„Dvouleťáci“ ve školceRozhodujete se, zda dát své dvouleté dítě do školky už teď od září, nebo ho raději necháte doma a počkáte až na 3. narozeniny? A nevadí, že se počurává?

Podklady k rozhodování

Pokud je vaše dítě již do školky přijato, můžete si nyní před začátkem školního roku zvolit, zda dítě nastoupí již nyní, nebo až v okamžiku dovršení třetího roku (anebo ještě později).

Co potřebujete vědět ke kvalifikovanému rozhodnutí?

?         Akceptuje školka např. nošení plen na spaní, asistenci s převlékáním, asistenci s krmením

?         Budete schopni v případě potřeby ihned dítě vyzvednout

?         Akceptuje školka případnou sníženou schopnost komunikace, pokud vaše dítě zatím moc nemluví nebo mu není příliš rozumět

Obecně řečeno: Potřebujete znát stanovisko vedení školky a učitelského sboru, zda jsou shovívaví k případným mezerám ve schopnostech dětí a zda jsou na takové případy vybavení; asistentka/chůva navíc, přebalovací pult nebo třeba dětské jídelní židle.

A co vaše dítě?

Je zodpovědné a také ohleduplné vůči ostatním střízlivě posoudit skutečné schopnosti dítěte a nedávat jej do školky, pokud skutečně není zralé. Absence plen a samostatné stolování jsou základem, také ale jde o určitou sociální rovinu, zda je dítě emočně a psychicky připraveno.

?         Zvládá dítě pobyt bez vás například u babiček

?         Aktivně komunikuje s ostatními dětmi, vyhledává jejich společnost

?         Má slovní zásobu, která umožňuje základní konverzaci

?         Není agresivní

?         Nemá z dětí strach

Škála varovných signálů je daleko širší, ale vy sami víte nejlépe, zda vaše dítě nemá nějaký „problém“ s dětskou společností a vaší absencí.

Jak dítě na školku připravit?

Komunikujte, komunikujte, komunikujte. Nic dítěti nezatajujte, otevřeně a citlivě mu řekněte, že si bude chodit do školky hrát s ostatními dětmi a vy si ho zase vyzvednete a budete se na něj těšit.

Používejte pozitivní motivaci, utěšujte dítě, že to zvládne a že se nemusí ničeho bát. Snažte se na něj nenakládat další podmínky, ze kterých by dostalo strach, že je nesplní, například: když budeš hodný, dostaneš čokoládu. Dítě se potom bojí školky samotné i toho, že úkol nesplní a čokoládu nedostane.

Rovněž školkou nestrašte, např: oni tě ve školce naučí, tohle ve školce nesmíš dělat nebo když budeš zlobit, přijdu si pro tebe až odpoledne. Dítě potom pochopí, že školka je vlastně negativní instituce a bude se jí bát.

Vždy držte slovo a zůstaňte klidní. Klidně a rozhodně dítěti opakujte, že se nemá čeho bát a že přijdete po obědě/po spaní. A když něco slíbíte, dodržte to. Buďte důslední ve slibech, pokud dítě vyzvedává někdo jiný, dítě o tom předem informujte. Dítě se na vás potřebuje spolehnout a případná nejistota působí mnoho úplně zbytečného stresu.

Pokud si vnitřně nejste jisti, že dítě chcete ve školce nechávat, raději si to ještě rozmyslete. Rozhodně doporučujeme i návštěvu dětského psychologa, který vám pomůže objektivně posoudit vyzrálost dítěte a na vás tak nebude ležet převelké břímě rozhodování, protože budete mít názor odborníka.

A když dítě bude školku špatně snášet, nezlobte se na něj (ani na sebe). Potomka uklidněte, odvezte domů a znovu se poraďte, jak dál. Nestyďte se poradit ani s učiteli ve školce, mají zkušenosti a umí vyzrálost dětí také velmi dobře odhadnout.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Příchod sourozence

Nikdy to není snadné, a ještě se to liší, jestli je prvnímu dítěti rok, dva, tři nebo pět. Pozitivní motivaci dítěte...

Číst celý článek

5 triků na 9. měsíc těhotenství

Poslední týdny těhotenství jsou již extrémně nepohodlné. S velkým bříškem se „funguje“ opravdu nesnadno. Rádce Mimi...

Číst celý článek

Po porodu zpět do formy

Někomu jdou kila dolů sama. Stačí kojení a trocha pohybu a za 4 měsíce není po těhotenských kilech ani stopy. Bohužel...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se