Babské rady na atopický ekzémMůžeme tomu říkat babské rady nebo přírodní metody, jak zmírnit následky atopického ekzému. Ten často postihuje kojence už od prvních měsíců a neustálé svědění může pěkně potrápit děti i rodiče. Jaké jsou tipy na domácí řešení?

Mýdlové ořechy a ocet

Moderní a vysoce funkční prací prášky mohou být problémem u osob s atopickým ekzémem. Tady totiž platí, že v jednoduchosti je síla. Průmyslové aviváže prozatím u atopických miminek vynechte úplně a z pracích prášků vybírejte ty, které jsou co nejšetrnější k přírodě. To totiž zpravidla znamená, že obsahují nejméně přebytečné chemie a agresivních látek.

Dobrou alternativou klasických eko prášků jsou také mýdlové prací ořechy, najdete je i u českých výrobců.

Jak ale nahradit aviváž? Stará babská rada velí použít ocet. Ocet je pro své specifické vlastnosti skvělým změkčovadlem, takže když k várce prádla přidáte „panáka“ klasického octa, prádlo se krásně zjemní bez použití chemie a nemusíte mít obavy, takové množství nezanechá na textilu ani svou typickou pachovou stopu.

Ovesná koupel

Oves je pozoruhodná plodina. Obsahuje totiž bílkoviny, škroby, lipidy, antioxidanty, fenoly
a polyfenolické látky a navíc celou řadu minerálních látek. Tento poměrně unikátní a zároveň zcela přírodní mix činí z ovsa zdatného bojovníka proti zánětu – a atopický ekzém je specifická varianta zánětu kůže.

Oves dovede pokožku krásně zklidnit, vyživit a ztlumit zánět. Na trhu seženete speciální směsi pro ovesné koupele, ale klidně můžete do vany vysypat drcené ovesné vločky nebo rozmixovaný prášek z nich.

Aby se co nejlépe využilo pozitivních vlastností ovsa, připravte vodu ve vaničce teplejší než jindy
a oves v ní ponechte alespoň 15 minut před začátkem koupání. Vyjma zadečku a zapářkových oblastí není nutné miminko příliš mydlit mýdlem.

Na zadeček a zapářkové oblasti používejte speciální mycí gely a emulze určené pro atopiky nebo fyziologické mýdlo.

Sádlo

Vepřové sádlo se v lidové medicíně vyskytuje v celé řadě léčebných metod. Je skvělé na hojení jizev, popálenin, dokonce nesolené sádlo se v dobové literatuře doporučovalo i jako lubrikant.

Jeho použití u atopického ekzému má spíš ochranný než léčebný efekt. Zejména v horkých dnech je potřeba, aby se pokožka druhotně nedráždila směsí potu a slin, sádlo může vytvořit něco jako ochranný film. Velmi dobré výsledky má i u seboroické dermatitidy, kterou mívají miminka často na vlasové pokožce. Krátkodobě (na několik hodin) dokáže udržet hlavičku mastnou, seboroické krusty tak změknou a mohou lépe odpadávat.Další tipy

Pravidelně Vám přinášíme nové rady a tipy.

Kdy vyměnit dětskou autosedačku?

Miminko si z porodnice odvezete ve skořepinové dětské autosedačce, takzvaném vajíčku. Kdy je ale čas na větší...

Číst celý článek

Jak děti připravit na Mikuláše?

Čeká vaše dítě první mikulášská nadílka, ze které už bude „něco mít“? Jak děti na Mikuláše připravit a jak instruovat...

Číst celý článek

Akné v těhotenství

Trápí vás v těhotenství akné? Jaké mohou být příčiny a jak účinně léčit stávající vřídky a předcházet novým?...

Číst celý článek

Naše tipy

Pro zobrazení nabídky akčního zboží si vyberte pobočku

Výhody Mimi klubu

Mimi klub je součástí Globus Bonus. Získejte ještě více výhod!

  • až 16 slevových kuponů 4x ročně
  • až 10% slevu na narozeninový nákup
  • až 3 kupony s 10% slevou na vína z e-shopu Vinotéka Globus a dopravu ZDARMA
  • peněžní bonusy za vaše nákupy
  • 3 karty klíčenky pro vaše rodinné příslušníky
  • slevy na odvoz objemného zboží
Registrovat se