Objevte pro děti lesPobyt v přírodě je blahodárný psychicky a fyzicky, jak ale děti zabavit? Jak jim ukázat les, aby je opravdu bavil?

Hledání

Je to vlastně široko daleko nejefektivnější hra v lese, navíc může přinést i edukaci a užitek. První na ráně jsou houby, ale to je přes celý rok docela omezené období. Sbírat v lese můžete daleko víc věcí!

Během různých sbíracích her dětem na vlastním příkladu ukazujete, jak se chovat v lese. Nic neničit, nedělat hluk, neodhazovat odpadky, nejíst nic neznámého.

 • Houby
  Podle věku dětí se rozhodněte, jestli je necháte sbírat samotné – tedy alespoň základně rozeznají druhy hub, nebo radši budete chodit s nimi.
  U každé houby můžete dětem ukázat poznávací znaky, správně jim vysvětlíte a ukážete, jak se odřezává kořen houby a vrací se do země, aby příští rok houba zase vyrostla. Každé dítě si může důležitě nést svůj vlastní košíček. To je velká motivace. Neřkuli, když starším dětem svěříte tupý zavírací nožík. To už je hotový krok do dospělosti.
 • Borůvky
  Jsou druhou oblíbenou lesní pochutinou. Na ty můžete celkem bez obav vyrazit i s malými dětmi. Pokud borůvku nešikovně nevdechnou, celkem se nemáte čeho obávat. Mohou je navíc sbírat do konvičky, nebo rovnou do bříška.
 • Šišky
  Máte-li doma, nebo na chalupě kamna, můžete vyrazit do lesa na šišky. Na rozdíl od hub je sbírání jednoduší, protože neprochází výběrem jedlá/nejedlá a předem se můžete spolehnout, že každé dítě bude mít úspěch a šišky najde. Což se u hub nemusí vždy podařit.
 • Odpadky
  Sbírání odpadků v lese je vysoce výchovná a záslužná hra. Ovšem není vhodná pro malé děti. Za to pro školáky už to může být velmi užitečné. Vždy děti vybavte gumovými rukavicemi, kleštěmi na zvedání odpadků a mějte s sebou bohatě vybavenou lékárničku. Poučte děti o tom, čeho se raději vůbec nedotýkat – injekční stříkačky, zrezlé plechovky atd.

Schovka

Nestárnoucí klasika. Předem si ale ohraničte prostor, na kterém se bude hrát a nikdo nesmí dál. V lese se dá totiž opravdu ztratit docela snadno.

Zvonkohra

Nasbírejte různé kousky kůry, kaštany, lískové oříšky, šišky a kousky mechu a doma je navlečte na silonové nitě a připevněte na karton/kus dřeva/kus kůry. Děti tak budou mít vlastnoručně nalezený a zkompletovaný kus lesa doma. Takhle se vytváří vztah k přírodě

Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Mandlová péče Weleda pro regeneraci a zklidnění pleti

Pokožka je jako zrcadlo duše. Všechno, co řešíme uvnitř, se může projevit i navenek, především na naší pleti. Ta může...

Číst celý článek

Jídlo: Ne za dva, ale dvakrát zdravěji!

Jen se najez, vždyť teď můžeš. To je ta nejsvůdnější lež na celém těhotenství. Něco jako generální pardon na všechna...

Číst celý článek

Vyhněte se večer modrému světlu

Moderní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To...

Číst celý článek

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se