Objevte pro děti lesPobyt v přírodě je blahodárný psychicky a fyzicky, jak ale děti zabavit? Jak jim ukázat les, aby je opravdu bavil?

Hledání

Je to vlastně široko daleko nejefektivnější hra v lese, navíc může přinést i edukaci a užitek. První na ráně jsou houby, ale to je přes celý rok docela omezené období. Sbírat v lese můžete daleko víc věcí!

Během různých sbíracích her dětem na vlastním příkladu ukazujete, jak se chovat v lese. Nic neničit, nedělat hluk, neodhazovat odpadky, nejíst nic neznámého.

 • Houby
  Podle věku dětí se rozhodněte, jestli je necháte sbírat samotné – tedy alespoň základně rozeznají druhy hub, nebo radši budete chodit s nimi.
  U každé houby můžete dětem ukázat poznávací znaky, správně jim vysvětlíte a ukážete, jak se odřezává kořen houby a vrací se do země, aby příští rok houba zase vyrostla. Každé dítě si může důležitě nést svůj vlastní košíček. To je velká motivace. Neřkuli, když starším dětem svěříte tupý zavírací nožík. To už je hotový krok do dospělosti.
 • Borůvky
  Jsou druhou oblíbenou lesní pochutinou. Na ty můžete celkem bez obav vyrazit i s malými dětmi. Pokud borůvku nešikovně nevdechnou, celkem se nemáte čeho obávat. Mohou je navíc sbírat do konvičky, nebo rovnou do bříška.
 • Šišky
  Máte-li doma, nebo na chalupě kamna, můžete vyrazit do lesa na šišky. Na rozdíl od hub je sbírání jednoduší, protože neprochází výběrem jedlá/nejedlá a předem se můžete spolehnout, že každé dítě bude mít úspěch a šišky najde. Což se u hub nemusí vždy podařit.
 • Odpadky
  Sbírání odpadků v lese je vysoce výchovná a záslužná hra. Ovšem není vhodná pro malé děti. Za to pro školáky už to může být velmi užitečné. Vždy děti vybavte gumovými rukavicemi, kleštěmi na zvedání odpadků a mějte s sebou bohatě vybavenou lékárničku. Poučte děti o tom, čeho se raději vůbec nedotýkat – injekční stříkačky, zrezlé plechovky atd.

Schovka

Nestárnoucí klasika. Předem si ale ohraničte prostor, na kterém se bude hrát a nikdo nesmí dál. V lese se dá totiž opravdu ztratit docela snadno.

Zvonkohra

Nasbírejte různé kousky kůry, kaštany, lískové oříšky, šišky a kousky mechu a doma je navlečte na silonové nitě a připevněte na karton/kus dřeva/kus kůry. Děti tak budou mít vlastnoručně nalezený a zkompletovaný kus lesa doma. Takhle se vytváří vztah k přírodě

Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Péče o ňadra ve třetím trimestru

Může se zdát, že okamžik, kdy se o pozornost začnou hlásit ňadra nastane až po narození dítěte. Příroda ovšem někdy...

Číst celý článek

Pomoc: Moje dítě nechce chodit ven

Děti si někdy vezmou do hlavy, že něco nechtějí, nemají rády, nebudou to dělat a… A nastává souboj nervů a...

Číst celý článek

Jak poznat ekzém od potniček

Předem upozorňujeme, že to není snadné. Mnohdy s tím mají problém i zkušení pediatři a dermatologové. Novorozenci a...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se