Vyhněte se večer modrému světluModerní LED obrazovky mají tak kvalitní technologie, že vyzařují modré světlo, přirozenou složku denního světla. To ve večerních hodinách mate naše tělo a dlouhodobé vystavení modrému světlu narušuje náš biorytmus.

Co je modré světlo?

Modré světlo je přirozená součást barevného spektra denního světla, není nijak toxická nebo nebezpečná.

Ovšem jak se to vezme, přirozenou součástí denního světla je i UV záření a o něm se přitom už dávno ví, že škodí. Stejně jako různá záření, která souvisejí s přímým slunečním svitem, způsobují spálení kůže a při dlouhodobém působení bez ochrany představují vážné zdravotní riziko.

Modré světlo má dvě zásadní úskalí: narušení spánku a stárnutí pleti.

Jak modré světlo narušuje spánek?

Po setmění stoupá v organismu hladina hormonu, který má na starosti utlumení a spánek. Ovšem modré světlo z LED obrazovek nebo některých typů žárovek je natolik kvalitní, že zmate náš organismus až do té míry, že hladina spánkového hormonu nestoupá.

To znamená, že sledování televizoru s LED obrazovkou, koukání do tabletu, mobilu nebo počítače s LED displejem významně narušují spánek. A platí to jak pro děti, tak pro dospělé.

Jak modré světlo způsobuje stárnutí pleti?

Nejnovější výzkumy farmaceutických firem ukázaly, že modré světlo narušuje kolagenová vlákna v hlubší vrstvě pokožky. Na rozdíl od UV záření tak nepáchá žádné zjevné poškození. Není vidět zarudnutí, poškození a následné loupání pokožky jako třeba při spálení od slunečních paprsků. Modré světlo ničí pleť nepozorovaně, nikoliv na povrchu, ale hluboko ve středních a spodních vrstvách pokožky.

Jak rychlá je destrukce kolagenových vláken modrým světlem, zatím není jisté, pokud ale ve večerních hodinách vy a vaše rodina trávíte ve společnosti LED obrazovek hodně času, je na čase přijmout určitá ochranná opatření.

Je možné se modrému světlu bránit?

Ano, je. Jak pomocí filtrů modrého světla v elektronických zařízeních, tak vhodnou kosmetikou.

Nejlepší ale je omezit pobyt u LED obrazovek ve večerních hodinách. Ostatně, televize poskytuje dětem pouze pasivní druh zábavy. Může je vzdělávat, ale nic po nich „nechce“, nerozvíjí tak jejich kreativitu, představivost ani konkrétní dovednosti, jako je řeč a komunikace.

Ale zpět k modrému světlu. Na počítačích, telefonech a tabletech lze poměrně jednoduše stáhnout zdarma aplikace, které umí filtrovat modré světlo. Buď se dají zapnout ručně, nebo se spínají samy podle času nastaveného v aplikaci. Trošku složitější je to u televizorů, protože nastavitelný filtr modrého světla mají jen některé nové typy. U starších typů LED televizorů to bohužel možné není.

A vhodná kosmetika? Některé inovativní dermokosmetické firmy již přicházejí na trh s pleťovou péčí, která dokáže zmírnit poškození způsobené modrým světlem, pomocí speciálních látek dovede blokovat paprsky modrého světla (podobně, jako to umí opalovací krémy s UV zářením) a účinně tak pleť chrání.

Pro děti však zatím na trhu žádná podobná ochranná kosmetika není. Pro ně bude nejlepší ochranou ovladač televizoru ve vašich rukou.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Vykouzlete prázdniny doma

Dva měsíce prázdnin jsou dlouhá doba. Mezitím dospělí chodí do práce a mimo dovolenou je to pro děti vlastně čas jako...

Číst celý článek

Babské rady na atopický ekzém

Můžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje...

Číst celý článek

Letní dermatologické hrozby v těhotenství

V těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se