Moje dítě nespí v kočárku!Většinou to bývá naopak a každá maminka vám bude říkat, jak její dítě spí venku v kočárku nejlíp. Jenže u vás tomu tak není. Nezoufejte a vyzkoušejte s dítětem další možnosti denního spaní.

Okolnosti spánku 

Dítě ještě v bříšku u maminky poslouchá intenzivní tlukot matčina srdce a šumění krve v jejích cévách. Celý tenhle „rachot“ má pro ně intenzitu srovnatelnou s hukotem dálnice v bezprostřední blízkosti. Navíc matka se celý den pohybuje a dítě je tak zvyklé na houpavé pohyby (chůze, ale i jízda dopravními prostředky, mírný houpavý pohyb dokonce zajišťuje i samotný dech matky). A nakonec tma.

Z těchto tří věcí vychází, že děti mají rády na spaní tmu, houpání a hluk – buď v pravidelných intervalech, nebo šum.

Nejdříve zkontrolujte podmínky v kočárku

Ono to celé může mít prozaické vysvětlení. Není dítěti zima? Nebo spíš – to je pravděpodobnější – není mu příliš teplo? Ven do kočárku dítě oblečte jako sebe + 1 vrstvu + deku/fusak. Víc opravdu ne.

Častým kamenem úrazu bývá i dlouhý prostoj v předsíni, kdy se dítě stihne přehřát. Ven už vyráží orosené potem a pak je mu samozřejmě nepříjemně. Zkuste poslední vrstvu a fusak dát až těsně přede dveřmi.

Některé děti se v kočárku prostě nudí, takže zařiďte dostatek hraček. Anebo jich tam zase máte příliš mnoho. Prostě zkuste jednu jízdu bez nich, druhou s nimi a uvidíte.

Další možnosti

Každé dítě by mělo chodit ven. Pokud ale to vaše v kočárku nespí, pláče a je nespokojené, zkuste nošení dítěte na těle. Na výběr jsou speciální nosicí šátky a pak šitá nosítka. Pořiďte si taková, do kterých lze dítě, až povyroste, vložit i zády k vám. Bude mít lepší rozhled a nebude si zbytečně roztahovat kyčle.

Na spaní doma

I na doma existuje celá řada vychytávek:

Závěsný hojdavak je plátěný sak na pružině. Houpání po vertikální ose na miminka funguje výborně. Díky tuhému plátnu k dítěti nejde příliš mnoho světla a lépe usíná.

Závěsná hamaka je malá plátěná houpací síť, kterou klasicky houpete kyvadlovým způsobem a také poměrně dobře cloní okolní světlo.

Houpací křesílka (vajíčka) jsou u rodičů velmi oblíbená. Dítě je schoulené a buď jej můžete houpat vy, nebo za vás elektrický pohon. Ovšem pozor, děti by v takovém vajíčku neměly spát přes noc kvůli správnému vývoji zad.

Pojízdný proutěný koš si můžete po bytě vozit s sebou a dítě na vás uvidí (a bude v klidu), když se budete sprchovat nebo vařit.

Někdy se zrovna ty naše ratolesti chovají úplně jinak než všechny ostatní děti našich příbuzných
a přátel. Nic si z toho nedělejte, je to normální. Každé dítě je jiné, má jiné tempo vývoje a jde si tak trochu vlastní cestou. A když budete mít jakékoliv obavy, obraťte se na svého pediatra. Žádná otázka není hloupá, vždyť jde o váš malý poklad.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Kolik jódu potřebuje těhotná žena?

Proč jód potřebujete a jaké je optimální doporučené množství? Z čeho jej můžete přirozeně získat a na co si dát pozor...

Číst celý článek

Sluneční sezóna

Odkdy používat krémy s SPF faktorem a UV ochranou? Jak vybrat ten správný a na co si dát pozor? V opalovací sezóně...

Číst celý článek

Správná frekvence kojení

Některé maminky přikládají dítě k prsu co chvíli, jiné zase mají pevné intervaly kojení. Opravdu existuje přední a...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se