Dětská rýmaMalé děti mají problém s rýmou tak často, že jsou někdy v žertu nazývány usmrkanci, smrkáči nebo usoplenci. Proč malé děti rýmou tolik trpí a jaké triky vám pomohou nad rýmou zvítězit? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Proč má rýmu? Pořád!

U některých dětí se zdá, že mají rýmu 10 měsíců v roce; od září do června. A pokud v autě používáte klimatizaci, možná ji mají celoročně.

Až na poměrně vzácné případy chronické rýmy je tohle normální a vcelku běžný jev. Souvisí totiž s vývojem dětské imunity, která v nízkém věku, již od prvního roku života, prochází dramatickým vývojem a některá období jsou pro její budování vyloženě zátěžová:

 • Nástup do školky.
 • Narození sourozence (zdravotní stav vždy ovlivňuje i psychika, odborně se tomu říká psychosomatika).
 • Stěhování nebo jiné velké změny v životě dítěte.

Někdy však mohou zdrojem rýmy být i zdánlivé banality jako nevhodné boty, ve kterých je dítěti zima, čepice, kterou profukuje, nebo sliznice podrážděná ze suchého vzduchu v přetopených místnostech. V jistých případech bývá příčinou „nekončící“ rýmy alergie.

Dá se poznat alergická rýma?

Spolehlivě ji pozná jenom lékař specialista – alergolog, ale signály můžete pozorovat i vy:

 • Výhradně noční pokašlávání, posmrkávání, ve dne jsou projevy minimální.
 • Konstantní (neměnící se) stav. Rýma se v průběhu týdnů nezhoršuje ani nelepší. Je celé týdny a měsíce pořád plus minus stejná.
 • Rýma není hlenovitá, spíš vodnatá, někdy „teče“ i z očí.
 • Příležitostně doprovází rýmu rovněž drobná vyrážka.

Babské rady

Malým dětem někdy trvá až do předškolního věku, než se naučí smrkat. Smrkání mnohdy není řešením, když je nos ucpaný a dutiny plné. Našli jsme pro vás pár triků:

 • Ruce do teplé vody

Tak teplé, jak jenom dítě snese, po chvíli ještě můžete malinko teplé vody přidat. Dítěti se rozšíří cévy na rukou, tím dojde k odkrvení sliznic, kde mírně opadne otok, a spustí se výtok (spustí se rýma, zkrátka dítěti začne téct z nosu).

 • Odsávačka na vysavač

Tahle technika vypadá jako malé mučení, ale nemusíte mít obavy, dítěti skutečně nijak neublížíte. Na hadici vysavače nasadíte speciální hadičku se savičkou určenou pro odsávání hlenů a zapnete vysavač. 

Na trhu najdete i původní ústní odsávačky na hleny. U nich z jedné strany dospělý nasává vzduch a z druhé se odsávají hleny. Tento způsob je ovšem dost namáhavý, zdlouhavý a – co si budeme povídat – trochu nechutný.
Odsávání nejlépe pomáhá u spuštěné rýmy, kdy samotné dítě ještě není schopné smrkat.

Spolehněte se na mořské vody

Není to skutečná mořská voda, ale roztok z laboratoře, který má její léčebné vlastnosti. Sůl totiž efektivně a poměrně šetrně pomáhá rozpouštět a ředit hlen, proto je vyhledávaným pomocníkem při léčbě rýmy dětí i dospělých.

Solné roztoky různé intenzity běžně koupíte v lékárně. Skvělá zpráva je, že výrobci myslí na potřeby malých dětí a vyrábějí i nosní spreje se speciálním malým vstřikovačem, který se vejde do dětského nosíku a vpraví tam menší množství látky, než je třeba u dospělých.

Můžete si vybrat podle koncentrace soli i účinnosti:

 • Hypertonická mořská voda se volně prodává v lékárnách a je zcela bezpečná pro každodenní a dlouhodobé používání i u novorozenců.
 • Isotonická (někdy také hypotonická) mořská voda má vyšší koncentraci soli, je účinnější, ale také agresivnější ke sliznicím. Pro malé děti do 1 roku není vhodná, pro děti do 3 let by se měla používat maximálně 1 celý týden, poté následuje nejméně 1 týden pauza. Je nutné sliznice ochránit před zbytečným nadměrných rozleptáním působením soli.
 • Fyziologický roztok, který je na trhu k mání s několika druhy příměsí, například s měďnatou solí, je rovněž volně v prodeji a jeho použití u dětí nad 1 rok je možné.

Vyhněte se běžným nosním sprejům. Látky, které obsahují, mají sice u dospělých skvělé výsledky a lze je doporučit, pro děti a jejich citlivé sliznice jsou však příliš agresivní.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Molusky: Jak je poznáte a jak je porazíte?

Malé bradavičnaté puchýřky mohou připomínat akné, jde však o urputné infekční onemocnění, které trápí zejména malé...

Číst celý článek

Kdy miminku začít přidávat tekutiny

Kdy je správný čas k příkrmům a kojení přidat další tekutiny? Univerzální recept neexistuje, ale máme pár tipů, jak...

Číst celý článek

Pálení žáhy v těhotenství

Nepříjemné pálení žáhy patří mezi časté obtíže těhotných žen. Co ho způsobuje a jak se mu můžete bránit? To pro vás...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se