Příchod sourozenceNikdy to není snadné, a ještě se to liší, jestli je prvnímu dítěti rok, dva, tři nebo pět. Pozitivní motivaci dítěte zvládnete nejlíp sami, ale čeho se rozhodně vyvarovat? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Miminko nic „nebere“

´        Musíš nechat plenky miminku

´        Teď bude jídelní židlička miminka

´        Půjčíme miminku tvou postýlku, budeš spinkat sám

Spousta těch věcí dává smysl a jsou normální. Jistě, že vaše starší už vyrostlo z dětské postýlky a už se zvládne najíst na normální židli.

Pokud situaci nastavíte tak, že starší dítě musí udělat velkorysý ústupek, vzdát se vlastního pohodlí, komfortu, výhody, libůstky a má je dobrovolně, a ještě s láskou přenechat miminku.

To je nejkratší cesta k počátku sourozenecké rivality, žárlení na miminko a negativní reakce.

I když to bude skutečnost a pravda pravdoucí, nepopisujte to slovně a snažte se výměnu učinit před narozením miminka. To znamená odnaučit dítě z plenek nebo ho přestěhovat už v době, kdy je druhé miminko ještě v bříšku.

U plenek je někdy lepší počkat až po narození miminka, až přejde první vlna emocí a dítě si do plenek nebude projektovat vlastní privilegia.

Miminko nic „nedává“

Setkáváte se s tím často? Jak miminko do porodnice doneslo hračku staršímu sourozenci jako dárek?

Ale jděte. Mladší dítě stejně dostane dárek z vašich rukou, takže průvodní historka nepadne na úrodnou půdu a starším dětem zase bude podezřelé, že někdo, kdo neumí chodit ani mluvit, umí obdarovat hračkou.

Notabene: Když miminko dítěti dává hračku, proč potom tolik brečí a křičí a vyžaduje tolik pozornosti? Pro starší dítě jsou to matoucí signály.

Miminko není teď na prvním místě

Ovšem, je. Starší dítě se o sebe už částečně postará, chvilku si pohraje samo, umí chodit a nemusíte ho nosit a nepotřebuje už vaše prsa k nakojení. Zatímco kolem miminka máte směnu 24/7.

Takhle to nikdy staršímu dítěti nepodávejte. Neočekávejte, že empaticky pochopí, že maminka má teď hodně práce s miminkem, a tak se musí starší dítě z vlastní vůle, laskavě a vstřícně, uskrovnit v nárocích na servis a pozornost.

Vždyť je to pořád malé dítě! Tuhle situaci mohou děti chápat až kolem 5. roku věku, kdy jsou podobné empatie již (některé z nich, ne všechny) schopné.

Jakkoli vám teď starší dítě připadá nesmírně vyspělé, chytré, šikovné a hodné (oproti miminku), mějte na paměti, že je to pořád malý špuntík, který podobné sociální procesy vnímá v obrovsky zjednodušeném rámci svého mikrosvěta. Neočekávejte od něj podporu a nezlobte se na něj, když vám ji neposkytne.

Miminko má prim v mazlení

Ovšem! Vždyť to malé je tak rozkošné. A vás může mírně otravovat, že jakmile začnete kojit, už na vás visí i starší dítě.

Je to náročné na vaše nervy, ale nešetřete něžnými doteky, mazlením, objímáním a pusinkami. Vaše starší dítě má (stejně jako vy) teď docela těžké období a potřebuje více než kdy dřív ujišťovat o vaší bezpodmínečné lásce.

Napněte síly a mazlete, mazlete a mazlete. Nebojte se, ono to nebude trvat věčně, za pár týdnů první emoce opadnou a vám se zase stran péče o první dítě uvolní ruce.

Nezkoušejte mazlení přenést na další členy rodiny. Rada, ať se jde pomazlit za tatínkem, sice perfektně dává smysl, ale dítě to bude vždy vnímat jako odmítnutí. Musíte to být vy, kdo bude staršímu dítěti projevovat velkou porci něžných citů.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Trénujte oblékání

Další skok k samostatnosti, který ušetří spoustu času a nervů. Mezi druhým a třetím rokem je správný čas na nácvik...

Číst celý článek

Kolik mají miminka přibírat

Jaký váhový přírůstek máte očekávat u svého miminka? Kolik gramů za jak dlouhou dobu? Přehlednou tabulku s...

Číst celý článek

Voní/nevoní – jak se mění váš čich

Proč se v těhotenství mění čich, jak nepříjemným pachům čelit a kdy to skončí? O změnách vnímání vůní během...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se