Cukr v těhotenství = hyperaktivita?Hyperaktivita alias syndrom ADHD je závažnou poruchou soustředění a prokazatelně vzniká již v těhotenství. Může se na rozvoji onemocnění podílet vyšší příjem cukrů v těhotenství nebo jiné složky jídelníčku matky?

Proklínaný cukr

Bílý cukr nemá dobrou pověst a nemá ji právem. Naleptává zubní sklovinu a obrovskou měrou přispívá ke kazivosti chrupu, jeho vysoká konzumace přímo zvyšuje riziko obezity a navíc sladké potraviny s vysokým glykemickým indexem urychlí opětovnou potřebu jídla, protože hladina cukru v krvi prudce vyletí a pak prudce spadne, což způsobí další vlnu pocitu hladu. K tomu někdy cukr prohlubuje potíže s akné, u kvasinkových infekcí je hlavní příčinou zhoršování stavu.

Vidíte, nic moc. Jenže cukr zároveň dodává energii našemu tělu, ať už svalům, či nervové soustavě (někdy se lidově říká, že „Mozek jede na cukr“) a bez cukru by se náš organismus neobešel.

Skutečně spíš záleží na tom, jaký cukr si dopřejete a v jakém množství.

Cukr v těhotenství

Ideální jsou jednoduché cukry, které získáte z ovoce. Ovšem ne vždy je jablko zrovna tou sladkou tečkou, po které toužíte.

Oblafněte své chutě v těhotenství!

 • Místo tučného dortíku si dejte například jen bezkofeinovou kávu se šlehačkou. Uspokojíte chuťové pohárky, ale dostanete do sebe daleko méně kalorií.
 • Mějte po ruce dětské piškoty a sem tam si jeden dejte. Hladina cukru neklesne tak nízko a vás neochromí tzv. vlčí hlad, kdy sníte všechno, co vidíte.
 • Když vás chuť na sladké přepadne doma, dejte si místo čokolády chleba s máslem a medem. Je to spousta cukru, takže přijde uspokojení, ale ve zdravějším provedení (med) a navíc s únosnou hladinou zdravého tuku (máslo). Glykemický index bude vyšší, ale ne tak vysoký, jako u dortíku.
 • Když jste ve městě nebo na nákupech, dejte si místo koblihy či sladkého pečiva smoothie koktejl. Vaše chutě se ukojí, a navíc do sebe dostanete přímo vitamínovou bombu. Nevýhodou je vyšší cena kolem 60-100 Kč. Ale co byste pro miminko a svou figuru neudělala.

Pravda o ADHD

ADHD neboli hyperaktivita je částečně dědičná. Z velké části je ale získaná. Co přesně ji způsobuje zatím medicína neví, ale vyšší pravděpodobnost výskytu mají lidé s určitou skladbou jídelníčku.

V těhotenství zvyšuje riziko:

 • Kouření (zhoršuje riziko rozvoje snad úplně každé nemoci)
 • Alkohol (jeho konzumace je škodlivá, nejlepší je se mu v těhotenství zcela vyhnout)
 • Kofein (v kávě, čaji či kolových nápojích má dlouhodobě nepříznivý vliv na vývoj plodu)
 • Léky nevhodné pro těhotné ženy (někdy není možné se jim vyhnout, ale pokud je jiná možnost, vynechte veškerá léčiva, kde je těhotenství kontraindikováno)

Přímá souvislost se nepotvrdila, ale při léčbě či korekci hyperaktivity se ukázalo, že stav dětí se lepší při vynechání následujících složek. Postup je stejný jako u alergie. Vynecháte určitou potravinu a uvidíte, jestli dojde ke změně.

 • Umělá barviva a konzervanty
 • Kravské mléko
 • Citrusové plody
 • Čokoláda

Co ten cukr?

Cukr není spouštěčem hyperaktivity, rozhodně nějaký dortík navíc během těhotenství nezapříčiní hyperaktivitu dítěte. Ovšem vyšší příjem cukru neskutečně „cvičí“ s hladinou cukru v krvi a výkyvy neprospívají psychické kondici. Pokud tedy dítě již trpí hyperaktivitou, může cukr ještě více rozkolísat nálady a aktivitu dítěte.

Z toho důvodu se jeho zvýšená konzumace u dětí s ADHD důrazně nedoporučuje.

V těhotenství se ale lehce zvýšené spotřeby cukru nemusíte bát. Dbejte na dostatek pohybu, kvalitní a důslednou ústní hygienu a jestli máte na dort chuť, dejte si ho bez obav, že zapříčiní ADHD.

A pokud přece jen vaše dítě bude trpět hyperaktivitou, rozhodně si nevyčítejte sladké v těhotenství. Může to být genetika a s tím nic, ale vůbec nic nezmůžete. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Trénujte oblékání

Další skok k samostatnosti, který ušetří spoustu času a nervů. Mezi druhým a třetím rokem je správný čas na nácvik...

Číst celý článek

Kolik mají miminka přibírat

Jaký váhový přírůstek máte očekávat u svého miminka? Kolik gramů za jak dlouhou dobu? Přehlednou tabulku s...

Číst celý článek

Voní/nevoní – jak se mění váš čich

Proč se v těhotenství mění čich, jak nepříjemným pachům čelit a kdy to skončí? O změnách vnímání vůní během...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se