Pojmenujte dítě až po poroduV porodnicích se běžně odevzdává před porodem formulář, na kterém jsou uvedena jména pro dítě v ženské i mužské verzi. Je to ale povinnost a dá se dítě pojmenovat až po porodu? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Opravdu „musíte“?

V drtivé většině českých porodnic se zdá, že vyplnit formulář ohledně jména dítěte je povinnost, nutnost a že je to nevyhnutelné. Nezřídka ještě na porodním pokoji přemlouvají porodní asistentky nastávající rodiče, aby tento formulář vyplnili a podepsali.

Je to totiž ta nejjednodušší cesta, jak pojmenovat dítě. Ušetříte si tím běhání po úřadech a opravdu si alespoň trochu zjednodušíte život. Pokud máte jméno vybrané, rozhodně vám doporučujeme formulář vyplnit a podepsat.

Ovšem život přináší různé situace a může se stát, že zkrátka nevíte, jak se vaše dítě bude jmenovat. Zákon takovou variantu uznává.

Máte na to až měsíc

Podle zákona máte až měsíc na pojmenování dítěte. V porodnici bude mít uvedeno na štítku pouze příjmení a můžete jméno vybrat až po porodu. Nejpozději do měsíce ale musí být jméno dítěte zapsáno v matriční knize. Je to vaše právo podložené zákonem. V dalších formulářích, v lékařských zprávách, v komunikaci s pojišťovnou, se správou sociálního zabezpečení a s obecním úřadem vás ale s nepojmenovaným dítětem čekají spíš komplikace. U vašeho dítěte se totiž bude muset uvádět v kolonce jméno např. „Nezjištěno Novák“.

Jaký je další postup?

Čeká vás cesta na matriku. Vezměte si s sebou občanské průkazy obou rodičů (nebo cestovní pasy, pokud nemáte české občanství), oddací list, pokud jste oddáni, a prohlášení o otcovství, pokud nejste oddáni (to se vyřizuje ještě před porodem), a nakonec souhlasné prohlášení o jméně dítěte, které musí být podepsáno oběma rodiči. Na matriku se musíte dostavit nejdéle 1 měsíc po narození dítěte.

Pokud vybíráte jméno až po porodu, je potom nezbytné informovat o jméně i další spolupracující instituce, tedy zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení. V případě, že jste v zaměstnaneckém poměru, tak i svého zaměstnavatele.

Co se stane, pokud dítě nepojmenujete

I na takové případy zákon pamatuje. Tehdy se přistupuje k určení jména soudně. Jméno vašemu dítěti vybere soud. Většinou se volí frekventovaná jména, jako je Jakub a Tereza, nebo se jméno vybere podle kalendáře, kdo má zrovna svátek, pokud jméno pasuje k pohlaví. V případě babyboxů je zase obvyklé, že jméno vybere zdravotní personál, který dítě vyzvedne ze schránky.

Půlnoční bouře a Khaleesi

Někdy zvolené jméno není v českém kalendáři. Tehdy následuje dohoda s matrikou. Pokud ale matrika vybrané jméno zamítne, může takový případ skončit i u soudu. Žádný hon na neobvyklá jména se však v Česku nekoná, obě výše uvedená netypická jména v Česku mají své nositele.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Molusky: Jak je poznáte a jak je porazíte?

Malé bradavičnaté puchýřky mohou připomínat akné, jde však o urputné infekční onemocnění, které trápí zejména malé...

Číst celý článek

Kdy miminku začít přidávat tekutiny

Kdy je správný čas k příkrmům a kojení přidat další tekutiny? Univerzální recept neexistuje, ale máme pár tipů, jak...

Číst celý článek

Pálení žáhy v těhotenství

Nepříjemné pálení žáhy patří mezi časté obtíže těhotných žen. Co ho způsobuje a jak se mu můžete bránit? To pro vás...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se