Dětská rýmaMalé děti mají problém s rýmou tak často, že jsou někdy v žertu nazývány usmrkanci, smrkáči nebo usoplenci. Proč malé děti rýmou tolik trpí a jaké triky vám pomohou nad rýmou zvítězit? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Proč má rýmu? Pořád!

U některých dětí se zdá, že mají rýmu 10 měsíců v roce; od září do června. A pokud v autě používáte klimatizaci, možná ji mají celoročně.

Až na poměrně vzácné případy chronické rýmy je tohle normální a vcelku běžný jev. Souvisí totiž s vývojem dětské imunity, která v nízkém věku, již od prvního roku života, prochází dramatickým vývojem a některá období jsou pro její budování vyloženě zátěžová:

 • Nástup do školky.
 • Narození sourozence (zdravotní stav vždy ovlivňuje i psychika, odborně se tomu říká psychosomatika).
 • Stěhování nebo jiné velké změny v životě dítěte.

Někdy však mohou zdrojem rýmy být i zdánlivé banality jako nevhodné boty, ve kterých je dítěti zima, čepice, kterou profukuje, nebo sliznice podrážděná ze suchého vzduchu v přetopených místnostech. V jistých případech bývá příčinou „nekončící“ rýmy alergie.

Dá se poznat alergická rýma?

Spolehlivě ji pozná jenom lékař specialista – alergolog, ale signály můžete pozorovat i vy:

 • Výhradně noční pokašlávání, posmrkávání, ve dne jsou projevy minimální.
 • Konstantní (neměnící se) stav. Rýma se v průběhu týdnů nezhoršuje ani nelepší. Je celé týdny a měsíce pořád plus minus stejná.
 • Rýma není hlenovitá, spíš vodnatá, někdy „teče“ i z očí.
 • Příležitostně doprovází rýmu rovněž drobná vyrážka.

Babské rady

Malým dětem někdy trvá až do předškolního věku, než se naučí smrkat. Smrkání mnohdy není řešením, když je nos ucpaný a dutiny plné. Našli jsme pro vás pár triků:

 • Ruce do teplé vody

Tak teplé, jak jenom dítě snese, po chvíli ještě můžete malinko teplé vody přidat. Dítěti se rozšíří cévy na rukou, tím dojde k odkrvení sliznic, kde mírně opadne otok, a spustí se výtok (spustí se rýma, zkrátka dítěti začne téct z nosu).

 • Odsávačka na vysavač

Tahle technika vypadá jako malé mučení, ale nemusíte mít obavy, dítěti skutečně nijak neublížíte. Na hadici vysavače nasadíte speciální hadičku se savičkou určenou pro odsávání hlenů a zapnete vysavač. 

Na trhu najdete i původní ústní odsávačky na hleny. U nich z jedné strany dospělý nasává vzduch a z druhé se odsávají hleny. Tento způsob je ovšem dost namáhavý, zdlouhavý a – co si budeme povídat – trochu nechutný.
Odsávání nejlépe pomáhá u spuštěné rýmy, kdy samotné dítě ještě není schopné smrkat.

Spolehněte se na mořské vody

Není to skutečná mořská voda, ale roztok z laboratoře, který má její léčebné vlastnosti. Sůl totiž efektivně a poměrně šetrně pomáhá rozpouštět a ředit hlen, proto je vyhledávaným pomocníkem při léčbě rýmy dětí i dospělých.

Solné roztoky různé intenzity běžně koupíte v lékárně. Skvělá zpráva je, že výrobci myslí na potřeby malých dětí a vyrábějí i nosní spreje se speciálním malým vstřikovačem, který se vejde do dětského nosíku a vpraví tam menší množství látky, než je třeba u dospělých.

Můžete si vybrat podle koncentrace soli i účinnosti:

 • Hypertonická mořská voda se volně prodává v lékárnách a je zcela bezpečná pro každodenní a dlouhodobé používání i u novorozenců.
 • Isotonická (někdy také hypotonická) mořská voda má vyšší koncentraci soli, je účinnější, ale také agresivnější ke sliznicím. Pro malé děti do 1 roku není vhodná, pro děti do 3 let by se měla používat maximálně 1 celý týden, poté následuje nejméně 1 týden pauza. Je nutné sliznice ochránit před zbytečným nadměrných rozleptáním působením soli.
 • Fyziologický roztok, který je na trhu k mání s několika druhy příměsí, například s měďnatou solí, je rovněž volně v prodeji a jeho použití u dětí nad 1 rok je možné.

Vyhněte se běžným nosním sprejům. Látky, které obsahují, mají sice u dospělých skvělé výsledky a lze je doporučit, pro děti a jejich citlivé sliznice jsou však příliš agresivní.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Péče o ňadra ve třetím trimestru

Může se zdát, že okamžik, kdy se o pozornost začnou hlásit ňadra nastane až po narození dítěte. Příroda ovšem někdy...

Číst celý článek

Pomoc: Moje dítě nechce chodit ven

Děti si někdy vezmou do hlavy, že něco nechtějí, nemají rády, nebudou to dělat a… A nastává souboj nervů a...

Číst celý článek

Jak poznat ekzém od potniček

Předem upozorňujeme, že to není snadné. Mnohdy s tím mají problém i zkušení pediatři a dermatologové. Novorozenci a...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se