Proč je mi v těhotenství zima?Je vyšší citlivost na teplotu okolí normální? Nebo jsou stavy blízké zimnici příznakem přicházejícího nachlazení? Je možné, že je vám pořád zima? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Příčiny zimnice

V těhotenství, zejména v prvním trimestru, v ženském těle probíhá neuvěřitelný hormonální vývoj. Vlivem zvýšené sekrece různých kombinací hormonů je zcela normální, že ženy pociťují chlad a neschopnost se zahřát, dokonce až zimnici.

Dalším důvodem je zvýšená tělesná teplota, kterou má ženské tělo v průběhu celého těhotenství. Běžná teplota těhotné ženy se pohybuje v rozmezí 36,8–37,3 °C. Právě trvale zvýšená teplota je důvodem, proč receptory na pokožce registrují vyšší rozdíl teploty těla a okolí. Vlastně tak druhotně dochází k zintenzivnění pocitu zimomřivosti.

Jak se zahřát?

Rovnou zapomeňte na horkou lázeň. Prohřát se ve vaně, dát si horkou sprchu nebo jít do sauny je jindy skvělý recept na zahřátí organismu, v těhotenství by to však mohlo mít fatální následky. Přehřátí způsobuje rychlejší cirkulaci krve a překrvení. Právě překrvení dělohy by mohlo těhotenství předčasně ukončit.

Ani příliš suché teplo, třeba v podobě elektrických nahřívačů, není vhodné právě kvůli riziku přehřátí.

Pro překonání nepříjemného pocitu chladu vám bude stačit dostatečné oblečení. V zimě si dávejte pozor na skutečnou nepromokavost obutí, vždy noste čepici, šálu a rukavice, i kdybyste na ně jinak nebyla zvyklá.

V létě zase nepodceňujte klimatizaci, ať už v autě, kanceláři, obchodním centru, nebo letadle.

Pro tyto případy s sebou mějte uzavřenou obuv, šátek nebo lehký svetřík přes ramena, případně silonové punčochy.

Všemocný čaj

Čaj nepatří jen k dlouhým zimním večerům, nestyďte se dát si ho i v létě, vždyť kávě lidé holdují v kterékoli roční době. Možná to ani netušíte, ale všechny čerpací stanice, řetězce rychlého občerstvení a kavárny, které nabízejí kávu s sebou, zpravidla mívají v nabídce také čaj.

Na zahřátí zvolte například zázvorový čaj. Z bylinek vám v menší míře udělají dobře heřmánek, ibišek, meduňka nebo šípek, s jinými bylinkami raději neexperimentujte. Některé mají spíš negativní vliv a nedoporučuje se je užívat během těhotenství. Ostatně i ty výše zmíněné omezte na maximálně 2 šálky denně.

Černé a zelené čaje obsahují kofein. Dopřát si je můžete, ale vaše celková denní porce kofeinu by se měla vyrovnat zhruba dvěma šálkům kávy. A to může znamenat třeba šálek zeleného čaje a sklenici Coca-coly. Nebo černý čaj k snídani a kávu po obědě. Vždy počítejte svůj denní příjem kofeinu a snažte se jej dlouhodobě nepřekračovat.

V těhotenství jsou pro vás nejlepší ovocné čaje (pozor, někdy se jedná o černé čaje s příchutí ovoce, čtěte pečlivě etiketu), ty můžete pít bez omezení. Klidně si je oslaďte medem, mírně slazený nápoj vám pomůže překonat chuť na sladké.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Vykouzlete prázdniny doma

Dva měsíce prázdnin jsou dlouhá doba. Mezitím dospělí chodí do práce a mimo dovolenou je to pro děti vlastně čas jako...

Číst celý článek

Babské rady na atopický ekzém

Můžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje...

Číst celý článek

Letní dermatologické hrozby v těhotenství

V těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se