Co je ovulace a kdy nastává?Při plánování rodiny jste už možná na výraz ovulace narazili. Co to přesně je, kdy nastává a proč je důležitá? Sepsal pro vás Rádce Mimi klubu.

Hodina anatomie: ovulace

Ovulace je proces, při kterém se v těle ženy uvolní zralé z vaječníku a putuje vejcovodem. Během této doby, která trvá i méně než 24 hodin, je vajíčko schopné spojit se se spermií, pokud ji na své cestě potká. Posléze vajíčko zaniká, což znamená, že již nemůže dojít k otěhotnění.

Plodné dny

Přesto jste mohli zaznamenat spojení plodné dny, které se uvádějí v intervalu až pěti dnů. Když ovulace trvá jen 24 hodin, jak je to možné?

Odpovědí je životnost spermií v ženském těle. Přežívají tam až 3 dny, někdy se dokonce uvádí až 5 dní. Vajíčko ve své relativně krátké aktivní fázi může na cestě potkat spermie, které tam zkrátka už čekají.

Kdy nastává ovulace?

A to je další záludnost. Ovulaci má totiž každá žena jindy a nefunguje to tak, že v nějaký přesně daný počet dní od začátku menstruace se dostaví ovulace.

Většina žen má ovulaci 14. den po začátku menstruace a na internetu je k dispozici celá řada ovulačních kalendářů, kde si můžete předpokládané datum ovulace snadno zjistit.

Realita je však, jak už to bývá, složitější. K ovulaci může u každé ženy docházet v jiný den než v onen „kalendářní“. Výjimkou není ani ovulace kolem 20. dne od začátku menstruace.

Jak to tedy zjistit?

Nejjednodušší cestou je pořídit si ovulační test, který najdete v každé drogerii nebo lékárně. A v průběhu cyklu jej několikrát použít a zjistit, kdy ovulace nastává právě u vás.

Existují i další metody, například měření teploty, protože v průběhu celého cyklu se teplota v těle ženy mění.

Je to spolehlivé?

Bohužel, není. Ovulaci – potažmo celý cyklus ovlivňují i další faktory, jako jsou aktuální kondice ženy, nachlazení, únava, stres, nevyspání a v krajních případech i tělesná váha. Extrémní podváha či nadváha celý cyklus ovlivňují a mohou jej výrazně narušit.

Nejlepší rada: neřešit

To už jste určitě také slyšeli. Desítky příběhů z vašeho okolí, kdy se povedlo otěhotnění teprve až ve chvíli, kdy to partneři přestali řešit. To je sice dobrá rada, ale když toužíte po dítěti, je dost těžké to doopravdy pustit z hlavy.

Často se doporučuje odjet na výlet, zmizet na víkend pryč nebo rovnou vyrazit na delší dovolenou. Nebo si najít koníčka, ať už cvičení, zahrádkaření, nebo vyrábění dekorací.

Zkuste svou mysl zaměstnat jinak.

Přejeme vám všechno štěstí světa!Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Těhotenství: emoce na druhou

Proč je těhotenství emočně tak náročné období? Je normální oplakat kdejakou dojemnou reklamu nebo tragickou zprávu v...

Číst celý článek

Vyberte kojicí podprsenku správně

Proč je kojicí podprsenka důležitá, na co je třeba si dát pozor a jaké návyky si osvojit během kojení? Více pro vás...

Číst celý článek

Naučte dítě jíst samostatně

Má jíst na dětské židličce nebo na normální židli? Má mít bryndák? Když u jídla nevydrží, máte otevřít knížku nebo...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se