Pravidla koupáníLéta v Česku začínají být tropicky horká. Můžete se snažit udržet děti ve stínu, ale možnost svlažit se ve vodě je daleko zábavnější i efektivnější způsob, jak děti zchladit. Koupání má svá pravidla.

Pravidla domácích bazénů

Pořídit si bazén dnes už není výsadou bohatých lidí. Za ceny kolem pěti tisíc korun dnes pořídíte bazén o průměru 3 metry, ve kterém se příjemně zchladí dospělí a děti v něm budou řádit celé hodiny. V ceně je kvalitnější písková filtrace, díky níž nemusíte vodu měnit klidně celé prázdniny. Filtraci stačí pouštět na několik hodin denně. 

Provoz takového bazénu je ekologicky méně náročný než soustavné opakované napouštění malého dětského nafukovacího bazénku, který děti starší dvou let obvykle už příliš nenadchne a dospělí se v něm nezchladí už vůbec. Jen donekonečna vylévají vodu, čistí stěny bazénku od slizu a znovu jej napouštějí.

 1. Pravidla, která najdete níže, využijete i u veřejných bazénů a brouzdališť, stejně jako na dovolené u moře nebo jezera. Nejdůležitější pravidlo je hned to první. Úpal a spálená záda se vyléčí, utonutí je nenapravitelná tragédie, která se může odehrát během několika osudových minutách. A praxe ukazuje, že k takovým fatálním událostem bohužel může dojít i v bazénu, kde děti dosáhnou na dno. Děti v bazénu vždy hlídejte

  I když jsou velké, i když nezlobí, i když už trochu umí plavat. Nikdy je nenechávejte řádit ve vodě bez dozoru, riziko je příliš vysoké a rozhodují pouhé sekundy.
 1. Dobře zvolte bazén

  Bazén vybírejte tak, aby hladina vody dosahovala nejmenšímu dítěti pod krk. Riziko, že dojde ve vodě k neštěstí, je tu vždy, tak se jej pokuste minimalizovat adekvátní výškou vodní hladiny.
 1. Vyžadujte pokrývku hlavy

  Děti dovedou být ve vodě opravdu dlouho, a i když je jim po těle příjemně, na hlavu jim neustále praží sluníčko. Klobouček, kšiltovku, slamák nebo jenom kapesník s uzly v rozích.

 2. Dodržujte pitný režim

  Celý den ve vodě, a přesto dehydrované? Ovšem! Je běžné, že koupání potlačí pocit žízně, který by byl u jiné energeticky podobně náročné fyzické aktivity značný.
 1. Namažte děti kvalitním opalovacím krémem

  Celá řada kosmetických firem vyrábí kvalitní voděodolné opalovací krémy vhodné pro děti. Nezřídka si sice připlatíte, ale ochrana pokožky vašich dětí je investice do jejich budoucího zdraví a v neposlední řadě zároveň i prevence rakoviny kůže. Voděodolné krémy vždy aplikujte nejméně 15 minut před pobytem ve vodě, aby se stihly vstřebat.
 1. Dělejte pauzy na toaletu

  Můžete dětem říkat, že do bazénu se nečůrá, ale jistější je dělat pravidelné pauzy na toaletu. Vyžeňte z bazénu všechny děti, předejdete protestům a počkejte, až si všechny děti odskočí. Je to zvyk, který později ulehčí vám i dětem spoustu starostí.
 1. Zaveďte stop signály

  Nadšení plavci by nejraději řádili ve vodě, i když budou mít rty dávno fialové. Je to paradoxní, ale i ve 30stupňových vedrech mohou děti dlouhým pobytem ve vodě nachladnout. Domluvte si s nimi předem příznaky signalizující, že už jsou ve vodě moc dlouho. Je třeba vylézt na chvíli ven, osušit se, napít se a ohřát se. Zvolte si signály sami, může to být třeba:
 • Předem dohodnutý časový interval
 • Drkotání zubů
 • Fialové rty
 • Varhánky na dlaních„Nudle“ u nosu
 • Kterýkoli z nich

A ještě nám dovolte jednu radu na závěr – svlažte se s dětmi i vy. Nehleďte na to, jestli se to hodí, nebo nehodí, skočte do plavek a odreagujte se bláznivými vodními radovánkami. Omládnete, pobavíte se, zasmějete se, spálíte nějakou tu kalorii, opálíte se, a hlavně – osvěžíte se též vy sami!

A nezapomeňte bazénová pravidla dodržovat i vy, jdete tak dětem nejlepším příkladem.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Alkohol v těhotenství: opravdu ani kapka?

V pivu jsou vitaminy a červené víno podporuje krvetvorbu. O prospěšnosti alkoholu kolují hotové legendy, je skutečně...

Číst celý článek

Kolik nemocí dítěte ročně je normálních?

Zase rýma, zase kašel, zase zvýšená teplota, dítě je každou chvíli nemocné. Co je normální a co už je na posouzení...

Číst celý článek

Kdy začít dávat dětem boty? A jaké?

Měkká obuv, žádná obuv, pevná obuv, nízká, nebo až do půli lýtek? Jak se vyznat v dětských botičkách pro nechodící...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se