Nočníkový rituálUčení na nočník je hotová věda. Některým dětem to jde samo a po měsíci tréninku si zcela bez problému řeknou o nočník, u jiných je to trápení na několik let. Rádce Mimi klubu pro vás našel pár tipů a triků, jak dětem i rodičům usnadnit pobyt na nočníku.

Pozorování

Polovina úspěchu je vystihnout správný okamžik. Nemělo dítě stolici večer? Zkuste ho na nočník posadit po snídani nebo zkuste podat teplý čaj hned po probuzení.

Dítě si v krátké době uleví a nevypěstuje si k sezení na nočníku odpor – vždyť jde dlouhé nudné nicnedělání, kdy rodič chce úkon, který právě teď není v silách dítěte provést.

Soukromí

Některým dětem je to buřt a klidně budou trůnit v centru dění domácnosti. Máme ovšem i drobečky, kteří na nočník potřebují klidné místo, soukromí. Pokud se dítě na frekventovaném místě vzpouzí, zkuste mu jinde přichystat místečko příhodnější. Rohy a kouty, částečně skrytá místa za nábytkem, nikoli zády k oknu či ke dveřím. Výhodou může být i méně osvětlené místo.

Zábava

Jakkoli to zní zvláštně, dítě by se nemělo na nočníku nudit. Posaďte se k němu a ukazujte mu knížku. Tady je pejsek, tady svítí sluníčko. Ukaž mi sluníčko, řekni, jak dělá pejsek. Odvést pozornost a zároveň dítě nenásilnou formou učit je daleko efektivnější než jej nutit k tlačení.

Pokyn „zatlač“ beztak děti nemusí chápat, vy si ale můžete vzít na pomoc názornější příklady. Můžete třeba v blízkosti pustit vodu, dětem (i dospělým) to podvědomě pomáhá zahájit močení. Případně si vypomozte moderní technologií a pusťte na mobilu zvuky šplouchající a tekoucí vody.

Nikdy to nedělejte násilně a nikdy nepředhazujte dítěti, že se ještě nevyčůralo. Nevyčítejte mu, že málo tlačí. Nechte ho soustředit se na knížku. Ostatně, i když nevykoná potřebu, nebude to ztracený čas, protože se s ním budete učit. Spíš se ptejte sama sebe, zda byl správný čas, a zkuste to později.

Bonus: Když se děti nebudou na nočníku nudit, nebudou mít tak výraznou tendenci ve chvíli nepozornosti studovat jeho případný obsah. Děti jsou zvídavé a je úplně normální, že je zajímají i vlastní bobíky. Když jim poskytnete lepší stimul v podobě zajímavé knížky, nebude je to tolik přitahovat.

Pochvala

Povede-li se úkon, dítě pochvalte, ale nejásejte. Obrovským uznáním a aplausem totiž budete jen zbytečně upozorňovat na celou nočníkovou záležitost. Naopak! Vy přece chcete, aby se stala přirozenou součástí života dítěte, tak z ní sami nedělejte výjimečný okamžik. Pochvalte dítě, ale nedělejte cirkus, na dítě by to mohlo mít opačný efekt. Když jde o něco výjimečného, dítě bude mít větší tendenci aktivitu bojkotovat a získávat skrze nočník více pozornosti.

Neobchodujte

Je to lákavý výchovný prostředek. Když se vykakáš do nočníku, pustím ti pohádku. Krátkodobě to navíc skvěle funguje. Ale nedělejte to, tím si na sebe šijete bič. Dítě bude vyžadovat odměnu za každý plný nočník. Děti bývají chytřejší obchodníci než rodiče. Dejte si na to pozor. :-)Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Vykouzlete prázdniny doma

Dva měsíce prázdnin jsou dlouhá doba. Mezitím dospělí chodí do práce a mimo dovolenou je to pro děti vlastně čas jako...

Číst celý článek

Babské rady na atopický ekzém

Můžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje...

Číst celý článek

Letní dermatologické hrozby v těhotenství

V těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se