ZnaménkaBěhem těhotenství se celé vaše tělo mění a rostoucí bříško rozhodně není jediná změna, kterou si projdete. Ale některé vás mohou pěkně vyděsit. Co třeba nový útvar na kůži nebo znaménko, které vypadá jako kapka krve. Jak poznáte ty neškodné a ty zrádné?

Proč se objevují v těhotenství?

Zrychlené a vícečetné změny na kůži přicházejí s těhotenstvím běžně. Je to proto, že různé hormony, jejichž hladina v těhotenství velmi intenzivně kolísá, ovlivňují i pokožku. Co přesně ale určuje, zda se ženě na kůži objeví nové objekty, či nikoli, nelze s jistotou říct. Souvisí to s hladinou pigmentu v pokožce a s genetickými predispozicemi. Někdo nepozoruje téměř žádné změny, někdo naopak nápadné změny.

Co jsou ty obvyklé změny?

Fibromy

Kožní váčky, mohou mít tvar malého vystouplého znaménka, ale mohou i měřit několik centimetrů a vzhledem připomínat malé sloní ucho nebo prstík.

Fibromy nemají žádné speciální zabarvení, snad jen u tmavších fototypů mohou mít zhruba o odstín tmavší barvu než okolní kůže. Nejsou ani zarudlé, pokud nejsou mechanicky podrážděny.

Nesvědí, nepálí, nebolí a nejsou na pohmat bolestivé ani citlivé, zkrátka „nic nedělají“.

S ukončením těhotenství se fibromy mohou zmenšit, většinou už se ovšem nezmění a zůstanou stejné.

Riziko fibromů

U fibromů je riziko, že je nechtěně poraníte, natrhnete, strhnete nebo říznete, třeba při holení. Fibromy v místech, kde například nosíte podprsenku, kalhotky či ponožky, si raději nechte ambulantně odstranit. Je to v podstatě jen kosmetická prevence toho, že si je poraníte v ten nejnevhodnější okamžik, kdy zrovna nebudete moct řešit všechno od krve a rychle na šití do nemocnice. To se ostatně nehodí nikdy.

Hemangiomy

Vypadají, jako by vám na kůži ztuhla kapka krve. Hemangiomy se stejně jako fibromy objevují po celém těle, v těhotenství ovšem ještě častěji v oblasti krku, ňader a bříška.

Stejně jako kožní váčky jsou i tyhle tuhé kapky krve zcela neškodné, jediná jejich vada je estetická otravnost. Mohou totiž dorůst do velikosti až několik centimetrů (ačkoli to běžné rozhodně není) a potom, pokud jsou na místě viditelném při běžném oblečení, je to k vzteku. Každý se vás bude ptát, jestli jste se neporanila.

Jejich barva je krvavá, a to na poměrně široké škále od světle červené až po rudě karmínovou.

Riziko hemangiomů

I tyhle mohou být vystouplé a působit stejné trampoty jako fibromy, zkrátka si je můžete nechtěně zatrhnout, nebo mohou být až nepříjemně na očích. Jejich ambulantní ošetření (vyříznutí) je skutečně rutinní záležitost a nemusíte váhat ho podstoupit.  

Kdy zbystřit

  • Nové útvary na kůži jsou výrazně zbarveny – ať už doruda (to ukazuje spíš na zánět a dermatologický problém) nebo dohněda, šeda až černa.

Nová tmavá znaménka mohou být neškodná i závažná. Pokud jste na vážkách, vždy raději navštivte lékaře (specialistu dermatologa). Lepší jednou zbytečně než pozdě.

  • Nové útvary na kůži bolí. Pálí, svědí, cuká v nich, jsou na pohmat bolestivé, pociťujete v nich tlak nebo jakýkoli jiný neobvyklý pocit. 

Víte, vždy to může být jen záludný uhřík, který vás vyplaší. Ano, možná budete v ordinaci za mírně hysterickou osůbku. Ale pro klid vaší duše – pokud máte obavy, raději ihned k lékaři.

  • Tmavá znaménka se zvětšují či mění tvar, mění se jejich okraje. 

To bohužel bývá velmi špatný signál a může značit počátek rakoviny kůže. Nemusí, ale může. Vždy konzultujte s dermatologem.

V drtivé většině případů jsou nové útvary na kůži v těhotenství úplně neškodné, nic neznamenají, nic s nimi nebudete muset dělat. Ale přesto je obezřetnost zcela na místě a je dobré pravidelně pokožku prohlížet a vnímat její změny.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Péče o ňadra ve třetím trimestru

Může se zdát, že okamžik, kdy se o pozornost začnou hlásit ňadra nastane až po narození dítěte. Příroda ovšem někdy...

Číst celý článek

Pomoc: Moje dítě nechce chodit ven

Děti si někdy vezmou do hlavy, že něco nechtějí, nemají rády, nebudou to dělat a… A nastává souboj nervů a...

Číst celý článek

Jak poznat ekzém od potniček

Předem upozorňujeme, že to není snadné. Mnohdy s tím mají problém i zkušení pediatři a dermatologové. Novorozenci a...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se