Naučte dítě jíst samostatněMá jíst na dětské židličce nebo na normální židli? Má mít bryndák? Když u jídla nevydrží, máte otevřít knížku nebo pustit pohádku? Jak naučit dítě stolovat, zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Rituály, pravidelnost, váš vlastní příklad

Když máte dítě naučit jakési stolovací disciplíně, chcete-li návyku, musíte začít u sebe. Dost možná budete dokonce svoje dosavadní stolování upravit. Jak na to?

 1. Víte, co bude k jídlu
  Je to dané a nejsou třeba otázky jako „na co máš chuť“. Je to nemilosrdné, ale možnost volby automaticky poskytuje možnost odmítnout a tu děti milují. Pak je tu ale potřeba, aby soulad byl i mezi partnery a dalšími dětmi. Jakmile někdo začne protestovat, že „tohle nechce a tohle nejí“, dítě rychle pochopí, jak se tahle odmítací hra hraje.
 2. Zasedací pořádek          
  Zdánlivá drobnost a hloupůstka. Pokud dítě jednou jí v sedačce, jindy na gauči, pak na dospělácké židli a někdy zase na klíně rodiče, logicky může začít vyžadovat změnu místa a tím se jídlo oddaluje a komplikuje. Jasně daný zasedací pořádek nedává dítěti možnost protestovat. Opět – pokud to nevidí u druhého rodiče nebo sourozenců.
 3. Prostřeno!
  K jídlu patří prostírání, lžíce, nápoj, volitelně pak bryndák nebo dětské nádobí. Servírujte hlavní denní jídla stejně a dítě bude lépe chápat, co se po něm chce.
 4. U stolu se sedí
  A nejste to náhodou vy, kdo pořád odbíhá, pro něco chodí, kouká do telefonu nebo vůbec nesedí u stolu? Ukažte dítěti, že jíst spolu znamená sedět, povídat si, jíst a věnovat se kromě jídla jeden druhému.
 5. Svačiny vs. zobání
  Dopolední svačina, odpolední svačina, případně dvě odpolední svačiny nebo druhá malá večeře před spaním. To se dá považovat za regulérní svačiny. Ale různé piškoty, ovocné kapsičky, čokoládové tyčinky, bonbony, rohlík do ruky nebo pytlík kukuřičných keksů většinou takový parametr nesplňují. Jsou jaksi navíc. Nešťastně dítě zasytí před hlavním jídlem nebo regulérní svačinou a nastává problém, protože dítě nemá hlad, a tak prostě nejí. Nejenže vám to nabourá stolování, ale hlavně to pokřivuje stravovací návyky dítěte a do dalších let si zakládáte na problém s obezitou a celkově nezdravým jídelníčkem.
 6. Knížka, hračka, televize, tablet, telefon
  Potřebujete dítě udržet u stolu, na chvíli ho zabavit, aby se alespoň trochu najedlo. Určitě i vy tušíte, že puštěná pohádka není to pravé ořechové. Není. Jenže všichni jsme jen lidé a občas se chceme v klidu najíst. A tak my rodiče opustíme důslednost a jdeme cestou nejmenšího odporu.
  Snažte se, ať to není pravidlem a používejte zabavovací techniky jen v nouzi nejvyšší nebo aspoň ne úplně pokaždé.


Dobrou, i když na vaše nervy poměrně náročnou, strategií také může být přizvat dítě k přípravě pokrmů. Bude potom mít pocit, že jídlo samo připravilo a tím pádem ho neodmítne. Nebo můžete pozvat jeho kamarády, kteří bez problému stolují (hlavně ty větší kamarády, které trochu naočkujete, aby předvedli ukázkové stolování), a dítě si najde adekvátní vzory.

A možná nejúčinnější strategie je ta nejjednodušší: Nedělejte z toho žádnou vědu. Když dítě jíst nechce, upozorněte ho, že další jídlo je až svačina v XY hodin a že do té doby nic nedostane. Jednou hlady neumře, ale pochopí, že odmítání jídla pro něj není výhodné. Musíte ovšem vydržet kňučení a vztekání malého hladovce, který loudí. Vydržíte-li, máte nejspíš vyhráno.

 Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Vykouzlete prázdniny doma

Dva měsíce prázdnin jsou dlouhá doba. Mezitím dospělí chodí do práce a mimo dovolenou je to pro děti vlastně čas jako...

Číst celý článek

Babské rady na atopický ekzém

Můžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje...

Číst celý článek

Letní dermatologické hrozby v těhotenství

V těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se