Po porodu zpět do formyNěkomu jdou kila dolů sama. Stačí kojení a trocha pohybu a za 4 měsíce není po těhotenských kilech ani stopy. Bohužel ne všechny máme takové štěstí. Jak se po porodu dostat zpět do formy?

Zatejpujte bříško

Spousta žen utrpí během těhotenství rozestup svalstva dutiny břišní. Pozná to váš gynekolog a měl by vás o tom informovat, ale můžete to zjistit i sama, stačí pozorovat břicho při sedu-lehu, pokud se uprostřed vyklene vertikální válcovitý útvar, rozestup svalstva je i váš problém.

Někomu se po porodu svalstvo samo přirozeně stáhne, ale bohužel to není pravidlem. Pomůže vám však odborné zatejpování bříška. Objednejte se na něj na fyzioterapeutické oddělení do nejbližší nemocnice, zákrok by měl být hrazen pojišťovnou. Ve větších městech se můžete svěřit i do rukou specializovaných fyzioterapeutických klinik, kde vám případně nabídnou i cvičení nebo další procedury.

Tejpy (jakési pružné textilní lepicí pásky, zpravidla zářivě barevné) pomohou svalům podpořit činnost, která je žádoucí. Záleží na způsobu, jak jsou nalepeny. Raději se do tejpování nepouštějte sami, i když internet je plný instruktážních videí.

Klíč je ve výživě

Jídelníček během kojení je velká záludnost. Máte chuť na všechno a pořád, ale když má dítě střevní koliky, nemůžete skoro nic. Vybalancovat vyvážený jídelníček bohatý na živiny, bílkoviny, vitaminy, minerály, vlákninu a vápník, to je téměř nadlidský úkol.

Tipy:

 •  Koktejl místo pečiva
  Čerstvé pečivo většinou způsobuje miminkům střevní koliky, dovolit si jej během kojení může jen malé procento žen.
  Nahraďte pečivo k snídani vydatným koktejlem. Nebojte, naházení surovin do mixéru není zase o tolik časově náročnější. Ovesné vločky, bílý jogurt, jablko, mrkev, banán, případně jakákoli libovolná kombinace ovoce a zeleniny podle vaší chuti, případně můžete přidat i semínka typu chia, slunečnice nebo dýně. Opatrná buďte s oříšky, jsou to významné alergeny.
 •  Pára místo pekáče
  Parní hrnec sice stojí přes tisícovku, je to však investice, která se vám vrátí na figuře.
  Neuvěříte, jak lahodná může být zelenina sama o sobě, dokud ji neochutnáte uvařenou v páře. Celé menu navíc připravíte bez gramu tuku navíc a díky lepšímu zachování chuti vám bude stačit i méně soli. K zelenině přihoďte tři brambory, mističku rýže, bulguru nebo asijských nudlí a za bílkovinnou složku rybu, kuřecí kousky, vepřovou panenku, tofu nebo sýr.
 • Ovoce a zelenina místo chipsů a čokolády
  Je to trochu knížecí rada, protože chutě během kojení bývají opravdu nevyzpytatelné, zato však intenzivní. Ale musíte na sebe být pes. Pro lepší uspokojení chutí můžete ovoce vyšperkovat namáčením v ochuceném jogurtu a na zeleninu si můžete připravit dip z jogurtu, smetany, zakysané smetany, sýra apod.

Hlídejte pohyb

Kolem miminka se naběháte dost, v dnešní době smartphonů dokonce můžete hlídat, jestli je vaše „dost“ opravdu „dost“.

Stáhněte si zdarma některou z tisíců aplikací, které za vás budou hlídat váš pohyb.

Denně:

 • Alespoň 10 000 kroků
  nebo
 • Nejméně 5 km chůze
  nebo
 • Alespoň 30 minut intenzivní pohybové aktivity (rychlá chůze s kočárkem, jinak ale cokoli od plavání, běhu, pilates, aerobiku atd.)
 • Více spálených kalorií, než máte bazální metabolismus (BM) (BM = 655 + (9,6 × hmotnost) + (1,85 × výška) – (4,7 × věk)

Jak vidíte, kterýkoli parametr si zvolíte, ten aplikace pohlídá. Na trhu jsou také sofistikované náramky, které umí sledovat vše naráz, ale na ně si připravte částku začínající na tisícovce.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Trénujte oblékání

Další skok k samostatnosti, který ušetří spoustu času a nervů. Mezi druhým a třetím rokem je správný čas na nácvik...

Číst celý článek

Kolik mají miminka přibírat

Jaký váhový přírůstek máte očekávat u svého miminka? Kolik gramů za jak dlouhou dobu? Přehlednou tabulku s...

Číst celý článek

Voní/nevoní – jak se mění váš čich

Proč se v těhotenství mění čich, jak nepříjemným pachům čelit a kdy to skončí? O změnách vnímání vůní během...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se