Nahatý pohyb miminek: Proč je důležitý?Každé novopečené mamince v porodnici nebo později u pediatra lékaři řeknou, že má dítě pokládat na bříško. Jak často a proč je to důležité, už ale nikdy nevysvětlí. Pro více informací je tu váš Rádce Mimi klubu.

Co na bříšku? Proč?

Novorozené miminko pořád pláče. Ani pořádně nevíte proč. Má hlad? Je počůrané? Je mu zima, nebo teplo? Nelíbí se mu něco, co ani při nejlepší vůli nedokážete identifikovat?

A přesně pro děťátko v takové náladě je vám doporučeno dávat ho na bříško. Vypadá to jako zaručená cesta k dalšímu pláči. Není divu, že unavení, nevyspalí a vystresovaní rodiče podlehnou naříkání dítěte a vrátí ho zpátky na záda nebo ho vezmou do náruče. Je to normální a je to pochopitelné.

Přesto musíme říct, že tím dítěti dlouhodobě neprospíváte.

Poloha na bříšku je pro dítě nepříjemná, protože nutí zapojovat svaly. Pracovat, cvičit, „makat“. V poloze na bříšku je dítě nucené zvedat hlavičku, aby něco vidělo. Ta je těžká, a tak dítě zapojuje svaly krku, zad a rukou, aby si mohlo hlavu podepřít. Je to pořádná námaha.

Jenže jedině pravidelné zapojování svalů je posílí a dítě se navíc po čase naučí, jak nejlépe umístit ručičky, aby hlava nebyla tak těžká a mohla sledovat okolí. Poloha na bříšku začne být pro děti atraktivní právě díky výhledu, který se dítěti otevře. A tak se postupně dítě snaží samo přetočit na bok a následně na bříško, aby bylo na své pozorovatelně. A tím bude první krůček ve vývoji psychomotoriky hotov.

Jak často?

Ono to není jen tak. Nemůže to být hned po jídle, dítě by mohlo zvracet. Nemůže to být těsně před jídlem, dítě je nevrlé. V mezičase hodně spí. Co s tím?

Skvělý čas je přebalování. Máte miminko na přebalovacím pultu nebo na dece a sundáte mu plenku. Tak ho na 10 minut otočte na bříško. Takhle to můžete dělat 5krát, ale klidně i 10krát denně.

Později, když dítě spí už jen dvakrát denně, ho můžete samozřejmě nechávat na bříšku delší dobu a klidně v oblečení. Dejte ho do přenosné postýlky ve vaší kuchyni a může sledovat vaši činnost.

Naháček

Má to ještě jednu obrovskou výhodu, která se v posledních letech v odborných kruzích často diskutuje, a tou je nahatý pohyb. Dítěti totiž najednou v pohybu nepřekáží plenka ani další vrstvy oblečení a jeho pohyb je naprosto svobodný.

Díky tomu je dítě motivováno k pohybu a většina dětí miluje být za naháčka, a tak možná i takto rychleji odbouráte revoltu proti ležení na bříšku. Dítě je najednou v rozletu. Jen hlídejte teplotu, při delším nahatém pobytu by v místnosti nemělo být méně než 21 °C. U desetiminutovek to moc řešit nemusíte, jen zavřete okna, ať netáhne.

Nahatá pokožka je navíc vnímavější k okolí, takže dítě rozeznává rozdíl mezi měkkou huňatou dekou, pěnovými puzzlíky nebo bavlněným prostěradlem. Je to další dobrodružné objevování.

TIP: Některá miminka mají stolici i několikrát denně, pokud mezi ně patří to vaše, raději se na nahaté chvilky vždy vyzbrojte látkovou plenou a pod dítě umístěte přebalovací podložku. Každý pohyb miminku pomáhá se střevní peristaltikou a tekutá stolice kojenců umí být zákeřná.

Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Trénujte oblékání

Další skok k samostatnosti, který ušetří spoustu času a nervů. Mezi druhým a třetím rokem je správný čas na nácvik...

Číst celý článek

Kolik mají miminka přibírat

Jaký váhový přírůstek máte očekávat u svého miminka? Kolik gramů za jak dlouhou dobu? Přehlednou tabulku s...

Číst celý článek

Voní/nevoní – jak se mění váš čich

Proč se v těhotenství mění čich, jak nepříjemným pachům čelit a kdy to skončí? O změnách vnímání vůní během...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se