Létání v těhotenstvíDovolenková sezona s sebou přináší otázku, zda a případně za jakých podmínek je vhodné využít leteckou dopravu. Existují lékařská omezení, či dokonce restrikce leteckých společností? Zjišťoval pro vás Rádce Mimi klubu.

Čím je cesta letadlem tak výjimečná?

Jde o tlak. Ačkoliv tlak uvnitř kabiny letadla je uměle udržován v normálu, náš organismus přesto cítí změny tlaku, vždyť naše těla se vznesou několik kilometrů do vzduchu. Zhodnocení situace záleží také na období těhotenství.

Na začátku těhotenství se nedoporučuje létat zejména mezi 3. a 10. týdnem těhotenství. Tehdy totiž plod hraje vabank neboli „všechno, nebo nic“. V tomto období je nejvyšší riziko vzniku fatálních malformací, které vyústí v přirozené ukončení těhotenství. Ačkoliv je to samozřejmě velmi smutná realita, je to fyziologické a přirozené. Statisticky dokonce na jednu ženu připadá až 6 těhotenství bez ohledu na počet porodů. Osud plodu je z velké části v rukou genetiky a zčásti v rukou štěstěny, počínání těhotné ženy nemá rozhodující vliv, přesto velká zátěž může průběh těhotenství ovlivnit. A právě létání v tomto období představuje realtivně vysoký nápor na organismus těhotné ženy. Nedoporučuje se létat ani v celém třetím trimestru. Změny tlaku mohou vyvolat předčasný porod. Od 36. týdne, u některých aerolinií dokonce již od 33. týdne, vám letecké společnosti neprodají letenku, a pokud vaše těhotenství zjistí na místě, nedovolí vám nastoupit do letadla. Vaše letenka propadne, neboť jste nesplnili podmínky přepravy, kde je toto omezení uvedeno.

Další „přitěžující“ okolnosti

Nejste-li tedy na začátku ani na konci těhotenství, můžete létat letadlem bez významnějšího rizika. Ovšem jsou zde okolnosti, které mohou riziko vzniku problémů notně zvýšit. A nejde pouze o samotné těhotenství, týkají se i vás samotné.

 • Vysoký tlak
  Vysoký tlak v těhotenství je jedním z indikátorů blížící se preeklampsie či eklampsie. To jsou stavy, které vedou k selhání orgánů. Jejich jediným řešením je okamžitý porod sekcí, tedy císařským řezem. Cesta letadlem může osobám, které trpí vysokým tlakem, přinést řadu zdravotních komplikací. Pokud během těhotenství pozorujete trvalé zvýšení krevního tlaku, konzultujte svůj záměr letět s gynekologem a dalšími odborníky.
 • Otoky
  Stejně jako vysoký krevní tlak jsou též otoky průvodním jevem preeklampsie a eklampsie. Téměř všechny ženy během těhotenství trpí mírnými otoky končetin, ovšem pokud jsou otoky masivní, neustupují ani po zchlazení a setrvání ve zvýšené poloze a projevují se nejen na končetinách, ale také na obličeji, pak je nezbytné ihned vyhledat lékaře. Pokud během těhotenství hodně otékáte, zvažte, zda je nutné využít leteckou dopravu, během níž se téměř jistě vaše otoky zhorší. Věc důkladně konzultujte se svým lékařem.
 • Křečové žíly
  Křečové žíly neboli varixy jsou odumřelé žíly, výrazně viditelné pod pokožkou a někdy i vystupující. Ačkoliv se při neléčení mohou rozvinout v bolestivé a nebezpečné bércové vředy, samotné křečové žíly nepředstavují větší zdravotní riziko. Během těhotenství jsou poměrně běžné a jejich viditelnost zase ustoupí s porodem. Vždy je dobré se jim aktivně bránit a posléze je spolehlivě řešit.
  Pokud pozorujete první viditelné žilky, zejména na dolních končetinách, poraďte se s lékařem a pořiďte si kompresní punčochy. Ty dovedou mnohé žíly zachránit a zabrání rovněž masivnějšímu rozvoji křečových žil. Léčbu doplňte mastí, krémem či gelem proti křečovým žilám, na trhu jich najdete celou řadu a nejedná se o nijak velkou finanční investici.Vždyť jde o vaše zdraví (a váš vzhled!). Režimní opatření je podobné jako u otoků, chladit nohy, co nejčastěji je uvádět do zvýšené polohy, hodně se hýbat a nesetrvávat vestoje či vsedě delší časové úseky.
  A právě to je úskalí cestování letadlem. Pokud ke křečovým žilám máte „vlohy“ (z velké části genetické), na let i na dlouhou cestu autem vždy noste kompresní punčochy . Během cesty se snažte měnit polohu, chvilku se projít nebo mít nohy ve zvýšené poloze. Pomůže i chladivý gel. 

Ve velmi vzácných případech může let letadlem odhalit skryté zdravotní vady, na takové případy se však nelze předem připravit a nemyslete na ně, když se rozhodnete letět. To byste v těhotenství snad ani nemohla „vylézt z domu“.

Ačkoliv létání v těhotenství přináší rizika, tisíce žen dnes v požehnaném stavu létají a bez dramatických následků. Vždy se předem poraďte se svým ošetřujícím lékařem, který zná vaši celkovou anamnézu a dovede vám poskytnout kvalifikovaný odhad rizik. Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Podzimní těhotenský outfit

Oblékat bříško není snadné, pokud nechcete za těhotenskou garderobu utratit celou mateřskou. Na čem ušetřit (a jak) a...

Číst celý článek

Kaštany, listy a ořechy: tradiční podzimní tvoření s dětmi

Zvířátka z podzimních plodů jste vyráběli vy sami a možná také vaši rodiče a prarodiče. I pro vás to tak bude...

Číst celý článek

Jak se změní rodičovský příspěvek od roku 2020?

V médiích se dočtete, že vláda schválila navýšení rodičovského příspěvku na celkem 300 000 Kč počínaje rokem 2020....

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se