„Dvouleťáci“ ve školceRozhodujete se, zda dát své dvouleté dítě do školky už teď od září, nebo ho raději necháte doma a počkáte až na 3. narozeniny? A nevadí, že se počurává?

Podklady k rozhodování

Pokud je vaše dítě již do školky přijato, můžete si nyní před začátkem školního roku zvolit, zda dítě nastoupí již nyní, nebo až v okamžiku dovršení třetího roku (anebo ještě později).

Co potřebujete vědět ke kvalifikovanému rozhodnutí?

?         Akceptuje školka např. nošení plen na spaní, asistenci s převlékáním, asistenci s krmením

?         Budete schopni v případě potřeby ihned dítě vyzvednout

?         Akceptuje školka případnou sníženou schopnost komunikace, pokud vaše dítě zatím moc nemluví nebo mu není příliš rozumět

Obecně řečeno: Potřebujete znát stanovisko vedení školky a učitelského sboru, zda jsou shovívaví k případným mezerám ve schopnostech dětí a zda jsou na takové případy vybavení; asistentka/chůva navíc, přebalovací pult nebo třeba dětské jídelní židle.

A co vaše dítě?

Je zodpovědné a také ohleduplné vůči ostatním střízlivě posoudit skutečné schopnosti dítěte a nedávat jej do školky, pokud skutečně není zralé. Absence plen a samostatné stolování jsou základem, také ale jde o určitou sociální rovinu, zda je dítě emočně a psychicky připraveno.

?         Zvládá dítě pobyt bez vás například u babiček

?         Aktivně komunikuje s ostatními dětmi, vyhledává jejich společnost

?         Má slovní zásobu, která umožňuje základní konverzaci

?         Není agresivní

?         Nemá z dětí strach

Škála varovných signálů je daleko širší, ale vy sami víte nejlépe, zda vaše dítě nemá nějaký „problém“ s dětskou společností a vaší absencí.

Jak dítě na školku připravit?

Komunikujte, komunikujte, komunikujte. Nic dítěti nezatajujte, otevřeně a citlivě mu řekněte, že si bude chodit do školky hrát s ostatními dětmi a vy si ho zase vyzvednete a budete se na něj těšit.

Používejte pozitivní motivaci, utěšujte dítě, že to zvládne a že se nemusí ničeho bát. Snažte se na něj nenakládat další podmínky, ze kterých by dostalo strach, že je nesplní, například: když budeš hodný, dostaneš čokoládu. Dítě se potom bojí školky samotné i toho, že úkol nesplní a čokoládu nedostane.

Rovněž školkou nestrašte, např: oni tě ve školce naučí, tohle ve školce nesmíš dělat nebo když budeš zlobit, přijdu si pro tebe až odpoledne. Dítě potom pochopí, že školka je vlastně negativní instituce a bude se jí bát.

Vždy držte slovo a zůstaňte klidní. Klidně a rozhodně dítěti opakujte, že se nemá čeho bát a že přijdete po obědě/po spaní. A když něco slíbíte, dodržte to. Buďte důslední ve slibech, pokud dítě vyzvedává někdo jiný, dítě o tom předem informujte. Dítě se na vás potřebuje spolehnout a případná nejistota působí mnoho úplně zbytečného stresu.

Pokud si vnitřně nejste jisti, že dítě chcete ve školce nechávat, raději si to ještě rozmyslete. Rozhodně doporučujeme i návštěvu dětského psychologa, který vám pomůže objektivně posoudit vyzrálost dítěte a na vás tak nebude ležet převelké břímě rozhodování, protože budete mít názor odborníka.

A když dítě bude školku špatně snášet, nezlobte se na něj (ani na sebe). Potomka uklidněte, odvezte domů a znovu se poraďte, jak dál. Nestyďte se poradit ani s učiteli ve školce, mají zkušenosti a umí vyzrálost dětí také velmi dobře odhadnout.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Vykouzlete prázdniny doma

Dva měsíce prázdnin jsou dlouhá doba. Mezitím dospělí chodí do práce a mimo dovolenou je to pro děti vlastně čas jako...

Číst celý článek

Babské rady na atopický ekzém

Můžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje...

Číst celý článek

Letní dermatologické hrozby v těhotenství

V těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se