Kolik jódu potřebuje těhotná žena?Proč jód potřebujete a jaké je optimální doporučené množství? Z čeho jej můžete přirozeně získat a na co si dát pozor? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Jód potřebujete nejen v těhotenství

Jód je prvek nezbytný k normálnímu (zdravému) fungování štítné žlázy, která je posléze zodpovědná za produkci dostatečného množství různých hormonů. Takže každý člověk, mladý, starý, žena či muž, jód potřebuje.

Ovšem těhotné ženy zažívají doslova hormonální párty. Během těhotenství se vyplavuje do ženského těla neskutečné množství hormonů, které mají na starosti vývoj plodu. Některé jsou potřeba na začátku, jiné na konci a v průběhu těhotenství se jejich potřebná hladina liší. Pro tělo je to přímo hormonální horská dráha. Ostatně většina žen to pocítí i na své psychice, protože i na tu mají hormony přímý (a značný) vliv.

Kolik jódu je doporučená denní dávka?

U zdravého dospělého člověka je doporučená denní dávka 150 µg (mikrogramů). U těhotných, ale pozor, i kojících žen by se měl denní příjem jódu zvýšit až dvojnásobně, tedy na 250 µg.

Co to ale znamená?

Dávku 250 µg jódu získáte třeba spořádáním více než kilogramu masa mořských ryb denně. To je ovšem úkol vcelku nesplnitelný.

Řešení je přitom docela jednoduché – většina kuchyňských solí v obchodech je jodizovaná. Takže v těhotenství si sůl neodpírejte a klidně si jídlo solte. Nemusíte to nijak přehánět, ale rozhodně se soli nevyhýbejte. Takový doporučený strop příjmu jódu je 600 µg denně, při vyšším příjmu už si zaděláváte na onemocnění štítné žlázy.

Kde se dále vyskytuje jód?

Kromě již zmíněných mořských ryb (a obecně i všech mořských plodů, jako jsou olihně, chobotnice, kalamáry, mušle nebo krevety) se ve vysokých koncentracích jód vyskytuje v mořských řasách, takže v těhotenství vyrazte třeba na vegetariánské sushi. Vegetariánské proto, že konzumace syrových ryb se v těhotenství z bezpečnostních důvodů nedoporučuje.

Další variantou jsou některé minerální vody, v Česku například nejznámější luhačovická Vincentka, kterou seženete v běžné síti obchodů.

V dnešní době se jód také uměle přidává do mléčných výrobků, zejména do těch určených dětem, takže se vydejte do regálů. Výrobci se přidaným jódem rádi chlubí na obalu produktů, a tak pro vás nebude problém takové mléčné výrobky najít.

A v lékárnách dostanete i doplňky stravy s jódem, ovšem dejte pozor na překročení doporučené (či maximální) denní dávky. Ostatně nejlépe se jód vstřebává vždy ze stravy a tekutin.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Odkdy nosit těhotenské kalhoty?

Bříško ještě není ani vidět a do kalhot se vejdete? Jakou velikost těhotenských kalhot kupovat a kde se po nich...

Číst celý článek

Dětské jarní módní vychytávky

Člověk v jarním počasí pořádně neví, jak má obléct sebe, natož děti. Je hezky a teplo, ale stačí aby se sluníčko...

Číst celý článek

Čím nahradit pečivo během kojení?

Vaše miminko trpí na větry a pediatr vám doporučil vynechat čerstvé pečivo, ale například i luštěniny a další...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se