Únava v těhotenstvíJaká míra únavy je během těhotenství normální? Liší se únava v prvním a třetím trimestru? Kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc a jaké procedury vám od nadměrné únavy uleví?

Únavu v těhotenství může zapříčinit tolik důvodů, nicméně velmi zjednodušeně můžeme těhotenskou únavu rozlišit na dvě stadia.

Kritický první trimestr

V první půlce těhotenství je ženské tělo unavenější než obvykle, protože v organismu dochází k obrovskému množství hormonálních změn a výkyvů. Různé fáze vývinu plodu totiž potřebují různé hormony a další látky z těla matky. Můžeme tedy mluvit spíše o prvním trimestru, kdy dochází k vývoji samotného těla.

Pro organismus je tato fáze maximálně náročná, a i když žena sama fyzicky nic únavného nedělá, organismus je vyčerpaný.

A je normální, pokud žena potřebuje spát delší dobu než dříve, výjimkou není ani více než deset hodin denně. Různé ženy reagují na těhotenství různým způsobem, a dokonce se průběh jednotlivých těhotenství velmi často liší i u jedné ženy.

TIP: Poddejte se spánkovému nároku vašeho těla bez výčitek. Může vám najednou přijít zvláštní jít spát o půl deváté. Berte to tak, že tělo si řeklo, tak mu naslouchejte. Pro dobrý spánek se vyhněte kofeinu v odpoledních hodinách, dejte si zdravou, lehkou a nenadýmavou večeři a třeba šálek heřmánkového čaje. Před spaním hodně vyvětrejte nebo spěte při otevřeném okně.

Fáze velkého bříška

Druhé nejnáročnější období je potom třetí trimestr, kdy už má únava spíše příčiny v soužití s velkým těhotenským bříškem. Obvyklé přibrání 12–25 kilogramů během těhotenství je pro ženské tělo obrovská změna, která se navíc udála během několika málo týdnů. Únava tak spočívá spíš v tom, že svalová a kosterní struktura ženy najednou „nosí“ o tolik kilogramů navíc.

Trpí tím klouby, především v dolních končetinách, které se musí vyrovnat s náhlým razantním navýšením váhy, a rovněž svaly, které musí to „větší“ tělo rozpohybovat.

S tím souvisí i dýchavičnost, vyšší míra pocení a horší motorika, tedy schopnost pohybu. Typickou historkou žen během devátého měsíce je náhlá neschopnost zavázat si tkaničky. Tělo si zkrátka musí poradit s velkým těhotenským bříškem.

TIP: Některé ženy mají ve vysokém stupni těhotenství sice extrémní únavový syndrom, ale zároveň nemohou dlouho spát kvůli bolesti svalů a strnulé poloze na boku. Dopřejte si alespoň 20minutový spánek přes den. Nespěte však více než hodinu a půl, mohlo by dojít k narušení noční potřeby spánku. A rozhodně si dopřejte masáž nohou. Vaše chodidla mají totiž teď pořádně pernou sezonu, tak jim dopřejte odpočinek, odmění se vám zmírněním otoku a úlevou od bolesti.

Psychika hraje důležitou roli

A do toho všeho vstupují i faktory psychického stavu, v prvním trimestru to mohou být stresy z toho, že dítě přichází v nevhodnou dobu, při prvním dítěti, když je nastávající maminka ještě v plném pracovním procesu, se mohou přidat i starosti z práce.

V posledním trimestru je tu zase strach z porodu, který je naprosto pochopitelný, a úplně normální. Každá žena má z porodu jisté obavy, a ačkoliv to není příjemné, je to zcela přirozené.

Nejlepší rada by byla hodit starosti za hlavu, ale všichni jsme jenom lidé a někdy musíme řešit problémy. Snažte se starostem moc nepodléhat a řešte jen ty, které jsou opravdu důležité. Mluvte o svých pocitech s partnerem, kamarádkou nebo maminkou. Choďte si denně vyčistit hlavu na procházku a pro extra porci energie si dopřejte zeleninový salát. Zelenina je bohatá na železo, které vás nabije energií. Raději vylučte nadýmavé druhy zeleniny.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Příchod sourozence

Nikdy to není snadné, a ještě se to liší, jestli je prvnímu dítěti rok, dva, tři nebo pět. Pozitivní motivaci dítěte...

Číst celý článek

5 triků na 9. měsíc těhotenství

Poslední týdny těhotenství jsou již extrémně nepohodlné. S velkým bříškem se „funguje“ opravdu nesnadno. Rádce Mimi...

Číst celý článek

Po porodu zpět do formy

Někomu jdou kila dolů sama. Stačí kojení a trocha pohybu a za 4 měsíce není po těhotenských kilech ani stopy. Bohužel...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se