Stopněte otoky a vznik křečových žilV těhotenství jsou otoky nohou a křečové žíly „normální“, aspoň se to říká. Ano, dochází k nim častěji, ale to neznamená, že se máte smířit s jejich přítomností. Jak na to, zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Proč je to „normální“ v těhotenství?

Může za to zvýšený nápor na cévy a žíly, ke kterému dochází, protože v ženském těle je v těhotenství větší množství krve než obvykle, ale kardiovaskulární systém je stále týž. Zkrátka více krve ve stejných cévách.

Krev je navíc hustší, což může zpomalovat její průtok a zvyšuje to riziko trombózy, tedy krevní sraženiny v žíle, která ucpe průchod krve a při volném navrácení do srdce může vážně ohrozit život během několika vteřin.

Kromě změn v kardiovaskulárním systému se ale mění i tělesná konstituce, zvětšuje se bříško a děloha postupně začne utlačovat žíly, které odvádějí krev nazpět z dolních končetin.

Otoky částečně způsobuje také ztížený průchod krve krevním řečištěm, navíc je ale jejich rozvoj podpořen změnami v metabolismu (zpracovávání) bílkovin v těle, protože v těhotenství je spotřeba bílkovin vyšší, a pokud jejich hladina v krvi poklesne příliš, začnou se v těle hromadit tekutiny.

Všechny tyto faktory jsou skutečně v těhotenství do jisté míry normální, ale dá se proti nim bojovat. Jediným efektivním řešením křečových žil kromě operace je totiž prevence. Taková prevence, aby křečové žíly nejlépe vůbec nevznikly.

Jak se dá předcházet otokům a křečovým žilám?

Mix, chcete-li komplex, tří hlavních pilířů prevence křečových žil a otoků v těhotenství se vlastně dá použít na všechny neduhy, které jsou v prý v těhotenství „normální“. Když budete tato pravidla dodržovat, významně snížíte možnost, že zdravotní potíže potkají i vás.

1. Jídelníček

Vyvážený jídelníček, menší porce v pravidelných intervalech až 6x denně, jednoduchý pitný režim a pestrá skladba potravin:

 •          bílkoviny z masa a mléčných výrobků,
 •          vláknina z celozrnného pečiva,
 •          vitamíny a vláknina z ovoce a zeleniny,
 •          vápník z luštěnin a mléčných výrobků,
 •          železo z červeného masa,
 •          jód z mořské soli a ryb,
 •          další vitamíny a minerální látky z rozmanitých potravin.

Když totiž budete jíst stále to samé dokola, ochudíte se o celou řadu vitamínů a minerálů, které vy i vaše dítě nutně potřebujete.

Ještě horší scénář je sice pestrý jídelníček, ale pestrý především na poli cukrovinek. V těhotenství velmi často skutečně rapidně roste chuť na sladké, zejména na začátku a na konci gravidity. Je ale velmi nebezpečné těmto chutím podléhat. Není to totiž jenom cukr, je to cukr a ztužený tuk, který obsahují čokolády, dorty, zákusky a sušenky.

Cukr a ztužený tuk – nejhorší kombinace vůbec.

Z výživového hlediska vám takové jídlo nepřináší téměř nic, zato na vaše tělo nakládá závaží v podobě zvýšeného cholesterolu (pamatujte, že vaše cévy jsou nyní více ohrožené než jindy, protože je na ně kladen velký nápor) a také postupného přibírání na váze. Vy sice budete přibírat, ale váš organismus bude z pohledu zdraví prospěšných látek vlastně podvyživen.

Můžete si občas něco sladkého zobnout, ale hlídejte se. Vždy raději volte ovoce a zeleninu, případně ochucené mléčné výrobky. Uvidíte, že si smlsnete stejně a kvalitněji.

2. Pohyb

V těhotenství se mírná, ale pravidelná a četná pohybová aktivita doporučuje téměř na vše, včetně psychického stavu. Zde je navíc potřeba ještě upřesnit tu četnost.

Pokud totiž chodíte do práce a sedíte u počítače, máte téměř rizikové povolání. Vsedě jsou ještě více utlačovány cévy, které vedou krev z nohou nazpět k srdci, navíc pokud máte těsné kalhoty, efekt se znásobuje. Je proto potřeba často vstávat od počítače, projít se, nohy lehce protřepat, poskočit si, protáhnout se, udělat pár jednoduchých cviků. Nohy se prokrví, nebudou mít takovou tendenci k otékání a krev se vymění a okysličí – méně příležitostí pro vznik křečových žil.

 •          Denně nejméně 30minutová procházka.
 •          Při sezení každých 15 minut vstát a projít se.
 •          V odpoledních hodinách dát nohy nahoru, do úlevové polohy. Opřít je tak, aby kotníky byly výš než srdce, třeba o opěrku pohovky.

Vždy pomohou i jemné masáže a kvalitní obuv s ortopedickou stélkou.

3. Mazání

Krém za vás problém nevyřeší. Pokud nebudete správně jíst a hýbat se, krém křečovým žilám nezabrání. Jako doplněk je ale skvělý a rozhodně pomůže.

Vybírejte krémy či masti na otoky dolních končetin, proti křečovým žilám. Je jich na trhu opravdu celá řada a některé z nich jsou dokonce speciálně určeny pro těhotné ženy.

Mažte se každý den po koupeli – po skončení těhotenství, ale i za několik desítek let si poděkujete, protože jste sama aktivně přispěla k tomu, že jsou vaše nohy stále v dobré kondici.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Trénujte oblékání

Další skok k samostatnosti, který ušetří spoustu času a nervů. Mezi druhým a třetím rokem je správný čas na nácvik...

Číst celý článek

Kolik mají miminka přibírat

Jaký váhový přírůstek máte očekávat u svého miminka? Kolik gramů za jak dlouhou dobu? Přehlednou tabulku s...

Číst celý článek

Voní/nevoní – jak se mění váš čich

Proč se v těhotenství mění čich, jak nepříjemným pachům čelit a kdy to skončí? O změnách vnímání vůní během...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se