Únava v těhotenstvíJaká míra únavy je během těhotenství normální? Liší se únava v prvním a třetím trimestru? Kdy je čas vyhledat lékařskou pomoc a jaké procedury vám od nadměrné únavy uleví?

Únavu v těhotenství může zapříčinit tolik důvodů, nicméně velmi zjednodušeně můžeme těhotenskou únavu rozlišit na dvě stadia.

Kritický první trimestr

V první půlce těhotenství je ženské tělo unavenější než obvykle, protože v organismu dochází k obrovskému množství hormonálních změn a výkyvů. Různé fáze vývinu plodu totiž potřebují různé hormony a další látky z těla matky. Můžeme tedy mluvit spíše o prvním trimestru, kdy dochází k vývoji samotného těla.

Pro organismus je tato fáze maximálně náročná, a i když žena sama fyzicky nic únavného nedělá, organismus je vyčerpaný.

A je normální, pokud žena potřebuje spát delší dobu než dříve, výjimkou není ani více než deset hodin denně. Různé ženy reagují na těhotenství různým způsobem, a dokonce se průběh jednotlivých těhotenství velmi často liší i u jedné ženy.

TIP: Poddejte se spánkovému nároku vašeho těla bez výčitek. Může vám najednou přijít zvláštní jít spát o půl deváté. Berte to tak, že tělo si řeklo, tak mu naslouchejte. Pro dobrý spánek se vyhněte kofeinu v odpoledních hodinách, dejte si zdravou, lehkou a nenadýmavou večeři a třeba šálek heřmánkového čaje. Před spaním hodně vyvětrejte nebo spěte při otevřeném okně.

Fáze velkého bříška

Druhé nejnáročnější období je potom třetí trimestr, kdy už má únava spíše příčiny v soužití s velkým těhotenským bříškem. Obvyklé přibrání 12–25 kilogramů během těhotenství je pro ženské tělo obrovská změna, která se navíc udála během několika málo týdnů. Únava tak spočívá spíš v tom, že svalová a kosterní struktura ženy najednou „nosí“ o tolik kilogramů navíc.

Trpí tím klouby, především v dolních končetinách, které se musí vyrovnat s náhlým razantním navýšením váhy, a rovněž svaly, které musí to „větší“ tělo rozpohybovat.

S tím souvisí i dýchavičnost, vyšší míra pocení a horší motorika, tedy schopnost pohybu. Typickou historkou žen během devátého měsíce je náhlá neschopnost zavázat si tkaničky. Tělo si zkrátka musí poradit s velkým těhotenským bříškem.

TIP: Některé ženy mají ve vysokém stupni těhotenství sice extrémní únavový syndrom, ale zároveň nemohou dlouho spát kvůli bolesti svalů a strnulé poloze na boku. Dopřejte si alespoň 20minutový spánek přes den. Nespěte však více než hodinu a půl, mohlo by dojít k narušení noční potřeby spánku. A rozhodně si dopřejte masáž nohou. Vaše chodidla mají totiž teď pořádně pernou sezonu, tak jim dopřejte odpočinek, odmění se vám zmírněním otoku a úlevou od bolesti.

Psychika hraje důležitou roli

A do toho všeho vstupují i faktory psychického stavu, v prvním trimestru to mohou být stresy z toho, že dítě přichází v nevhodnou dobu, při prvním dítěti, když je nastávající maminka ještě v plném pracovním procesu, se mohou přidat i starosti z práce.

V posledním trimestru je tu zase strach z porodu, který je naprosto pochopitelný, a úplně normální. Každá žena má z porodu jisté obavy, a ačkoliv to není příjemné, je to zcela přirozené.

Nejlepší rada by byla hodit starosti za hlavu, ale všichni jsme jenom lidé a někdy musíme řešit problémy. Snažte se starostem moc nepodléhat a řešte jen ty, které jsou opravdu důležité. Mluvte o svých pocitech s partnerem, kamarádkou nebo maminkou. Choďte si denně vyčistit hlavu na procházku a pro extra porci energie si dopřejte zeleninový salát. Zelenina je bohatá na železo, které vás nabije energií. Raději vylučte nadýmavé druhy zeleniny.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Cukr v těhotenství = hyperaktivita?

Hyperaktivita alias syndrom ADHD je závažnou poruchou soustředění a prokazatelně vzniká již v těhotenství. Může se na...

Číst celý článek

Objevte pro děti les

Pobyt v přírodě je blahodárný psychicky a fyzicky, jak ale děti zabavit? Jak jim ukázat les, aby je opravdu bavil?

Číst celý článek

Babské rady: jedna noc bez vstávání

Po dlouhých týdnech nocí plných vstávání byste upsali duši ďáblu za jednu noc bez přerušení. Mávnutím kouzelného...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se