Letní dermatologické hrozby v těhotenstvíV těhotenství se mění i naše pokožka a její reakce na vnější podněty, zejména na sluneční paprsky. Jaké nástrahy pro vaši pokožku představuje letní slunce a jak se jim můžete účinně bránit?

Změny pigmentace

Hnědé skvrny neboli hyperpigmentace je bohužel v těhotenství poměrně častá dermatologická komplikace. Její přesná příčina není známa, ale patrně její výskyt souvisí s vyšší mírou slunečních paprsků. Pokožka těhotné ženy vlivem změněné hladiny hormonů může na sluneční záření reagovat hyperpigmentací, která má trvalý výskyt až do skončení těhotenství, někdy až do doby ukončení kojení a velmi zřídka dokonce i nadále.

Hyperpigmentace častěji postihuje ženy se světlým fototypem pleti, není to však pravidlem.

Adekvátní reakcí na hyperpigmentaci v těhotenství je počkat. Bělicí krémy, které celá řada kvalitních dermokosmetických firem prodává, stejně dokážou pigmentové skvrny vybělit až v řádu několika měsíců.

Povrchové změny na pokožce

Během těhotenství jsou také častější povrchové změny na pokožce, které mohou mít dva různé projevy.

Hemangiomy vypadají jako malé suché kapičky krve, někdy zcela ploché, jindy i mírně vystouplé. Nepředstavují žádné zdravotní riziko samy o sobě, ale je potřeba jim věnovat důslednou péči v podobě sluneční ochrany. U světlých fototypů se doporučuje vysoká ochrana SPF faktorem 50+. Čím tmavší je přirozeně vaše pokožka, tím nižší může být faktor, bez opalovacího krému však nelze doporučit pobyt na slunci nejenom v těhotenství, ale i mimo něj.

Fibromy jsou kožní výrůstky stejné barvy jako okolní kůže, vystupují však z povrchu pokožky. Ani fibromy nejsou znakem či projevem kožní choroby, spíš mohou být komplikací, pokud se objeví na místě, kde je možné o ně mechanicky zavadit. Typicky když jsou v oblasti kolem krku, kde ženy nosí řetízky a náhrdelníky, nebo třeba v místech, kde se nosí spodní prádlo.

U obou typů nových útvarů na kůži je nezbytné chránit se opalovacím krémem.

Strie

V souvislosti s napínáním pokožky v těhotenství bohužel vznikají strie a právě popraskané podkoží, viditelné jako malé jizvy, je velmi náchylné ke spálení.

Je tak nezbytné se chránit hned dvojím způsobem. Jednak během celého těhotenství důsledně mazat pokožku zejména v kritických partiích, jako je bříško, boky, hýždě a ňadra, krémem či olejem proti striím. Doporučená aplikace je nejméně jednou denně, v období rychlého přírůstku na váze, typicky v prvním a třetím trimestru, klidně i dvakrát denně.

A druhotně je potřeba chránit pokožku, která je namáhána napínáním, i před slunečním zářením – před každým pobytem na sluníčku vždy promažte kůži opalovacím krémem.

Péče po opalování

V těle během těhotenství cirkuluje vyšší objem krve, pokožka je tak zpravidla lépe prokrvená. Aby však vlivem slunění nedocházelo ke jejímu zbytečnému vysoušení, po intenzivním pobytu na slunci používejte přípravky after-sun péče nebo rovnou panthenol. Pokožka se tak snáze vyrovná s náporem slunečních paprsků a lépe si zachová svou pružnost a hydrataci. A pružná a hydratovaná pokožka má zase menší sklony k tvorbě strií, ale i celulitidy.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Kdy vyměnit dětskou autosedačku?

Miminko si z porodnice odvezete ve skořepinové dětské autosedačce, takzvaném vajíčku. Kdy je ale čas na větší...

Číst celý článek

Jak děti připravit na Mikuláše?

Čeká vaše dítě první mikulášská nadílka, ze které už bude „něco mít“? Jak děti na Mikuláše připravit a jak instruovat...

Číst celý článek

Akné v těhotenství

Trápí vás v těhotenství akné? Jaké mohou být příčiny a jak účinně léčit stávající vřídky a předcházet novým?...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se