Mozart: opravdu tak zázračný?Jsou děti, které v kojeneckém věku poslouchají Mozartovy skladby, skutečně později více inteligentní? Žádný výzkum to nikdy nepotvrdil, přesto rodiče po celém světě pouští svým malým miminkům klasickou hudbu. Proč to dělají, zjišťoval Rádce Mimi klubu.

Harmonické symfonie

Poslech klasické hudby má u děti zvyšovat inteligenci. Tohle tvrzení není podloženo seriózní vědeckou studií, ale pozitivní dopady poslechu na psychiku kojenců jdou přesto zjevné.

Klasická hudba je uklidňující, kojenci při ní dobře usínají. Symfonické skladby neruší zpěvem a různé nástroje, které v díle dostávají prostor, tříbí pozdější hudební sluch dítěte.

Například experiment z roku 1995 na Kalifornské univerzitě potvrdil zlepšení schopnosti soustředit se a orientovat se v prostoru. Tyto výsledky později replikovala celá řada dalších experimentů, včetně českého z roku 2016 na pedagogické fakultě brněnské Masarykovy univerzity.

Klasická hudba nám umožňuje zklidnit mysl, zostřit smysly a prohloubit schopnost koncentrace. S tím přirozeně roste náš mentální výkon, neboť soustředění je základem jakékoliv mozkové činnosti, a pokud jej ovládáme, jsme schopni se učit.

Výše zmíněné vědecké pokusy ovšem nikdy nebyly aplikovány na děti kojeneckého věku, o efektech působení klasické hudby na miminka tak můžeme pouze spekulovat. Případně můžete takový experiment vyzkoušet sami doma.

Jak vaše dítě zareaguje na Mozartovy symfonie, zjistíte snadno, ani nepotřebujete kupovat drahé nahrávky. Stačí dobré připojení k internetu, kde je ke stažení jakákoliv klasická hudba.

Rytmus a melodie

I hudba je pro rozvoj mozku malých dětí důležitá. Instinktivně svým dětem zpívají matky po celém světě. Hlas matky je pro dítě ještě více uklidňující ve zpívaném projevu. Dětem se líbí zvuk písně a zpěv vyhledávají. Učí se při něm usínat a milují ho i přes jakkoliv amatérské pěvecké schopnosti matky.

Nejspíš to neumíme vědecky vysvětlit, ale v hudbě, zpěvu, melodii a rytmu je něco prastarého a instinktivního, co nás uklidňuje a pomáhá nám alespoň krátkodobě najít duševní rovnováhu. Nemělo by být překvapením, že takto hudba působí i na děti.

Neexistují vědecké důkazy, na jejichž základě bychom vám mohli seriózně doporučit pouštět dětem Mozarta. Rozhodně vám ale doporučujeme dětem zpívat každý den, co nejvíce na ně mluvit, ačkoliv vám ještě nerozumí, a pracovat na rozvíjení komunikace, ačkoliv zdánlivě ještě nebudou dlouhé měsíce vidět žádné výsledky.

Rytmus zpěvu a řeči, posazení hlasu, frázování a melodie se děti učí nápodobou, podprahově a nevědomky. Je třeba jim „ukládat“ tyto informace častým opakováním. Hovořte s dětmi a zpívejte jim, neskutečně jim usnadníte pozdější nácvik řeči.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Podzimní těhotenský outfit

Oblékat bříško není snadné, pokud nechcete za těhotenskou garderobu utratit celou mateřskou. Na čem ušetřit (a jak) a...

Číst celý článek

Kaštany, listy a ořechy: tradiční podzimní tvoření s dětmi

Zvířátka z podzimních plodů jste vyráběli vy sami a možná také vaši rodiče a prarodiče. I pro vás to tak bude...

Číst celý článek

Jak se změní rodičovský příspěvek od roku 2020?

V médiích se dočtete, že vláda schválila navýšení rodičovského příspěvku na celkem 300 000 Kč počínaje rokem 2020....

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se