Pravidla koupáníLéta v Česku začínají být tropicky horká. Můžete se snažit udržet děti ve stínu, ale možnost svlažit se ve vodě je daleko zábavnější i efektivnější způsob, jak děti zchladit. Koupání má svá pravidla.

Pravidla domácích bazénů

Pořídit si bazén dnes už není výsadou bohatých lidí. Za ceny kolem pěti tisíc korun dnes pořídíte bazén o průměru 3 metry, ve kterém se příjemně zchladí dospělí a děti v něm budou řádit celé hodiny. V ceně je kvalitnější písková filtrace, díky níž nemusíte vodu měnit klidně celé prázdniny. Filtraci stačí pouštět na několik hodin denně. 

Provoz takového bazénu je ekologicky méně náročný než soustavné opakované napouštění malého dětského nafukovacího bazénku, který děti starší dvou let obvykle už příliš nenadchne a dospělí se v něm nezchladí už vůbec. Jen donekonečna vylévají vodu, čistí stěny bazénku od slizu a znovu jej napouštějí.

 1. Pravidla, která najdete níže, využijete i u veřejných bazénů a brouzdališť, stejně jako na dovolené u moře nebo jezera. Nejdůležitější pravidlo je hned to první. Úpal a spálená záda se vyléčí, utonutí je nenapravitelná tragédie, která se může odehrát během několika osudových minutách. A praxe ukazuje, že k takovým fatálním událostem bohužel může dojít i v bazénu, kde děti dosáhnou na dno. Děti v bazénu vždy hlídejte

  I když jsou velké, i když nezlobí, i když už trochu umí plavat. Nikdy je nenechávejte řádit ve vodě bez dozoru, riziko je příliš vysoké a rozhodují pouhé sekundy.
 1. Dobře zvolte bazén

  Bazén vybírejte tak, aby hladina vody dosahovala nejmenšímu dítěti pod krk. Riziko, že dojde ve vodě k neštěstí, je tu vždy, tak se jej pokuste minimalizovat adekvátní výškou vodní hladiny.
 1. Vyžadujte pokrývku hlavy

  Děti dovedou být ve vodě opravdu dlouho, a i když je jim po těle příjemně, na hlavu jim neustále praží sluníčko. Klobouček, kšiltovku, slamák nebo jenom kapesník s uzly v rozích.

 2. Dodržujte pitný režim

  Celý den ve vodě, a přesto dehydrované? Ovšem! Je běžné, že koupání potlačí pocit žízně, který by byl u jiné energeticky podobně náročné fyzické aktivity značný.
 1. Namažte děti kvalitním opalovacím krémem

  Celá řada kosmetických firem vyrábí kvalitní voděodolné opalovací krémy vhodné pro děti. Nezřídka si sice připlatíte, ale ochrana pokožky vašich dětí je investice do jejich budoucího zdraví a v neposlední řadě zároveň i prevence rakoviny kůže. Voděodolné krémy vždy aplikujte nejméně 15 minut před pobytem ve vodě, aby se stihly vstřebat.
 1. Dělejte pauzy na toaletu

  Můžete dětem říkat, že do bazénu se nečůrá, ale jistější je dělat pravidelné pauzy na toaletu. Vyžeňte z bazénu všechny děti, předejdete protestům a počkejte, až si všechny děti odskočí. Je to zvyk, který později ulehčí vám i dětem spoustu starostí.
 1. Zaveďte stop signály

  Nadšení plavci by nejraději řádili ve vodě, i když budou mít rty dávno fialové. Je to paradoxní, ale i ve 30stupňových vedrech mohou děti dlouhým pobytem ve vodě nachladnout. Domluvte si s nimi předem příznaky signalizující, že už jsou ve vodě moc dlouho. Je třeba vylézt na chvíli ven, osušit se, napít se a ohřát se. Zvolte si signály sami, může to být třeba:
 • Předem dohodnutý časový interval
 • Drkotání zubů
 • Fialové rty
 • Varhánky na dlaních„Nudle“ u nosu
 • Kterýkoli z nich

A ještě nám dovolte jednu radu na závěr – svlažte se s dětmi i vy. Nehleďte na to, jestli se to hodí, nebo nehodí, skočte do plavek a odreagujte se bláznivými vodními radovánkami. Omládnete, pobavíte se, zasmějete se, spálíte nějakou tu kalorii, opálíte se, a hlavně – osvěžíte se též vy sami!

A nezapomeňte bazénová pravidla dodržovat i vy, jdete tak dětem nejlepším příkladem.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Vykouzlete prázdniny doma

Dva měsíce prázdnin jsou dlouhá doba. Mezitím dospělí chodí do práce a mimo dovolenou je to pro děti vlastně čas jako...

Číst celý článek

Babské rady na atopický ekzém

Můžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje...

Číst celý článek

Letní dermatologické hrozby v těhotenství

V těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

 • až 16 slevových kuponů 4x ročně
 • až 10% slevu na narozeninový nákup
 • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
 • peněžní bonusy za vaše nákupy
 • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
 • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se