3 varovné signály ve vývoji motorikyPohybový vývoj dítěte je komplikovaná disciplína a pro rodiče může být těžké odhalit dysfunkce a nesprávný vývoj motorických schopností. Které varovné signály rozpoznáte sami?

Preference jedné strany

Kojenci hodně času prospí, všímejte si však, na kterou stranu mají otočenou hlavičku. Klidně si ze začátku i pište poznámky, na které straně mělo miminko hlavu ve spánku.

Pokud bude poměr více než týden výrazně nadpoloviční, třeba 80 ku 20, je třeba to řešit.

Pro začátek zkuste dítěte pověsit všechny hračky na stranu postýlky, kam dítě hlavu téměř nestáčí. Někdy také může být problémem poloha postýlky, dítě totiž podvědomě otáčí hlavičku za světlem. Zkuste třeba dítě pár dní dávat do postýlky v opačném směru, aby se za světlem natáčelo na opačnou stranu.

Nikdy se nesnažte dítěti hlavu podepřít tak, aby byla pootočená na upozaďovanou stranu, pro vývoj jeho krčního svalstva by to mělo neblahé následky.

Nic nezabralo? Neprodleně vyhledejte dětského fyzioterapeuta – doporučení vám dá váš pediatr nebo se poptejte mezi známými. Na internet pro reference raději nechoďte. Realita na internetu bývá hodně zkreslená, protože komentáře dost často píšou jen lidé s extrémními emocemi, ať už spokojenosti, či nespokojenosti.

Plačtiví koníci

Dítě by se na bříško mělo pokládat hned během prvního měsíce (někdy se uvádí, že hned několik dní po porodu), ovšem pouze když je vzhůru, aby se předešlo syndromu náhlého úmrtí novorozence.

Miminkům je tahle poloha fyzicky přirozeně nepohodlná, protože je nutí pracovat. Nutí je zapojovat dosud neobjevené skupiny svalů a vyvíjet svalovou aktivitu. Na druhou stranu jim zvednutí hlavičky poskytne fascinující výhled a možnost pozorovat okolí, což je ještě větší lákadlo.

Jenže někdy děti v poloze na bříšku pláčou a vypadá to, že je žádný výhled nefascinuje, zato je poloha vyloženě trýzní. Pozor, tohle je skutečně varovný signál. Dítě totiž nejspíš zvedá hlavičku jen silou zádových a krčních svalů, nepomáhá si opřením o ruce, a je to pro něj tedy velmi bolestivý a nepříjemný zážitek. Někdy se uvádí, že při nesprávném držení hlavy se dětem za krkem dělá faldík. To se ovšem u mohutnějších dětí někdy těžko rozpoznává.

Ze začátku juniorovi zkuste pomoct tak, že mu lokty mírně posunete k úrovni ramen, aby zjistil, že se o ně může opřít. A klidně je tam nechte chvilku opřené, ať si na to děťátko může samo přijít. V prodejně zdravotnických potřeb a kompenzačních pomůcek naleznete speciální podložku ve tvaru písmene U, do které se dítě vloží trupem a oblé hrany donutí dítě k opření se o ruce.

Nic nezabralo? Poraďte se s fyzioterapeutem. Dětská fyzioterapie je v Česku až na výjimky plně hrazena zdravotním pojištěním a možná bude stačit jen pár dobrých tipů a dítěti zvládnete pomoct sami doma.

Vynechání fáze lezení

Lezení je pro dítě nesmírně důležité. Posiluje svaly celého těla a nutí mozek správně koordinovat pohyb tak, aby se dítě skutečně někam (to je nejobvykleji pro hračku) dostalo a nežuchlo za zem. To je mix, který dítěti neposkytne žádná pohybová aktivita na bříšku.

Jenže se může stát, že vaše dítě se rovnou postaví. I když rodiče mají tendence jásat, protože je dítě génius, v tomto případě se přeskočení jedné vývojové fáze rozhodně nedá považovat za úspěch.

Bez lezení se nedostatečně vyvinou zádové a šikmé břišní svaly, ale rovněž si mozek nedostatečně natrénuje koordinaci. Děti potom sice brzo chodí, ale chodí (a dlouho), jako kdyby byly opilé. Motají se, častěji padají, pletou se jim nohy.

Ještě těžší je zvrátit tenhle vývoj a dítě „vrátit“ na všechny čtyři. Existují sice domácí cvičení s dětmi, ale vždy je lepší, když jsou rodiče instruováni přímo odborníkem – dětským fyzioterapeutem.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se