadné, a ještě se to liší, jestli je prvnímu dítěti rok, dva, tři nebo pět. Pozitivní motivaci dítěte...

Číst celý článek

5 triků na 9. měsíc těhotenství

Poslední týdny těhotenství jsou již extrémně nepohodlné. S velkým bříškem se „funguje“ opravdu nesnadno. Rádce Mimi...

Číst celý článek

Po porodu zpět do formy

Někomu jdou kila dolů sama. Stačí kojení a trocha pohybu a za 4 měsíce není po těhotenských kilech ani stopy. Bohužel...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se