Podívat se na porod. Ano, nebo ne?Před porodem nikdy nevíte, „do čeho jdete“. Můžete si o porodu načíst informace, můžete si vyslechnout porodní příběhy kamarádek anebo se můžete podívat na záznam porodu na videu, na internetu je jich dost. Co z toho má skutečný přínos a co nedělat?

Porod – časté téma

Když se v dámské společnosti sejdou dvě a více žen, které nedávno porodily, téma často sklouzne právě k porodům. Často se nechtěně dozvíte nejen o průběhu porodu svých kamarádek, ale také jejich kamarádek, známých a žen, které jste nikdy ani neviděla.

Často se hovoří o extrémních případech, takže jsou historky plné pochybení doktorů, obrovských miminek, hodin a hodin bolesti, rozmanitých zdravotních komplikací v čele s preeklampsií a eklampsií a samozřejmě též doporučení na konkrétní postup podle konkrétních lidí.

„Musíš si nechat dát epidurál, řekni si o hamiltona!“

Jsou vám takové věty povědomé? Zbystřete. Vaši představu o porodu totiž ne úplně zdravým způsobem ovlivňují lidé, kteří u vašeho porodu nebudou a nebudou moct v reálném čase odborně posoudit situaci. Pouze ve vás vyvolávají představy, jak by to mělo probíhat.

Stejnou funkci splní sledování porodu na videu. Pro představu, co se během porodu děje, vám stačí učebnice biologie. Na videu totiž vidíte konkrétní porod s konkrétními specifiky, ale váš porod může být naprosto odlišný. V důsledku to povede k tomu, že budete očekávat stejný průběh události, jaký měla ona konkrétní žena na videu. 

Individuální průběh

Jenže každý porod je jiný. To, co u někoho způsobí usnadnění porodu (třeba epidurální anestezie nebo Hamiltonův hmat), nemusí být u druhého vůbec vhodné. Zkrátka proto, že každý porod je jiný.

Platí to o průvodních jevech. Krvácení, zvracení, průjem, studený pot nebo kontrakce bez bolesti jsou jevy, které jsou opředeny historkami, které jim dodávají význam.

Vezměme si jako příklad zvracení. Zvracení totiž může být příznakem blížící se eklampsie, což je nesmírně závažný stav, kdy jde o život ženy i dítěte, a na téhle tenké hranici se počítá každá minuta. Zkrátka noční můra.

A přitom celá řada žen v první době porodní zvrací, ale pak prožije porod, jehož průběh je lékařsky zcela bez problému.

Jak je to možné? Zvracení v počáteční fázi porodu zkrátka může vyvolat stres, ale i mechanický tlak na vnitřní orgány během kontrakcí. Někdy stačí dráždivé jídlo před začátkem porodu, někdy pouze kyselý pomeranč nebo trochu džusu.

Jak vidíte, věnovat přílišnou pozornost porodům jiných lidí vám přinese spíš stres, mylná očekávání a někdy také zbytečný strach před katastrofickými scénáři. V neposlední řadě zasívá semínko nedůvěry k lékařům a nemocničnímu personálu

Důvěra k porodnímu personálu je klíčová pro váš vnitřní klid. Navíc, jsou to lidé, kteří mají porody na starosti dennodenně, mají na to vzdělání, a hlavně mají zkušenosti. Věřte, že vědí, co dělají.

A na video se nekoukejte. Některé věci je lepší nevidět, abyste si je pak nemusela živě představovat. Lidské tělo je jeden velký zázrak a je daleko, daleko pružnější a odolnější, než vypadá.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Molusky: Jak je poznáte a jak je porazíte?

Malé bradavičnaté puchýřky mohou připomínat akné, jde však o urputné infekční onemocnění, které trápí zejména malé...

Číst celý článek

Kdy miminku začít přidávat tekutiny

Kdy je správný čas k příkrmům a kojení přidat další tekutiny? Univerzální recept neexistuje, ale máme pár tipů, jak...

Číst celý článek

Pálení žáhy v těhotenství

Nepříjemné pálení žáhy patří mezi časté obtíže těhotných žen. Co ho způsobuje a jak se mu můžete bránit? To pro vás...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se