Moje dítě nespí v kočárku!Většinou to bývá naopak a každá maminka vám bude říkat, jak její dítě spí venku v kočárku nejlíp. Jenže u vás tomu tak není. Nezoufejte a vyzkoušejte s dítětem další možnosti denního spaní.

Okolnosti spánku 

Dítě ještě v bříšku u maminky poslouchá intenzivní tlukot matčina srdce a šumění krve v jejích cévách. Celý tenhle „rachot“ má pro ně intenzitu srovnatelnou s hukotem dálnice v bezprostřední blízkosti. Navíc matka se celý den pohybuje a dítě je tak zvyklé na houpavé pohyby (chůze, ale i jízda dopravními prostředky, mírný houpavý pohyb dokonce zajišťuje i samotný dech matky). A nakonec tma.

Z těchto tří věcí vychází, že děti mají rády na spaní tmu, houpání a hluk – buď v pravidelných intervalech, nebo šum.

Nejdříve zkontrolujte podmínky v kočárku

Ono to celé může mít prozaické vysvětlení. Není dítěti zima? Nebo spíš – to je pravděpodobnější – není mu příliš teplo? Ven do kočárku dítě oblečte jako sebe + 1 vrstvu + deku/fusak. Víc opravdu ne.

Častým kamenem úrazu bývá i dlouhý prostoj v předsíni, kdy se dítě stihne přehřát. Ven už vyráží orosené potem a pak je mu samozřejmě nepříjemně. Zkuste poslední vrstvu a fusak dát až těsně přede dveřmi.

Některé děti se v kočárku prostě nudí, takže zařiďte dostatek hraček. Anebo jich tam zase máte příliš mnoho. Prostě zkuste jednu jízdu bez nich, druhou s nimi a uvidíte.

Další možnosti

Každé dítě by mělo chodit ven. Pokud ale to vaše v kočárku nespí, pláče a je nespokojené, zkuste nošení dítěte na těle. Na výběr jsou speciální nosicí šátky a pak šitá nosítka. Pořiďte si taková, do kterých lze dítě, až povyroste, vložit i zády k vám. Bude mít lepší rozhled a nebude si zbytečně roztahovat kyčle.

Na spaní doma

I na doma existuje celá řada vychytávek:

Závěsný hojdavak je plátěný sak na pružině. Houpání po vertikální ose na miminka funguje výborně. Díky tuhému plátnu k dítěti nejde příliš mnoho světla a lépe usíná.

Závěsná hamaka je malá plátěná houpací síť, kterou klasicky houpete kyvadlovým způsobem a také poměrně dobře cloní okolní světlo.

Houpací křesílka (vajíčka) jsou u rodičů velmi oblíbená. Dítě je schoulené a buď jej můžete houpat vy, nebo za vás elektrický pohon. Ovšem pozor, děti by v takovém vajíčku neměly spát přes noc kvůli správnému vývoji zad.

Pojízdný proutěný koš si můžete po bytě vozit s sebou a dítě na vás uvidí (a bude v klidu), když se budete sprchovat nebo vařit.

Někdy se zrovna ty naše ratolesti chovají úplně jinak než všechny ostatní děti našich příbuzných
a přátel. Nic si z toho nedělejte, je to normální. Každé dítě je jiné, má jiné tempo vývoje a jde si tak trochu vlastní cestou. A když budete mít jakékoliv obavy, obraťte se na svého pediatra. Žádná otázka není hloupá, vždyť jde o váš malý poklad.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Těhotenství: emoce na druhou

Proč je těhotenství emočně tak náročné období? Je normální oplakat kdejakou dojemnou reklamu nebo tragickou zprávu v...

Číst celý článek

Vyberte kojicí podprsenku správně

Proč je kojicí podprsenka důležitá, na co je třeba si dát pozor a jaké návyky si osvojit během kojení? Více pro vás...

Číst celý článek

Naučte dítě jíst samostatně

Má jíst na dětské židličce nebo na normální židli? Má mít bryndák? Když u jídla nevydrží, máte otevřít knížku nebo...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se