Zmírněte otoky přirozenou cestouOteklé nohy, ale i prsty na rukou, nebo dokonce obličej? Co otoky způsobuje a jak se jich můžete zbavit? Tipy & triky proti otékání v těhotenství přináší Rádce Mimi klubu.

Proč v těhotenství otékáte?

Můžete se setkat s odpovědí, že je to normální a že se to prostě v těhotenství děje. To je sice statisticky pravda, ale rozhodně není pravda, že je to normální a zdravé. Otoky jsou špatně. Je to anomálie.

Otoky signalizují snížený průchod krve vaší cévní soustavou a ukazují, že váš kardiovaskulární systém není v dobré kondici.

Konkrétní příčiny?

Můžete si vybrat, většinou se jedná o kombinaci několika důvodů:

 • Více krve a hustší krev
  To je možná jediná z příčin, která „normální“ je. V těhotenství je skutečně v ženském těle více krve, ale je hustší než obvykle, a navíc se musí vejít do stejného cévního systému jako dříve (pomineme-li nové cévy, které obsluhují dělohu).
  V cévách a žílách je tedy o něco těsněji než dříve.  
 • Mechanické utlačení dolní duté žíly
  Tím, jak se děloha zvětšuje, přirozeně dochází ke zvýšení tlaku na dolní dutou žílu. To je velká žíla, která odvádí krev z dolních končetin zpátky k srdci. Vaše děloha na ní tak trochu „sedí“ a tím komplikuje návrat krve z nohou zpět. V nohách se pak krev hromadí a způsobuje otok.

  Pravda je, že čím víc kilo naberete, tím je tohle mechanické utlačení intenzivnější. Ruku na srdce, kolik máte nahoře?
 • Málo pohybu
  Chůzí a cvičením zrychlíte krevní oběh, krev se rozproudí a lépe se rozpohybuje. Lépe se také okysličí a vymění se i v těch nejzapadlejších cévkách. Když se nehýbete, krev se právě v těchto „koncových“ oblastech žil hromadí. Typicky pak způsobuje otoky chodidel, kotníků nebo prstů na rukou. Schválně, když budete hodinu sedět u počítače, prohlédněte si potom své prsty.
 • Špatná životospráva
  Hodně soli, hodně tuku, málo tekutin, to jsou přitěžující okolnosti v jídelníčku, které vám naservírují ukázkové otoky. Když večer slupnete sáček chipsů, nedivte se, že budete mít ráno kotníky jako konve a prsty jako salámky.

Co s tím?

Hýbejte se a jezte zdravě! Takové doporučení z výše uvedeného jasně vyplývá, ale není to všechno. Navíc, nikdo z nás není superman, a ne vždycky můžete ovlivnit vše.

Další tipy proti otokům:

Kompresní punčochy

Možná je znáte od své babičky, teď nastal ten správný čas pořídit si je taky. Nestojí zase tolik, a kromě otoků vám pomohou i proti křečovým žilám. V padesáti si poděkujete, že jsou vaše nohy bez viditelných žil.

Speciální krémy

Najdete je pod názvy jako: Krém proti křečovým žilám, Chladivý krém na žíly nebo Žilní mazání. Možná se také porozhlédněte v koupelně své babičky. Ostatně, možná vám dá tip z vlastní zkušenosti.

Masáže

Ať už přemluvíte partnera, nebo si zajdete do salonu, obyčejná masáž chodidel či celých nohou vám prokáže neskonale blahodárnou službu. Jindy doporučované lymfatické masáže si v těhotenství odpusťte, uvolní ze ztuhlých nohou zbytečně moc toxinů naráz a mohly by vaše těhotenství zbytečně zatížit.

Rituály

Každých 15 minut vstaňte od počítače.
Každý den jděte alespoň na 30minutovou procházku.
Jakmile je to možné, dejte si nohy nahoru.
Vyhýbejte se podpatkům.
Solte méně.
Pijte více.

Hlavně své otoky sledujte. Pokud se vám bude zdát, že téměř či vůbec nereagují na režimní opatření ani neopadají s ránem (večer budou spíš větší), pak je možné, že nejsou způsobeny výše popsanými příčinami a mohou být neblahou předzvěstí blížící se preeklampsie. To je poměrně závažný stav, při kterém dochází k mohutným otokům, vysokému krevnímu tlaku, postupně se přidává selhávání orgánů a často je jediným řešením okamžitý předčasný porod. Naštěstí dnešní systém gynekologických prohlídek a vyšetření je nastaven tak, aby zvýšené riziko preeklampsie zachytil včas. Přijmou se opatření, která ji alespoň částečně potlačí.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Molusky: Jak je poznáte a jak je porazíte?

Malé bradavičnaté puchýřky mohou připomínat akné, jde však o urputné infekční onemocnění, které trápí zejména malé...

Číst celý článek

Kdy miminku začít přidávat tekutiny

Kdy je správný čas k příkrmům a kojení přidat další tekutiny? Univerzální recept neexistuje, ale máme pár tipů, jak...

Číst celý článek

Pálení žáhy v těhotenství

Nepříjemné pálení žáhy patří mezi časté obtíže těhotných žen. Co ho způsobuje a jak se mu můžete bránit? To pro vás...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se