Padání vlasů během kojeníKolem třetího měsíce při plném kojení je bohužel obvyklé, že ženám začnou ve velkém padat vlasy. Chomáče vašeho pokladu při každém mytí vlasů, hřebeny plné chuchvalců i při sebejemnějším rozčesávání a vlasy na každém tričku, na zemi, zkrátka všude.

Je padání vlasů během kojení normální?

Bohužel ano a mohou za to hormony. Během těhotenství byly vaše vlasy v neuvěřitelné kondici, vypadávaly jen minimálně, byly silné, krásně lesklé, hladké a rychle rostly. K takovému „výkonu“ je ovšem vybičovaly vysoké hladiny hormonů, které se vyplavovaly během růstu miminka.

Teď je miminko venku a vy ze sebe naopak vydáváte to nejlepší v podobě mateřského mléka. Vitaminy, minerály, včetně stavebních prvků tkání, jako jsou vlasy, zuby, nehty a pokožka jsou zapotřebí jinde.

Kdy to skončí?

Pokud pozorujete padání vlasů zhruba od konce šestinedělí, začne se zlepšovat až při redukci kojení například na 2–3 kojení denně, takže třeba kolem 6.–8. měsíce věku dítěte. Zcela vymizet by pak mělo několik týdnů po ukončení kojení.

Klíčové je, kolik vlasů mezitím ztratíte, a právě to se dá ovlivnit. Ne stoprocentně, ale dá.

Jak zmírnit vypadávání

Je třeba podpořit organismus zevnitř a dodat mu dostatek látek, aby kromě výživy miminka zbylo i na vás. Na druhou stranu se během kojení důrazně nedoporučuje brát běžné minerální doplňky stravy, protože mohou mít nevhodnou gramáž daných látek a být velmi nevhodné pro kojící ženy.

 • Multivitaminy pro kojící ženy, vždy se raději poraďte s lékárníkem, který konkrétní přípravek by vám doporučil.
 • Omega-3 a omega-6 mastné kyseliny rovněž prospějí vašim vlasům, během kojení je můžete užívat v obvyklém množství.
 • Jídelníček bohatý na mléčné výrobky, ryby, luštěniny a ovesné vločky.

Druhou složkou je profesionální dermokosmetická péče o vlasy. Dnes už je na trhu celá řada přípravků, které jsou vyvinuty speciálně pro ženy, které procházejí hormonálními změnami. Často bývají takové přípravky na bázi kofeinu (bez obav je můžete v těhotenství používat, kofein zůstane až 24 hodin ve vlasových koříncích, do krevního oběhu se nedostává) nebo chininu, který činnost vlasových kořínků (folikul) též stimuluje. 

 • Šampon a kondicionér berte jako naprostý základ. Během kritických měsíců si raději trochu připlaťte a pořiďte si vlasovou péči, která je určena přímo proti vypadávání vlasů z důvodu hormonálních změn. Hledejte spíš v dobře zásobených drogeriích, a především v lékárnách.
 • Séra, tinktury, masky – ano, ale pouze pokud budete mít jistotu, že jsou skutečně profesionální, kvalitní a efektivní.

Na jindy doporučované bylinky, které svou přírodní silou zmohou ledacos, a někdy dokonce hotové zázraky, v případě záchrany padajících vlasů raději nespoléhejte. Pořiďte si opravdu kvalitní vlasovou kosmetiku. U padání vlasů jde o každý týden, kdy vypadávání zmírníte. Nešetřete a volte jistotu.

Samozřejmostí je potom šetrná manipulace s vlasy, minimum vysoušení fénem, minimum kulmování, žehlení nebo natáčení na horké natáčky. Obyčejné gumičky vyměňte za plastové spirálky, které méně trhají vlasy. Snažte se vlasy nechávat během dne odpočinout rozpuštěné. Pokud to není nezbytné, raději po dobu kojení vynechte i barvení, a zejména odbarvování. Na druhou stranu, dnes jsou na trhu k dispozici už natolik šetrné barvy na vlasy, že to zase takovou zátěž nepředstavuje a vy se budete cítit lépe.

Držíme pěsti, aby se vám podařilo zachránit co nejvíce vlasů. A nezapomeňte, jaké vaše vlasy byly před těhotenstvím. Smiřte se s tím, že takové jako v těhotenství, už nejspíš nebudou nikdy v životě.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Molusky: Jak je poznáte a jak je porazíte?

Malé bradavičnaté puchýřky mohou připomínat akné, jde však o urputné infekční onemocnění, které trápí zejména malé...

Číst celý článek

Kdy miminku začít přidávat tekutiny

Kdy je správný čas k příkrmům a kojení přidat další tekutiny? Univerzální recept neexistuje, ale máme pár tipů, jak...

Číst celý článek

Pálení žáhy v těhotenství

Nepříjemné pálení žáhy patří mezi časté obtíže těhotných žen. Co ho způsobuje a jak se mu můžete bránit? To pro vás...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se