Správná frekvence kojeníNěkteré maminky přikládají dítě k prsu co chvíli, jiné zase mají pevné intervaly kojení. Opravdu existuje přední a zadní mléko a jaký je mezi nimi rozdíl? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Na žízeň a na hlad

Mateřské mléko má opravdu dvě složky, jakkoliv se to může zdát zvláštní. Nejblíže bradavce je lehké mléko, které slouží spíše na žízeň a funguje pro dítě jako výživná tekutina. Ve vzdálenějších částech mléčných žláz se ale soustředí už opravdu hutný „materiál“, někdy se můžete setkat s familiárním označením „svíčková“ či podle jiného vydatného jídla.

Jenže v ženském ňadru žádná přepážka neexistuje a pro ženu je téměř nemožné poznat, kdy dítě ještě pije (přední mléko) a kdy už jí (zadní mléko). Ostatně i tyto názvy jsou velmi zavádějící a ne úplně přesné, ale pro základní představu nám postačí. Navíc je vysoká pravděpodobnost, že se s nimi setkáte, ať už v porodnici, u laktační poradkyně, nebo u pediatra.

Počáteční, tedy přední mléko bývá bohaté spíš na vodu a cukry, to pokročilé, zadní mléko je naopak bohaté na tuky a bílkoviny.

Takže cože?

Je to pořád docela složité, že? Vezměme si příklad: Dítě přiložíte k prsu a nejdříve se k němu dostane to lehké mléko, aby rychle načerpalo energii a zavodnilo se. A jak postupuje kojení, k dítěti se dostává pokročilé mléko, které jej nasytí a z něhož získává látky nezbytné pro další rozvoj.

Je tedy jasné, že dítě potřebuje pít relativně dlouhou dobu (klidně mezi 10–40 minutami), aby se dostatečně zásobilo vším potřebným.

Co když moje dítě jen pije?

Jsou ale maminky, které dávají dítěti napít co chvíli. I několikrát do hodiny dítě na pár minut přikládají k prsu.

Z toho, co je známo o počátečním a pokročilém mateřském mléku, je jasné, že často přikládané miminko jenom pije. Dostává do sebe rychlou energii v podobě sacharidů, ale mléko jej nezasytí. Nezřídka jsou potom maminky zoufalé, protože přece pořád kojí a dítě stále nepřibírá.

Někdy je bohužel tohle vysokofrekvenční kojení způsobené i tím, že maminka přiložením k prsu řeší různé jiné požadavky svého potomka – u prsu se totiž uklidní snad každé dítě.

Pokud je tohle váš případ, cesta ven je docela snadná.

Na dvě hodiny (dobře, můžete i na hodinu a půl) nechte dítě udělat si hlad. Asi najednou nebude vědět, co se děje, ale nebojte se, újmu na psychickém a fyzickém zdraví mu to v žádném případě nepřivodí, ani nemá šanci se během dvou hodin dehydratovat. Nemusíte mít obavy, ale počítejte
s tím, že si nejspíš bude stěžovat a možná i plakat.

A pak s velkou slávou zahajte kojení a nechte dítě u prsu klidně čtvrt hodiny i déle. Důkladně potom dejte dítě odříhnout, aby takovou nálož zadního, pokročilého mléka nevyzvracelo.

A v mezičase? Zkuste potomka zabavit jinak: hrajte si s ním, zpívejte mu, říkejte si říkanky, ukazujte mu hračky. A buďte pevná, když se bude dožadovat „cucnutí“.

Ale co pitný režim?

Plně kojené dítě si zcela vystačí s mateřským mlékem. Pouze v případě, že jsou tropické teploty, můžete dítěti podávat převařenou kojeneckou vodu v dětské lahvi se savičkou, ale jinak má tekutin dost, nemusíte mít obavy.

A správná frekvence kojení? Podle potřeby dítěte mezi 2–4 hodinami, ideálně v pevných intervalech.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Těhotenství: emoce na druhou

Proč je těhotenství emočně tak náročné období? Je normální oplakat kdejakou dojemnou reklamu nebo tragickou zprávu v...

Číst celý článek

Vyberte kojicí podprsenku správně

Proč je kojicí podprsenka důležitá, na co je třeba si dát pozor a jaké návyky si osvojit během kojení? Více pro vás...

Číst celý článek

Naučte dítě jíst samostatně

Má jíst na dětské židličce nebo na normální židli? Má mít bryndák? Když u jídla nevydrží, máte otevřít knížku nebo...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se